Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Domáce vs. kupované lístkové cesto: Rozdiel medzi nimi ťa prekvapí + RECEPT

domáce lístkové cesto

Lístkové cesto je jedným z najpopulárnejších typov cesta a hlavným dôvodom bude určite jeho univerzálnosť.

Z lístkového cesta upečieme počas chvíľky a bez zašpinenia kuchyne sladké dezerty, slané pochúťky, ale aj hlavné jedlá či efektné raňajky.

Zrolované cesto v policiach supermarketov pozná istotne každá z nás, málokto však už vie, že toto kupované cesto má od toho pravého – francúzskeho – dosť ďaleko. Čo sa nachádza v kupovanom lístkovom ceste a prečo stojí za to urobiť si domáce podľa originálnej receptúry, na to sa spolu pozrieme dnes!

Pâte feuilletée

Tento záhadný názov, ktorý v preklade poznáme ako lístkové cesto, má za sebou bohatú históriu. V podobe, ako ho poznáme, vzniklo už v roku 1645, ako to pri skvelých vynálezoch býva – úplne omylom.

Cukrár Claudius Gelée sa snažil pre svojho chorého otca upiecť chlieb, ale k obyčajnému cestu z múky a vody pridal aj maslo.

Z jemného a chrumkavého výsledku bol prekvapený nielen Claudius, ale aj jeho učitelia, a tak keď sa neskôr odsťahoval do Paríža a potom do Florencie, nikoho asi neprekvapí, že z lístkového cesta sa stal hit. Vo francúzskom cukrárstve sa používa najmä do croissantov, ale aj do krémového zákuska známeho ako mille-feuille. Preklad lístkové cesto vyplýva zo spôsobu prípravy – prekladania cesta alebo, ak chceš, listovania.

kupovane listkove cesto

Domáce vs. kupované

Ako sme si už povedali, lístkové cesto obsahuje iba múku, maslo a vodu. Aj napriek tomu je však jeho príprava prácnejšia, a preto väčšina z nás (aspoň doteraz) siahala skôr po tom kupovanom, hotovom ceste.

Všimla si si však niekedy, čo sa v ňom nachádza? Zatiaľ čo domáce lístkové cesto obsahuje iba múku, vodu a maslo, v rolke z obchodu nájdeš okrem múky a vody aj palmový alebo iný rastlinný tuk, regulátor kyslosti alebo etylalkohol.

Napočudovanie sa v ňom žiadne maslo ani nenachádza. Samozrejme, že každá žena sem-tam potrebuje upiecť niečo rýchlo a bez starostí, preto nikomu používanie kupovaného lístkového cesta nezazlievame. Ak však máš čas a chceš si dopriať kvalitný domáci dezert, skús si pripraviť lístkové cesto doma. Okrem dobrého pocitu z upečeného dezertu budeš hlavne vedieť, čo ješ!

V prospech kupovaného cesta hrá fakt, že keďže neobsahuje maslo, má menej kalórií ako to domáce.

Faktom však ostáva, že zdravé stravovanie nie je len o kalóriách, ale najmä o kvalite jedla, ktoré jeme.

To platí aj pri kupovanom lístkovom ceste, ktoré síce má menej kalórií, ale vysoký obsah palmového tuku, ktorý je pre naše telo jedným z najmenej vhodných olejov. Palmový tuk obsahuje vysoký podiel – 50 –85 % – nasýtených mastných kyselín, ktorých príjem je rizikovým faktorom nielen obezity, ale aj kardiovaskulárnych ochorení.

Ak ťa zaujíma, ktoré tuky sú najvhodnejšie a ktoré by sme, naopak, mali využívať čo najmenej, prehľad nájdeš v našom článku o tukoch a olejoch 👇.

Recept na domáce lístkové cesto

Potrebujeme:

  • 250 g hladkej múky
  • 225 g studeného masla
  • 150 ml studenej vody

Ako na to?

1

Múku vymiesime spolu so studenou vodou ručne, ideálne v mixéri alebo procesore. Uložíme do vzduchotesnej misy alebo zabalíme do fólie a necháme v chlade odpočívať približne pol hodinky.

2

Maslo položíme medzi dva listy papiera na pečenie a pomocou valčeka vyvaľkáme obdĺžnik – maslovú „placku“ s rozmermi cca A5.

3

Vychladené cesto vyvaľkáme na formát A4, prípadne o pár cm dlhšie. Do stredu položíme vychladnutý plát masla a prekryjeme ho hornou aj dolnou časťou cesta, aby to celé vyzeralo ako obálka. Takto poskladané cesto zabalíme do fólie a dáme na 30 minút do chladničky.

4

Keď cesto vyberieme, opäť ho rozvaľkáme na dĺžku a poskladáme na tri časti. Opäť dáme zachladiť a vaľkanie a skladanie opakujeme aspoň 4-krát, ideálne však 6- až 8-krát.

5

Pred použitím necháme cesto (po poslednom skladaní) aspoň hodinu v chladničke, najlepšie však cez noc. Ďalší postup a pečenie volíme podľa konkrétneho receptu.

Tip: Skladanie podľa opisu môže byť pre začiatočníkov ťažšie, skús si teda na internete vyhľadať videá, ako skladať lístkové cesto alebo „puff pastry“. Dnes už takýchto foto- alebo videonávodov existuje veľa.

Výbornou voľbou na dochutenie tvojich sladkých maškŕt môže byť aj naša Fitnutka. Nájdeš ju našom e-shope kde si vieš vybrať z troch nadupaných príchutí.

zdravá maškrta
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.