Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš vyzerať mlado? Vyskúšaj tvárovú gymnastiku!

Rozjasňuje pleť, eliminuje vrásky, podporuje tvorbu kolagénu, spevňuje pery, pomáha odvádzať z tela toxíny... a veľa ďalších benefitov prináša pravidelné cvičenie tvárovej gymnastiky. Kedy začať? Je jedno, podľa akých cvičení? Koľko a ako často sa jej venovať? Na tieto a veľa ďalších otázok nám odpovedala Ivetka Štecová, lektorka tvárovej gymnastiky. Urob si pohodlie a rozhýb svoju tvár :-).

Ako dlho sa už venuješ FaceFit, čiže tvárovej joge alebo tvárovej gymnastike?

Tvárovej gymnastike sa venujem už 17 rokov. Začala som cvičiť, lebo som zbadala známky starnutia na svojej tvári. Mala som 32 rokov a žila som v USA. Jedného dňa som šla do práce a vyľakal ma môj vlastný odraz vo výklade. Mala som smutnú a prepadnutú tvár. Hľadala som rôzne možnosti, ako mať opäť tvár sviežu, a vtedy som náhodou narazila na lektorku FaceYoga z Los Angeles. Šla som na svoju prvú hodinu, bolo to vtipné, ale dávalo mi to logiku. Tak som začala.
tvarova gymnastika iveta stecova
 

Na akom princípe funguje tvárová gymnastika?

Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Pokožka sa rozjasní a prečistí. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa na chvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení tvárovej gymnastiky podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem.
Sval a koža tvoria jednu súvislú vrstvu, takže akékoľvek uvoľnenie svalu spôsobí aj uvoľnenie pokožky. Preto nestačí iba drahý krém alebo sérum.
 

V čom spočívajú benefity tvárovej jogy?

Cvičením tvárovej jogy zvyšujete krvný obeh v svaloch, koži, mozgu a žľazách, ktoré vyživujú vašu pokožku zvnútra von. Cvičenia vám tiež pomôžu vytvoriť viac kolagénu a elastínu, ktoré vašej pokožke dodajú väčšiu pružnosť a silu. To je dôvod, prečo vám toto cvičenie pomáha vyzerať a cítiť sa mladšie. Nie je to len cvičenie na krásu.
Pomáha tiež cítiť sa lepšie zlepšovaním krvného obehu v mozgu a žľazách. Môže vám pomôcť bojovať proti bolesti hlavy, zlepšiť koncentráciu, zvýšiť hladinu energie a vybalansovať hormóny.
tvárová gymnastika iveta štecová
 

V akom veku je vhodné začať s cvičením?

Je to individuálne. Ale 30 rokov je optimálny čas. V tom veku sa už začala erózia kolagénu a pokožky na tvári a celom tele.
 

Existuje čas cez deň, keď je najlepšie cvičiť tvárovú gymnastiku?

Ja cvičím 2x denne. Nejde však o komplikované a zdĺhavé tréningy. Ráno po prebudení 3 minútky a večer, keď je pokoj, cvičím 15 minút. Cvičte vtedy, keď máte chuť a čas. Podstatné je cvičiť, už menej podstatné je kedy.
iveta stecova tvarova gymnastika
 

Máš nejaký cvik, čo sa vedia ženy rýchlo naučiť a je univerzálny pre začiatočníčky?

Úplne najjednoduchší je smajlík. Zaberá na líčka, spodnú kontúru tváre aj ústne svaly. Usmejte sa, pery vtiahnite medzi zuby, zdvihnite kútiky úst a následne lícne svaly. Poriadne napnite líčka a udržte napätie 30 sekúnd. Urobte 3 opakovania.
 

Existujú potraviny, ktoré sú skvelé práve na krásnu a žiarivú pokožku?

Odporúčam zaradiť do jedálnička fytoestrogény, ako sú sójové bôby, otruby, hrach, fazuľa pinto a kel. Zvýšte príjem potravín s obsahom vitamínu C, napr. kapustu, brokolicu a papriku. Jedzte omega-3 mastné kyseliny, nachádzajú sa v ľanových semienkach alebo v rybách. Jedzte listovú zeleninu ako špenát, kel kvôli luteínu. Pite zelený alebo biely čaj. To všetko prirodzene podporí tvorbu kolagénu.
krásna pokožka
 

Aká rutina najlepšie prospeje pleti hneď ráno po zobudení?

Každý má niečo iné, ale ja si ráno premasírujem pleť aj cez napnuté svaly. Zacvičím si cviky ako Lev, Bozkávanie stropu a Lifting. Tvár hneď pôsobí sviežejšie. Dám si pohár vody s citrónom a teplú sprchu. Aplikujem si sérum s vitamínom C a môj obľúbený denný krém.
iveta štecová tvárová gymnastika
 

Čo vieme našej pleti dopriať tesne pred spaním?

Som zástancom retinolu, a aj keď tento názov znie komplikovane, ide o vitamín A. Retinol používam už 10 rokov, tvorí základ mojej pleťovej rutiny. Na retinol si treba zvyknúť. Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Ak však vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia.
Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások.
 

Každá z nás chce čo najviac eliminovať vrásky. Dokážeme sa ich vďaka tvárovej gymnastike zbaviť?

Tvárová gymnastika udrží pevnosť a pružnosť svalov tváre a krku, ale nedokáže starnutie zastaviť. Veľa ľudí sa zameriava na vrásky, ale tie nie sú jediný indikátor starnutia. Roky nám pridajú ochabnutá kontúra tváre, padajúce kútiky úst, zužovanie očí, strata objemu v lícach, opuchy a vačky pod očami, ovisnuté líca a dvojitá brada. Tvárová joga sa sústredí práve na tieto znaky starnutia a výsledkom cvičenia je prinavrátenie strateného objemu svalov, čo môže mať za následok vyhladenie vrásky. Vrások sa nedá zbaviť úplne, sú prirodzené aj u detí.
tvarova gymnastika iveta
 

Ktoré ďalšie aspekty okrem pleťovej kozmetiky, cvičenia a zdravej stravy sú dôležité, aby sme mali krásnu pleť?

Jednoznačne spánok, úsmev, dobrá nálada, meditácia, pohyb... Robte to, čo vás robí šťastnými. Tancujte, kúpte si psa a prechádzajte sa, meditujte... Krása totiž vychádza zvnútra. Je akousi manifestáciou nášho vnútorného psychického a fyzického zdravia.
 

Každá žena by chcela stále vyzerať mlado. Ako sa k tomuto snu priblížiť :-)?

Neriešte starnutie, to je nevyhnutné a nezvratné. Je tu však rozdiel medzi starnutím a bezstarostným starnutím. Je rozdiel, ako si užívate život, čo riešite a ako si pripúšťate veci k srdcu.
Čo robiť? Jedzte zdravú stravu, cvičte, hľadajte šťastie v maličkostiach, užívajte si život, stretávajte sa s priateľmi, meditujte, aby ste eliminovali stres, majte pravidelný sex. O zvyšok sa postará cvičenie tvárovej gymnastiky, denný krém s vyšším SPF, retinol, sérum s vitamínom C, ovocné kyseliny a zdravá strava ;-).
facefit tvárová gymnastika
Ďakujeme Ivetke za inšpiratívne slová. Ivetu Štecovú nájdeš aj na www.tvarova-gymnastika.sk alebo www.antiage.sk. A ty sa s ňou môžeš vidieť aj tento týždeň v našej harmonickej výzve, kde nám porozpráva o tvárovej gymnastike viac a dokonca ti ukáže aj jedno užitočné cvičko.
 
Nájdi si svoju obľúbenú aktivitu a staraj sa o seba. U nás máš na výber z vyše 600 tréningov (od najľahších po náročné, od pomalších cez dynamické,...), prípadne vyskúšaj niektorý pomixovaný program:
cvičenie na doma
 
Aj tieto recepty obsahujú spomínané suroviny na krajšiu pleť:
Hrachové bochníčky plné zdravia
Famózny hlivový guláš s fazuľou: tip na výživný obed
Kelový prívarok s cuketovými lievancami: tip na výživný obed bez mäsa
Tip na zdravý rýchly jesenný obed: Cestoviny s tekvicovou omáčkou a pečenou brokolicou
Tip na rýchly obed či večeru do 20 minút: Cestoviny s brokolicovým pestom
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.