Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čítať etikety sa oplatí! 5 dôvodov, prečo sa vyhýbať palmovému oleju

palmový olej

Palmový olej je tuk, ktorý sa vyrába z palmy olejnej a počas posledných 30 rokov sa stal najpoužívanejším tukom vôbec. Nie je to však preto, že by bol zdravý, chutný alebo dostupný z obnoviteľných zdrojov... Palmový olej, ktorý sa dnes nachádza v potravinách, kozmetike, krmive pre zvieratá, priemyselných mazivách, a dokonca aj v “ekologicky” znejúcich biopalivách, je skutočnou skazou tejto planéty. Ukážem ti 5 nepriestrelných dôkazov, ktoré ťa určite presvedčia, aby si čítala všetky etikety a minimalizovala jeho použitie vo svojej domácnosti. Čítaj ďalej!

1. Príroda, ktorá mizne pred očami

Ako to už u rastlín býva, takmer žiadnej z nich sa nedarí na celom svete. Inak to nie je ani u palmy olejnej, ktorej sa darí iba v oblasti rovníka. Produkcia pochádza už desaťročia prevažne z krajín Afriky, Juhovýchodnej Ázie a Južnej Ameriky. Dnes drží jednoznačné prvenstvo Indonézia, za ktorou nasleduje Malajzia a spolu vyprodukujú približne 85 % celosvetového objemu palmového oleja.

Dopyt po lacnom oleji rapídne stúpa, a tak došlo k zväčšeniu plantáží z 1 500 m2 na súčasných 150 000 m2. Všetko na úkor prírody. Najmä dažďových pralesov, ktoré rastú práve v týchto teplých rovníkových oblastiach. Plochy, na ktorých sa pestuje palma hynú. Stávajú sa mŕtvou mesačnou krajinou, na ktorej už nič neporastie, a preto po zbere nezostáva nič iné len plantáž vypáliť. A pri myšlienke, že na to, aby sa palma mohla vysadiť, bol vyrúbaný a vypálený obrovský kus pralesa, po ktorom zostalo len zvýšenie CO 2 v atmosfére a množstvo mŕtvych zvierat, je mi naozaj smutno.

palmový olej

2. Nevinné obete

Majestátny prales je domovom stoviek druhov živočíchov, medzi ktorými sa nachádzajú aj tie kriticky ohrozené. Masové pestovanie nestojí len za smrťou “nejakých” chrobákov. Okrem rôznych tropických druhov plazov, hmyzu či vtákov, môže toto šialenstvo aj za to, že hynú stovky ohrozených orangutanov, tigrov, divých mačiek, nosorožcov či trpasličích slonov. Odhady ročných strát sú desivé. Viac ako 5 000 orangutanov, stovky tigrov a množstvo iných druhov, ktoré doslova uhoria zaživa alebo sa “v lepšom prípade” najprv udusia.

Napriek snahám dobrovoľníkov i svetových organizácií sa čísla zvyšujú. Iba každý ôsmy orangutan je zachránený, pričom sa aj tak nemá kam vrátiť - jeho domov bol zničený. Kým? Nenásytnými spoločnosťami.

zvierat v pralese

3. Olejoví otroci

Biznis s palmovým olejom nezasahuje ako nevinné obete iba zvieratá. Terorizuje aj miestnych ľudí, ktorí sú právoplatnými vlastníkmi pôdy a práve obrovské firmy im toto právo upierajú. Berú im pôdu, čo ospravedlňujú tým, že miestnym dávajú prácu. Nikto sa však už nezamyslí nad tým, že miestni roľníci svoju pôdu roky obhospodárovali a pestovali tam, čo uznali za vhodné. Vedia, že pestovanie palmy “na jednu sezónu” im pôdu zničí a neuživia viac seba ani rodiny.

Čo je však ľudská túžba a právo proti túžbe spoločnosti a právu miestnych úradov, ktoré za úplatky podpisujú a odobrujú kúpne zmluvy? Na potlačenie odporu domácich využívajú spoločnosti spoluprácu s vojakmi, ktorí potláčajú “vzbury”. Ako inak než zastrašovaním, mučením a zatýkaním.

palmové plantáže

4. Pozor! Zdraviu škodlivé

Ani po zdravotnej stránke ťa nepotešíme. Lacný palmový olej je “zlatou baňou” nasýtených mastných kyselín. Aby si si ten nepomer vedela predstaviť, tak, kým v 100 g repkového oleja sa nachádza 7 gramov nasýtených mastných kyselín, v rovnakom množstve palmového oleja sa nachádza 49 gramov! Počas výroby sa palmový olej stužuje a tento proces je v skutku nezdravý. Lekári tvrdia, že denne prijmeme (vedome či nevedome) približne 6 x vyššiu dávku než je naše telo schopné spracovať. Palmový olej je tak jedným z faktorov, ktorý spôsobuje neustále zvyšujúci sa počet infarktov a mozgových mŕtvic.

nezdravý palmový olej

5. Nevedomosť a ľahostajnosť

Ako som už v úvode spomenula, palmový olej sa nachádza už takmer všade. Hlavným dôvodom, prečo sa využíva ako náhrada iných a zdravších olejov je jeho cena. Keď sa na to pozrieš zo svojho hľadiska - spotrebiteľa, aký je to pocit uvedomiť si, že v potravinách, ktoré ješ každý deň, možno ich dávaš svojim deťom či v kozmetike, ktorou sa staráš o svoju pleť, je to najlacnejšie a najmenej kvalitné, čo sa vôbec dá na trhu zohnať? A navyše, kvôli takejto lacnej náhrade zomierajú zvieratá, škodí sa zemi a otročia ľudia...

Napriek tomu sa takéto výrobky na našom trhu nachádzajú. Prečo? Lebo je o ne záujem. Ľudia ich kupujú. Možno si si práve povedala, že nechceš mať podiel na niečom takom a pýtaš sa, čo môžeš urobiť. Odpoveď je veľmi jednoduchá - čítať etikety. A navyše sa môže stať, že sa dozvieš o viacerých zložkách, ktoré by si dobrovoľne nezjedla, ale výrobca to tam nenápadne zakomponoval.

etikety na potravinách

Čím takúto neveselú tému zakončiť? Jednoznačne pozitívnou vyhliadkou do budúcnosti. Základom pre zmenu je vedieť o tomto probléme a pričiniť sa svojou “troškou” na zmene a zároveň sa podeliť so svojimi známymi. Stavíme sa, že zloženie nemenovanej čokoládovej nátierky s lieskovými orieškami, čokolád, omáčok, mydiel a ďalších výrobkov nezmení len tvoj pohľad na svet, ale aj pohľad do tvojej chladničky a komory - ktorých obsah zrejme prejde niekoľkými úpravami. Palec hore pre teba, ak ti táto téma nezostala ľahostajná.

Zdroje: 

http://www.saynotopalmoil.com/

https://www.stream.cz/adost/10008403-palmovy-olej

https://www.stream.cz/adost/10008462-palmove-oleje-2-dil

http://stoppalmovemuoleji.cz/

http://www.veganfoods.cz/Palmovy-olej-diskuzni-prispevek/

http://veganmind.cz/clanek/reknete-ne-palmovemu-oleji

http://ona.idnes.cz/palmovy-olej-vliv-na-zdravi-a-planetu-dwn-/zdravi.aspx?c=A150702_164004_zdravi_haa

http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Palmovy-olej/

Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.