Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako čítať etikety na potravinách?

etikety

Najlepšie potraviny nemajú etiketu. Väčšinou nemajú ani obal. Ak však potravina etiketu má, mala by si ju vziať do rúk a prečítať si zloženie.

Keď to neurobíš, je to, ako keby si kupovala mačku vo vreci. Vôbec nevieš, čo do seba dávaš. Čítanie etikiet sa zo začiatku môže zdať ako zdĺhavé skúmanie miniatúrnych písmeniek a čísiel, ale máme i dobrú správu. Stačí, ak si zloženie prečítaš raz, a pri ďalšom nákupe už budeš vedieť, či daná potravina do tvojho košíka patrí alebo nie.

Na etiketách si všímaj:

Zloženie

Zložky sú vždy zoradené podľa použitého množstva.

Začínajú sa od tých, ktoré výrobok obsahuje najviac, a končia sa tými, ktoré obsahuje najmenej. Preto ak sú na prvom mieste cukor (fruktózový, glukózový sirup, sacharóza, maltóza…) či iné nezdravé prísady (hydrogenovaný tuk, rafinované múky…), radšej potravinu vráť.

Zdravá potravina má byť zložená z pár ingrediencií, a nie zo zmesi konzervantov, farbív či stabilizátorov. Dávaj si pozor na náhrady pôvodných zložiek (napr. ak je časť mlieka v jogurtoch nahradená škrobom, xantánovou gumou a pod.). Vtedy sa často pridávajú aj rôzne arómy na zvýraznenie chuti, keďže potrebujú zakryť chuť škrobu či iných aditív. A práve tieto zložky (zmes chémie) v našej strave nepotrebujeme.

zdrave potraviny

Kalorickú hodnotu

Uvádza sa na 100 g/ml (legislatívne dané), preto si ju nezabudni prepočítať na množstvo, ktoré ideš práve jesť.

Napr. pri tyčinkách môžeš nájsť kalorickú hodnotu na 100 g, ale tyčinka má napr. iba 30 g. Jogurt má uvedené kalorické hodnoty na 100 ml, ale má napr. 250 ml a pod.

Všímaj si kalorické údaje a mysli na svoj odporúčaný denný príjem (porcia hlavného jedla by mala mať cca 500 kcal, desiata/olovrant cca 250 kcal – tieto údaje sú individuálne). Dávaj si pozor na rôzne kalorické bomby v podobe sladkostí, ktoré sú plné prázdnych kalórií!

zdrave produkty

Pomer bielkovín, tukov, sacharidov

Všetky makroživiny plnia v našom tele nezastupiteľné funkcie, ale práve sacharidov a tukov jeme väčšinou nadbytok.

Preto sleduj, v akom pomere sú jednotlivé makroživiny, a snaž sa vyberať produkty s vyšším množstvom bielkovín. Platí, že čím viac sacharidov, tým väčší glykemický index (správna kombinácia s tukmi a bielkovinami ho znižuje).

Pri sacharidoch si všímaj aj údaj „z toho cukry“ (ide o jednoduché cukry), ktorý by mal byť čo najnižší.

Pri tukoch si všímaj údaj „z toho nasýtené mastné kyseliny“, ktoré tiež chceme mať v nižších hodnotách.

potraviny bez éčok

Množstvo vlákniny a soli

Vlákniny by sme za deň mali skonzumovať 25 – 35 g. Je to významná zložka našej stravy (slúži najmä na správne fungovanie tráviaceho systému).

Ak je jej v produkte málo, ide pravdepodobne o vysoko spracovanú potravinu.

Množstvo soli by si mali sledovať najmä ľudia s vysokým krvným tlakom (optimálne 2-4 g/deň). Jej vysoký obsah majú najmä spracované potraviny, ale napríklad aj syry.

ecka

Krajinu pôvodu

Dôležitá informácia najmä pri výbere zeleniny, ovocia, mäsa… Snažme sa vyberať si lokálne potraviny.

éčka

Vieš o tom, že…

Aditív sa na celom svete používa vyše 3 000. Predlžujú trvanlivosť alebo zlepšujú chuť, farbu danej potraviny.

Farbivá, ochucovadlá a rôzne konzervanty nám okrem iného škodia aj tým, že ovplyvňujú funkciu chuťových pohárikov na jazyku. Ak by sme takéto potraviny konzumovali pravidelne, môžu nám natoľko ovplyvniť chuťové poháriky, že nám čerstvá strava už úplne prestane chutiť. Postupne budeme závislí od umelo upravenej stravy.

Niektoré aditíva (éčka) sú vyrobené z prírodných zdrojov, iné sa vyrábajú chemicky. Práve tie môžu byť skutočne nebezpečné. Snaž sa im čo najviac vyhýbať!

Nakupuj z kvalitných zdrojov. Z trhu, z farmárskych obchodov, z bio obchodov, od známych, z dobrých pekární, mäsiarstiev a pod. Čím overenejší zdroj, tým lepšia kvalita.

Kvalita je viac ako kvantita. Nakupuj radšej menej a kvalitne ako viac a nezdravo. Nedaj sa okabátiť nápismi „light, zdravé, bio“.

Na mnohých potravinách nájdeme fantasticky znejúce nápisy, ale často je opak pravdou! Opäť platí – čítať, čítať a znovu čítať etikety.

Kvalitná potravina je čo najčerstvejšia, čo najmenej upravená (dochutíme si ju my), čo najmenej trvanlivá a ideálne v bio kvalite.

Fitshaker tip: Ak ťa táto téma zaujíma hlbšie, sleduj nás aj najbližšie týždne, postupne si o niektorých témach povieme viac.

Na záver si môžeš ešte vypočuť rozhovor s odborníkom na výživu a wellbeing koučom Marošom Krivosudským, s ktorým sme sa rozprávali presne na tému výberu potravín v obchode.

Dozvieš sa viac nielen o tom, ako je to s proteínovými a vegánskymi výrobkami, ale aj to, prečo si dávať pozor na potraviny s označením „bez pridaného cukru“ a čo všetko by mal a nemal obsahovať chlieb.

Ak hľadáš tie správne, zdravé a hlavne vyvážené raňajky, môžeš vyskúšať našu novú rýchlu raňajkovú kašu, ktorá je perfektnou voľbou na raňajky počas pracovného týždňa.

Nakukni do nášho e-shopu a vyber si z dvoch druhov:

zdravé raňajky
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.