Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Jesenná depresia? 5 tipov, s ktorými nebude mať šancu

depresia
Jesenná depresia je častou spoločníčkou mnohých z nás. Po lenivom a horúcom lete sa opäť musíš obliekať ako cibuľa, prší, fúka vietor, ranné hmly... Čo keby si tento biorytmus prírody proste prijala a našla na ňom svetlé stránky a príležitosť na nové začiatky? Ja ti dám 5 dôvodov a tipov, prečo žiť svoj deň naplno aj keď ťa „chytila“ jesenná depka.

1. Pohybom zaženieš únavu

Ak si si v lete zvykla na ranný beh či dlhé prechádzky v prírode, určite sa ich nevzdávaj len kvôli tomu, že vonku je o pár stupňov menej. Pohyb a šport ťa udržiava v kondícií, a je pre teba veľmi dôležitý.  Určite poznáš ten skvelý pocit, ktorý máš po cvičení. Veď čo môže byť lepšie ako to, čo robíš pre svoje zdravie. Ak sa nechceš vzdať športu vonku, tak sa ho nevzdávaj. Je veľa športových obchodov, kde ti personál ochotne pomôže s výberom funkčného oblečenia práve do chladného počasia. Vyber si čo najfarebnejšie, aby ti pripomínalo leto, a tým pádom ti dodávalo chuť obliecť si ho a vybehnúť von.

Nie, nie žiadne výhovorky! Pokiaľ nefúka hurikán alebo veľký lejak, dokážeš cvičiť vonku aj na jeseň. A ak by predsalen, môžeš cvičiť v teple domova s Fitshakerom :-)

jesenná depresia

2. Kúpeľ zmyje aj pochmúrnu náladu

Len si to predstav, vonku je už tma, prší a je zima. Ty si práve prišla domov z práce, kde si mala ťažký deň, všetko ti padalo z rúk, nič sa nedarilo. Zhlboka sa nadýchni a povedz si „nevadí“. Nedovoľ, aby ťa takéto malichernosti rozhodili. Na uvoľnenie a relax počas chladných jesenných dní je najlepší horúci kúpeľ.  Najlepšie na ňom je, že si ho môžeš „namiešať“ podľa seba. Použi esenciálne oleje, čaje, soľ, čokoľvek, čo máš po ruke.

Ak sa rada kúpeš tesne pred spaním, zvoľ medovku. Upokojí ťa a zbaví nervozity, ktorá ťa možno prenasledovala celý deň. Pomáha aj pri migréne. Ak máš doma čerstvú medovku, určite siahni po nej a uvidíš, že po tomto kúpeli zaspíš ako bábätko. Medzi najväčšie klasiky však patrí levanduľový kúpeľ. Stačí hrsť levandule na celú vaňu, a potom sa už len ponor do vody a uži si krásny večer.

kúpeľ na jeseň

3. Kniha - najlepší priateľ človeka

Ak máš na nočnom stolíku štós kníh, ktoré si v lete nestihla prečítať, práve teraz prišiel ideálny čas, opäť ich otvoriť. Uvar si skvelý bylinkový čaj, rozlož si ohník v kozube alebo sa zabaľ do teplej deky, vypni televíziu, starosti zahoď bokom a začítaj sa do pútavého príbehu. Jesenná depresia a upršané dni budú hneď znesiteľnejšie, ak budeš vedieť, že večer ťa čaká ďalších pár stránok obľúbenej knihy. Tvoje telo a hlava si oddýchnu a dušu nasýtiš obrázkami, ktoré si vytvorila tvoja predstavivosť. Príjemná predstava, však 😊?

fitshaker-blog-jesen3

4. Jedlo naše každodenné

Hurááá!!! Obdobie tekvicovej polievky, jablkových koláčov a sladučkých hrušiek je späť. Každé ročné obdobie má svoje typické chute, ktoré práve vtedy vyhľadávame.  Ak by si mala pred sebou v obchode melón a hokkaido, pravdepodobne by si už nesiahla po tom melóne :-).  A to je na tom to krásne. Rôzne potraviny si spájaš s určitými ročnými obdobiami. Tak ako si na jar nedáš kapustnicu s rovnakou chuťou ako na Vianoce, tak ti aj hrušky či jabĺčka na jeseň chutia oveľa viac ako inokedy. A úplne najlepšie chutia, ak si ich môžeš natrhať sama zo stromu. Ak si kreatívna a rada varíš, teraz je práve obdobie vymýšľania nových, chutných receptov.  Využi tieto dni práve na to. Dobré jedlo, ktoré uvaríš pre svojich najbližších sama, bude pre teba tou najväčšou odmenou a uvidíš, že sa s toho budeš tešiť ešte celý zvyšok dňa.

fruit-1534494_1920

5. Spánok je najlepší liek

Niekedy je to najlepší liek na jesennú depresiu. Kvalitný a hlboký spánok či ľahký a rýchly šlofík sú skvelé na doplnenie energie, no i na zbavenie sa zlej nálady. Pamätáš si, ako ti mamka vravela „veď sa z toho vyspíš“? Vtedy si si možno neuvedomovala, akú mala mama pravdu. Ak sa ti stáva, že ťa zo sychravého počasia rozbolí hlava, namiesto tabletky si radšej na pol hodinku pospi. Ak však patríš medzí ľudí, ktorí cez deň nezaspia, tak si iba tak ľahni a relaxuj. Ticho a pokoj využi na utriedenie si myšlienok a zbavenie sa tých, ktoré ti spôsobujú zlú náladu.

fitshaker-blog-jesen1

Jeseň je krásne obdobie. Pripomína mi, že treba spomaliť. Zabudni na jesennú depresiu a užívaj si každý deň s vďačnosťou v srdci aj za maličkosti. Prajem ti, aby si mala krásnu jeseň, naplnenú radosťou zo života a pozitívnou náladou.

Z jesennou melanchóliou ti pomôžu pilates alebo joga. Taký dobrý strečing každé ráno prebudí celé telo a príjemne ťa naladí na deň. U nás nájdeš špeciálne programy, ktoré sa venujú harmonizácii tela a duše. Okrem iného môžeš skúsiť aj našej špeciálne harmonické výzvy 😊. Buď hlavne šťastná. Budeme sa tešiť, keď sa k nám pridáš ❤️:

cvičenie doma
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.