Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako zahnať hlad? 10x potraviny, ktoré sú lepšie ako objednanie pizze

Nie vždy je všetko tak ideálne ako si predstavujeme. Platí to aj pre stravu. Síce by sme chceli stravovací plán dodržiavať na 100%, ale občas sa v živote udejú také situácie, alebo sa nám proste niečo nabúra do režimu a ideál odrazu padá. Nie je to nič neobvyklé. Deje sa to tebe, deje sa to aj mne, hoci som tréner a mnohí si myslia, že mám stále dokonalú stravu, ale nemám.

Aj mňa občas prekvapia hlavne situácie, kedy sa niekde dlhšie zdržím a začne ma prepadať pocit hladu. Tento pocit pomaly prechádza do stavu neudržateľného hladu. A v takom stave sa už ťažko odoláva čomukoľvek. Rád by som ti tu napísal, že to vždy ustojím a zachovám sa podľa pravidiel, ale nie je to vždy tak, aj keď chcem. Ale aj keď padám, tak vstávam a snažím sa z toho poučiť a nabudúce to urobiť trochu lepšie.
Určite tieto stavy a pocity poznáš aj ty. Tento článok vznikol s cieľom ukázať ti, čo si dať, ak budeš presne v tejto situácii a budeš chcieť utíšiť ten mega pocit hladu spôsobom, ktorý ti tak neublíži ;-).

Čo zjesť, keď som strašne hladná a mám chuť siahnuť po tej najrýchlejšej najľahšej možnosti?

Existujú určité potraviny, ktoré ťa zasýtia viac ako iné a to je presne to, o čo by si sa mala snažiť v týchto situáciách. Pokiaľ čo najskôr dosiahneš pocit sýtosti, tak nebudeš mať pocit hladu a zabudneš aj na tie slastné potraviny, ktoré sa vynárajú v tvojej hlave pri tomto silnom pocite hladu. Väčšinou pri extrémnom hlade máme chuť buď na sladké, alebo na nejaké tučné jedlo.
Poďme si teraz predstaviť potraviny, ktoré ťa v takej situácii zachránia. Ak sa napríklad nestihneš včas najesť, vyskúšaj si dať niečo z týchto 10 tipov.
 

# 1: Mozzarella s olivovým olejom a paradajkami

Alebo teda šalát Caprese. Je to hotové do 5 minút a naozaj si veľmi pochutíš. Ak si strážiš kalórie, siahni po verzii Mozzarella light. A nezabudni si to ochutiť aj nejakými dobrými bylinkami, napr. bazalkou či oreganom.
šalát caprese
 

# 2: Hrsť nesolených a nepražených orechov

Snaž sa vyberať oriešky v bio kvalite. Takisto odporúčame oriešky na chvíľu namočiť do vody a až potom konzumovať. A vyhýbaj sa orieškam v čokoláde či iných polevách. Tam nemáš vôbec istotu o kvalite orechov schovaných v poleve. Ak už, siahni naozaj po overených predajcoch a takéto máčané orechy si daj ako dezert/desiatu, nie pred spaním.
orechy
 

# 3: Proteínový nápoj

Aj tu závisí na kvalite proteínového nápoja. Snaž sa kupovať tie, ktoré neobsahujú zbytočne veľa pridaného cukru. Dobrý proteínový nápoj je však super rýchla voľba či už na deistau, olovrant alebo aj ako druhá večera.
proteínový nápoj
 

# 4: Nízko-sacharidová proteínová tyčinka

Ak si ju nebudeš piecť a pripravovať do zásoby sama doma (kedy presne vieš, čo do nej dávaš), čítaj pri nákupe zloženie a sleduj množstvo sacharidov.
proteínová tyčinka
 

# 5: Biely grécky alebo skyr jogurt

Aj toto je skvelá prvá pomoc, ak ťa večer prepadne hlad.
grécky jogurt
 

# 6: Hrsť nesolených a nepražených semienok

Podobne ako pri orieškoch, dbaj na kvalitu semienok. Super chutia aj keď si ich narýchlo nasucho opečieš na panvici. Nie dlho, len nech trošku schrumkavejú. To odporúčame aj pridávať do šalátov.
semienka
 

# 7: Neochutené acidko

Acidofilné či kefírové mlieko je bohaté na probiotiká, čiže sú super aj pre tvoju črevnú mikroflóru. Prospievajú rovnako aj tvojej imunite.
kefír
 

# 8: Ryby so zeleninou

Pokiaľ si dáš toto jedlo večer, snaž sa nepresálať. Čím jednoduchšie, tým lepšie.
ako zahnať hlad
 

# 9: Mäso so zeleninou

Snaž sa vyberať chudšie verzie mäska, čiže napríklad kuracie alebo morčacie. Je to skvelý zdroj bielkovín a s porciou zeleniny skvelé jedlo. Ak máš možnosť, snaž sa kupovať mäso od domácich farmárov, kedy vieš, čo zvieratká jedli. Radšej jedávaj mäso menej často ale kvalitne. ;-)
čo jesť
 

# 10: Zelenina

Nakrájať si mrkvičku, kaleráb či napríklad uhorku, trošku ju poliať olejom, či pridať iný zdravý tuk (napr. pripraviť si guacamole, humus a pod.) a máš postarané o výživné sýte jedlo.
pocit hladu
Prvým tipom sú potraviny vyššie vymenované a druhým je ešte dôležitejšia vec, ktorá ti výrazne pomôže podporiť pocit sýtosti a možno vďaka tomu ani nebudeš mať potrebu jesť ďalšie jedlo, ktoré máš v pláne. Tým tipom je jesť skutočne pomaly. Týmto spôsobom zvýšiš pocit sýtosti a zamedzíš pocitu hladu.
Takže, keď si dáš vyššie spomínané potraviny, jedz ich skutočne pomaly. Každý kúsok si poriadne vychutnaj, dopraj si čas a pokoj pri jedení. Maximálne sa sústreď na každé sústo a bude to super, uvidíš ;-).
 
Vieš, čo môže byť ešte skvelým tipom, ako sa vyhneš týmto prepadom hladu? Keď sa jednak naučíš množstvo zdravých receptov, ktoré sú navyše aj rýchle a budeš si ich pripravovať dopredu. A takisto, ak bude tvoj jedálniček nutrične vyvážený, tiež by sa ti nič také nemalo stať. Napríklad k takej knihe Z fitka do kuchyne špeciál III sme v spolupráci s Ivkou Eľkovou pripravili aj elektronický bonus v podobe 2 vzorových jedálničkov, ako môže vyzerať rozloženie stravy po celý deň. Inšpiruj sa nimi!
jedálniček na chudnutie
 
Mohlo by sa ti hodiť prečítať si aj:
Ako reagovať, aby ťa na návšteve prestali pokúšať nezdravými sladkosťami?
Ako vydržať pri chudnutí?
Prečo nedosahujem želané výsledky, keď pravidelne cvičím?
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.