Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prášok do pečiva vs. sóda bikarbóna: Aký je medzi nimi rozdiel a prečo dávať pozor na fosfáty?

prášok do pečiva využitie

Každý domáci cukrár či cukrárka používa v kuchyni základnú prísadu, a tou je kypridlo.

Či už používaš prášok do pečiva, alebo sódu bikarbónu, cieľom je dodať svojim obľúbeným dezertom nadýchanú a „obláčikovú“ štruktúru.

Tieto dve suroviny však neradno svojvoľne zamieňať, pretože aj keď plnia tú istú úlohu, nejde o to isté.

Prášok do pečiva a sóda bikarbóna sa líšia nielen v štruktúre, ale aj v tom, ako ich treba používať. Poznáš rozdiel medzi týmito dvoma prísadami?

cim nahradit kypriaci prasok do peciva

Prášok do pečiva

Kypriaci prášok alebo prášok do pečiva je kypridlo, ktoré je zmesou sódy bikarbóny, škrobu a kyseliny citrónovej, vo väčšine prípadov obsahuje aj soli fosforu vo forme difosforečnanov.

Mäkučký finálny efekt zabezpečujú kypridlá pomocou chemickej reakcie. Pri kypriacom prášku nastáva prvá reakcia pri spojení prášku, resp. zmesi sypkých surovín a prášku s tými mokrými, druhá reakcia nastupuje v rúre pri vysokej teplote.

Keďže prášok do pečiva je zmes a obsahuje kyslú surovinu, ktorou je kyselina citrónová, prášok do pečiva sa používa hlavne v receptoch, kde kyslá zložka chýba.

prášok do pečiva

Fosfáty v kypriacom prášku

Pre difosforečnany, ktoré obsahuje väčšina bežných práškov do pečiva, platí, že v malých množstvách nie sú nebezpečné pre naše zdravie a dokonca sa nachádzajú aj v mnohých potravinách.

Vo väčších množstvách však môžu spôsobovať poruchy iónovej rovnováhy – vápnika a fosforu. Preto, ak môžete, siahajte radšej po bezfosfátových práškoch do pečiva.

Bezfosfátové prášky do pečiva často obsahujú vínny kameň, ktorý je akousi novinkou na trhu a ide o vedľajší produkt vzniknutý pri výrobe vína. Vínny kameň má dobré kypriace schopnosti a váš pokrm tak bude krásne mäkký a nadýchaný!

sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna

Jedlá sóda aj sóda bikarbóna sú synonymá.

Chemický názov tejto zlúčeniny je hydrogénuhličitan sodný a ide o biely prášok so zásaditými vlastnosťami, ktorý pozná určite každý. Sóda bikarbóna má silné kypriace vlastnosti a dokáže vykúzliť skutočne nadýchaný efekt, avšak kvôli tomu, že ide o zásadu, ju používame len v receptoch, ktoré obsahujú kyslú ingredienciu.

Prečo je to tak? Vysvetlíme.

Aby zásada vytvorila oxid uhličitý, ktorý vnímame ako bublinky, potrebuje zreagovať s kyselinou. Pri kyslej zložke si nemusíte predstaviť len citrónový koláč. Kyslú zložku, ktorá zabezpečí požadovaný efekt, môže predstavovať citrón, ale aj ocot, kefír, jablkové pyré, ale dokonca aj med, ktorý má kyslé vlastnosti.

Čo sa týka postupu, pri sóde bikarbóne treba pracovať rýchlo, pretože reaguje hneď pri kontakte s kyslou zložkou. Dôsledne preto dodržiavajte postup uvádzaný v recepte a po pridaní sódy do cesta sa snažte koláčik čo najskôr vložiť do rúry, aby bublinky nevyprchali a nevytiahli ste hutný a nízky zákusok!

Sóda má tiež veľmi silný účinok, a tak to s ňou nepreháňajte. Vo všeobecnosti platí, že na 500 g múky úplne postačí jedna čajová lyžička.

soda bikarbona namiesto prasku do peciva

Čo je teda lepšia možnosť? Prášok do pečiva či sóda bikarbóna? Univerzálna odpoveď neexistuje, a preto odporúčame vždy nasledovať pokyny receptu, keďže za kypridlami sa skrýva celá chémia. Ak používate kypriaci prášok, uprednostnite bezfosfátový variant, ktorý využívame vo svojich receptoch aj my. Dobrú chuť!

Na našom blogu nájdeš lákavé recepty, pri ktorých si budeš môcť odskúšať vlastnosti oboch prísad.

Vieš o tom, že aj kúpou premium členstva u nás získavaš knihu s ďalšími zdravými receptami?

Pre našich členov sme pripravili hneď niekoľko benefitov, pridaj sa k nám a naskoč na cestu za svojím cieľom s nami 😊:

cvičenie doma pre ženy
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.