Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa nedať oklamať marketingom potravín? Zisti, čo sa skrýva za týmito 7 lákavými nápismi na etiketách!

potraviny
Obaly potravín v supermarketoch sú plné bombastických tvrdení a sľubov. Kto z nás sa nestretol s nápismi ako „bez cukru“ alebo „nízkokalorický“? Na základe čoho dávajú výrobcovia tieto označenia na potraviny? Sú označenia postavené na reálnom základe alebo sú iba planými reklamnými sloganmi?

V Európe, ako aj všade inde na svete, rastie počet ľudí s nadváhou alebo obezitou. Nie sú to pekné štatistiky a dobré informácie. V Európe sa počet dospelých s nadváhou odhaduje na 53 % populácie. Sú to obyvatelia s BMI 25 a vyšším.

Nie je ničím prekvapivým, že ľudia s nadváhou alebo obezitou sa pokúšajú niečo so svojím telom urobiť a schudnúť. Viac ako 75 % obéznych ľudí sa pokúša schudnúť. Väčšina z nich formou obmedzenia kalorického príjmu.

Domnievam sa, že presne na ľudí, ktorí sa pokúšajú schudnúť alebo nikdy nepribrať a žiť zdravšie, je cielená reklama na obaloch potravín. Priznajme si, kto z nás pravidelne lúska etikety potravín pri rýchlom nákupe po práci, rozmýšľajúc, či stihne vyzdvihnúť deti zo škôlky včas?

Aj marketingové označenia podliehajú normám

Označenia produktov vychádzajú z európskych smerníc a sú doplnené našimi lokálnymi nariadeniami. Takýto právny rámec má každá členská krajina Európskej únie. Väčšina označení, ktoré v článku spomenieme, vychádza z európskej legislatívy.

Keďže sa etikety obsahujúce zloženie a energetickú tabuľku na balených výrobkoch nachádzajú vzadu, na prednej, a teda viditeľnej časti obalu sa umiestňujú rôzne reklamné nápisy hýriace farbami.

Tie nás majú presvedčiť o tom, že výrobok je zdravý alebo prospešný pre naše zdravie a potreby. Už aj samotná farba obalu v nás môže vzbudiť isté pocity a očakávania. Napríklad zelený obal. Čo v nás vyvolá? Že je potravina prírodnejšia? Alebo šetrnejšia k životnému prostrediu?

požiadavky na obaly potravín

1.) Nízkokalorický a nízkoenergetický

Nízkoenergetický je označenie potraviny, ktorá má nízku energetickú hodnotu. To podľa normy znamená, že výrobok neobsahuje viac ako 40 kcal na 100 g pri tuhých potravinách alebo viac ako 20 kcal na 100 ml pri tekutých potravinách.

Ak je tvrdenie uvedené pri stolových sladidlách, uplatňuje sa hranica 4 kcal na porciu zodpovedajúcu 1 čajovej lyžičke cukru.

Označenie nízkokalorický som v európskej legislatíve nenašiel zakotvené, preto považujem jeho použitie za vágne. Pri nízkokalorických produktoch odporúčam dávať si pozor na reálne zloženie. Vieme, že cukor má nižšiu kalorickú hustotu ako tuk, takže vo výrobku môže prísť k náhrade tuku za cukor. Pojem možno nájsť napríklad na odtučnených jogurtoch.

Konzumácia veľkého množstva cukru naraz spôsobí vlčí hlad skôr, čo môže viesť k zvýšenému príjmu kalórií. Pre náš organizmus je náročné v krátkom čase spracovať veľké množstvo rýchlej energie, čo vedie k ukladaniu nadbytočnej energie do tukového tkaniva, a teda k priberaniu.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča za deň neprijať viac 5 až 10 % kalorického príjmu vo forme cukru, teda pri príjme 2 000 kcal za deň prijať nie viac ako 100 až 200 kcal energie vo forme cukru, čo je 25 až 50 gramov.

ako čítať etikety na potravinách

2.) Bez cukru

Označenie sa môže používať len vtedy, ak potravina neobsahuje viac ako 0,5 g cukru na 100 g alebo 100 ml. Rovnako to platí aj pre všetky označenia, ktoré majú pre spotrebiteľa rovnaký význam ako cukor. Takéto potraviny skutočne neobsahujú cukor. Môžu namiesto neho obsahovať umelé sladidlá.

Cukor na obaloch potravín sa niekedy skrýva aj pod inými označeniami. Názvy ako sacharóza, maltóza, glukóza, fruktóza, galaktóza, hroznový cukor, hnedý cukor, trstinový cukor, dextróza, nektár z agáve, datľový sirup, ryžový sirup, jačmenný slad, karamel, ovocná šťava, sušená trstinová šťava, karobový sirup, med, zlatý sirup sú tiež formy cukru. V prípade, že nerozumieme niektorej ingrediencii v zložení, je vhodné pozrieť sa na obsah cukru cez tabuľku výživových hodnôt.

Umelé sladidlá sú látky, ktoré navodzujú sladkú chuť, no nemajú žiadne alebo skoro žiadne kalórie. Z kalorického hľadiska je to lepšia alternatíva cukru.

Sladidlá, ktoré sa u nás používajú, sú schválené a bezpečné alebo bezpečné v určitom množstve, ako napríklad aspartam. Na prekročenie množstva všeobecne považovaného za bezpečné si musíme dávať pozor sami.

Nadmerný príjem umelých sladidiel môže u niektorých citlivých ľudí vyvolať hnačku, bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti.

potraviny bez cukru

3.) S vysokým obsahom bielkovín

Toto tvrdenie a každé tvrdenie, ktoré môže mať rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak aspoň 20 % energetickej hodnoty potraviny poskytujú bielkoviny.

Štandardne sa môžeme s takýmto označením stretnúť pri mliečnych výrobkoch, smoothie, pudingoch alebo proteínových tyčinkách. Zväčša sa na zvýšenie obsahu bielkovín používajú mliečne bielkoviny, je vhodné pozrieť si zloženie, najmä pre alergikov.

Spravidla nie je potrebné každý jeden produkt kupovať so zvýšeným obsahom bielkovín. Ak potrebuješ navýšiť príjem bielkovín, môžeš zaradiť do svojho jedálnička aj potraviny, ktoré už dostatok kvalitných bielkovín obsahujú. Príkladom môžu byť vajcia, ktoré majú 12 gramov bielkovín na 100 gramov. Ďalšími dobrými príkladmi potravín bohatých na bielkoviny sú chudé mäso, grécky jogurt, syr cottage, syr feta, tvaroh, orechy, tofu alebo iné výrobky zo sóje. Ak už tieto výrobky v jedálničku máš a stále potrebuješ prijať viac bielkovín, výrobky s ich vysokým obsahom môžu byť dobrou voľbou.
potraviny s vysokym obsahom bielkovin

4.) Nízkotučný

Tvrdenie, že je produkt nízkotučný, v tomto znení legislatíva nepozná. Legislatíva hovorí o potravinách s nízkym obsahom tuku, no patria sem všetky označenia, ktoré majú rovnaký význam.

Patria sem potraviny, ktoré nepresiahnu hranicu 3 gramov tuku na 100 gramov alebo 1,8 gramu na 100 ml. Pre mlieko platí hranica 1,5 gramu tuku na 100 ml, čiže polotučné mlieko.

Jeden gram tuku má 9 kcal energie, jeden gram cukru alebo akéhokoľvek sacharidu má 4 kcal energie.

Pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, môžu byť takéto potraviny dobrým spôsobom na udržanie si svojho kalorického príjmu na uzde.

Nízkotučné mlieko s obsahom tuku len 0,5 % má na 100 ml 38 kcal, plnotučné s obsahom tuku 3,5 % až 64 kcal. Podobne by nám to vyšlo pri nízkotučných syroch, tvarohoch a podobne.

Nízkotučné potraviny mliečneho pôvodu, napríklad nízkotučné syry, dokážu zasýtiť, doplniť potrebné bielkoviny a stále udržať nízky kalorický príjem. Takýto prístup k stavbe jedálnička vie byť vhodný aj pre ľudí, ktorí športujú a bielkoviny potrebujú v dostatočnom množstve. Ak si na obed dáš tučnú rybu a držíš si kalórie na uzde, nízkotučný grécky jogurt na olovrant a nízkotučný syr na večeru doplnia bielkoviny a nepridajú kalórie z tuku.

Tuk pridáva do potraviny aj chuť, ktorá sa odstránením tuku z potraviny stráca. Preto je dôležité pozrieť si, či namiesto tuku nie je vo výrobku príjemná chuť dosiahnutá pridaním cukru alebo obdobnej látky, ktorá v potravine pôvodne nemá byť.
nízkotučný syr

5.) Light

Pojem Light alebo aj so zníženým obsahom akejkoľvek zložky znamená, že tovar má aspoň o 30 % menej obsahu danej zložky, ako majú podobné výrobky.

Nevzťahuje sa na mikroživiny, ako vitamíny a minerály a soľ, ak nie je špecificky uvedené. Pojem sa často uvádza pri sladených nápojoch, džúsoch, džemoch v spojení s obsahom cukru.

Napríklad v prípade džemov je bežný obsah cukru 52 až 55 gramov na 100 gramov. Tie so zníženým obsahom cukru majú obsah cukru na úrovni 37 až 38 gramov na 100 gramov.

Moje odporúčanie – aj napriek nižšiemu obsahu akejkoľvek látky pozrieť si energetickú tabuľku na etikete, či je takéto zníženie pre nás dostatočné.
light napoje

6.) Bez GMO

Ľudstvo od nepamäti prispôsobovalo prostredie a organizmy okolo seba tak, ako mu to najviac vyhovovalo. Preto sme vyberali, šľachtili, selektívne rozmnožovali a pestovali len tie rastliny, ktoré sa nám hodili.

V 70. rokoch 20. storočia vedci prišli na to, ako vyvolať želané zmeny v rastlinách úpravou ich genetickej informácie, čo umožnilo získať požadované vlastnosti rastliny v krátkom čase. Príkladom takejto želanej vlastnosti je, aby rastliny boli odolné voči istému typu škodcov.

Geneticky modifikovaný organizmus, v skratke GMO, je taký, ktorý vznikol pomocou genetického inžinierstva. Označenie bez GMO značí, že tovar takto modifikovaný organizmus neobsahuje.

potraviny bez gmo

7.) Tradičný a poctivý

Pojmy ako tradičný alebo poctivý nemajú oporu v legislatíve. Navyše sa ukazuje, že tieto označenia zvyšujú záujem kupujúcich.

Pojem tradičný navodzuje dojem vyššej kvality alebo zdravšieho produktu, čo môže, ale aj nemusí byť pravda. Pri takto označených produktoch je skutočne potrebné čítať zloženie, lebo poctivé buchty alebo tradičná nátierka môžu byť akékoľvek produkty.

Rovnako pojem „ako od babičky“ je pre legislatívu neznámy, a teda je vymyslený marketérmi.

poctivy chlieb

Zhrnutie

V článku sme spomenuli niekoľko bežných označení produktov. Mnohé z nich sú upravené legislatívou. Marketing produktov je však prispôsobený našim očakávaniam a rýchlej dobe, keď kupujeme aj na základe emócií, ktoré máme pri pohľade na tvar, farbu a prvý nápis na obale výrobku.

Preto je dôležité kupovať známe produkty, ktorých zloženie už poznáme, alebo si zloženie a energetickú tabuľku vždy pozrieť. Najmä pri produktoch, ktoré sa nám snažia navodiť dojem, že sú také, ako si ich pamätáme z detstva. A ideálne kupovať prevažne výrobky, ktoré obal ani nepotrebujú.

Vianoce sa blížia a ty premýšľaš čím môžeš obdarovať svojich blízkych? U nás v e-shope si jednoznačne vyberieš svoj fit vianočný darček, či už pre niekoho z rodiny alebo aj pre seba 😉.

darček

Zdroje:

EIT Food. (2021). Do food labels promote healthy eating in Europe? Dostupné na internete: https://www.eitfood.eu/blog/do-food-labels-promote-healthy-eating-in-europe

European survey finds over three-quarters of adults with obesity have attempted to lose weight in the past year, but most have been unsuccessful. (2022). Dostupné na internete: The European Association for the Study of Obesity: https://easo.org/european-survey-finds-over-three-quarters-of-adults-with-obesity-have-attempted-to-lose-weight-in-the-past-year-but-most-have-been-unsuccessful/

Freedman, D. H. (2013). The Truth about Genetically Modified Food. Dostupné na internete: Scientific American: https://www.scientificamerican.com/article/the-truth-about-genetically-modified-food/

Lukáš Roubík a kolektív. (2018). Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport.

Lustig, R. H. (2015). Cukor - náš zabijak. Brno: CPress.

Overweight and obesity - BMI statistics. (2019). Dostupné na internete: Eurostat Statistics Explained: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Overweight_and_obesity_-_BMI_statistics

Science and History of GMOs and Other Food Modification Processes. (2023). Dostupné na internete: U.S. Food 7 Drug Administration: https://www.fda.gov/food/agricultural-biotechnology/science-and-history-gmos-and-other-food-modification-processes

Úradný vestník Európskej únie. (30. 12 2006). Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006. Dostupné na internete: Úradný vestník Európskej únie: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32006R1924&from=GA

WHO calls on countries to reduce sugars intake among adults and children. (2015). Dostupné na internete: World Health Organization: https://www.who.int/news/item/04-03-2015-who-calls-on-countries-to-reduce-sugars-intake-among-adults-and-children

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor vo Fitshakeri

Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.