Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako schudnúť z brucha raz a navždy – 12 mýtov, ktorým musíš prestať veriť

cvicenie doma

Brucho je zväčša tá partia, ktorú si všimneme ako prvú, ak vidíme niekoho postavu. A je to väčšinou tá partia, na ktorej si logicky dáme najviac záležať. Chceme mať pekné, tvarované a štíhle bruško.

Čo nám často bráni v dosiahnutí tejto vysnívanej partie, sú aj mýty. Veríme tomu, čo počujeme, alebo si niekde prečítame len časť z nejakej pravdy a zvyšok si „doladíme“ podľa seba.

Na to, aby sme mohli dosahovať čo najlepšie výsledky, potrebujeme poznať pravdivé a funkčné skutočnosti, ktoré reálne v praxi fungujú a sú overené vedou.

To je presne to, čo vám chcem týmto článkom povedať. Odhaliť mýty a ukázať vám reálne a funkčné metódy, pomocou ktorých zhodíte z celého tela, budete sa cítiť lepšie, vyzerať lepšie a získate aj to svoje vysnívané štíhle a tvarované bruško.

chudnutie

1. Cvičením „brušákov“ zhodím z brucha tuk

Lokálne chudnutie neexistuje! Vedecké štúdie to potvrdzujú, takže môžete robiť kvantá brušákov a jediné, čo sa udeje, je, že stále budete mať tuk na bruchu a pod ním pevnejší sval.

Ale neschudnete ani nebudete mať štíhly pás. Chudnutie prebieha komplexne, úpravou stravy, zaradením pohybu a cielených tréningov do bežného života, zmenou myslenia.

cviky na chudnutie

2. Musím vysadiť pečivo

Pečivo síce obsahuje viac kalórií na 100 g, ale to ešte neznamená, že sa ho musíte vzdať, keď sa rozhodnete chudnúť.

Veľa ľudí urobí krok hneď v začiatku chudnutia a vysadí pečivo, potom vidia na sebe zmenu a myslia si, že práve ono je vinné za všetky tie kilá navyše. Ale tak to nie je. Príčinou toho, že to občas funguje, je skutočnosť, že sa znížil váš kalorický príjem v strave, preto ste schudli. Ak by ste vyhodili zo svojho jedálnička čokoľvek iné a dostali sa do deficitu, teda chudnutia, fungovalo by to.

Pečivo jedia aj moji klienti a chudnú. Môžete si ho v strave ponechať, jediné, čo potrebujete urobiť, je upraviť si porcie. A, samozrejme, pridať pohyb a zmeniť myslenie.

zdrava strava

3. Nesmiem jesť po piatej večer

Posledné jedlo dňa by ste mali konzumovať 3-4 hodiny pred spaním a malo by byť ľahko stráviteľné, aby vám nenabúralo spánok.

Je to mýtus nejesť po piatej. Často sa tento radikálny alebo pre niekoho aj extrémny krok končí kompenzáciou. Ľudia nejedia po tejto hodine, následkom čoho sú do pár hodín takí hladní a majú také kŕče v bruchu, že nakoniec skončia pri chladničke a zjedia oveľa viac, ako by zjedli za normálnych okolností.

zdravá strava

4. Musím držať diétu, aby som schudol

Diéty, ako ich poznáme my, sú často striktné pravidlá v stravovaní, ktoré nás výrazne obmedzujú a nie je možné ani zdravé na nich dlhodobo fungovať. Tým, že väčšina je postavená na obmedzenom počte potravín a monotónnosti, z hľadiska výživy to vôbec nie je dobré.

Telo potrebuje pestrosť v strave, aby malo širokú škálu zdrojov výživných látok. Takisto ak si na konkrétnej diéte neviete predstaviť fungovať dlhodobo alebo dokonca celý život, nemá táto diéta zmysel. Čím viac je obmedzenejšia a striktnejšia, tým väčšia je pravdepodobnosť jo-jo efektu a následného priberania po schudnutí.

zdravá strava recepty

5. Ovocie môžem jesť iba doobeda

Toto tvrdenie niekedy vychádzalo z príjmu cukru. Hovorilo sa o tom, že sacharidy alebo cukry sa nesmú prijímať poobede, lebo v tele sa nabúra spaľovanie a nebudeme chudnúť. Je to však hlúposť. Rozhoduje príjem a výdaj.

Ak ste v deficite, teda spaľujete viac, ako prijímate, tak chudnete. Bez ohľadu na to, či si ovocie dáte ráno, na obed alebo večer.

zdravá strava na chudnutie

6. Musím jesť presne v rovnaký čas alebo každé 3 hodiny

Pre telo je fajn, keď ste nastavení na určitý opakujúci sa režim, ale na druhej strane, je táto myšlienka reálna? Nie je utópia viazať sa na určitý čas v dnešnej hektickej dobe? Nie je lepšie naučiť sa byť pružný?

Jesť by ste mali vtedy, keď pociťujete hlad, a nie vtedy, keď vám to hovoria hodinky. Každý deň je iný, telo neustále reaguje inak, lebo sa menia okolnosti. Preto jedzte v čase, keď ste hladní. Prispôsobte si to svojim potrebám, svojmu času, ale hlavne buďte pripravení a majte k dispozícii tie správne potraviny, nielen nakúpené, ale ideálne aj vopred pripravené.

zdrava strava jedalny listok

7. S fóliou na bruchu schudnem viac

Niekedy sa verilo tvrdeniu, že keď sa viac spotíte, napríklad na bruchu, viac z neho aj zhodíte. Ale potenie je len spôsob, ako sa telo ochladzuje.

Neznamená to, že keď sa viac spotíte na bruchu kvôli fólii, ktorú máte okolo neho obviazanú, budete ho mať štíhlejšie v porovnaní s inými partiami tela. Lokálne chudnutie neexistuje.

Radšej si upravte porcie jedál alebo si zatrénujte náročnejší tréning, ako slepo veriť nejakej fólii na bruchu.

vyvážená strava jedálniček

8. Spaľovač je to, čo mi pri chudnutí pomôže najviac

Spaľovač je len doplnok výživy, a ako z názvu vyplýva, je tu len na doplnenie toho, čo už v strave nedokážete prirodzene dávať.

Ľudia to však často obrátia naruby. Zo spaľovača urobia prioritu. Prvé, čo podniknú, keď sa rozhodnú ísť chudnúť, je, že si kúpia spaľovač. Malo by to byť presne naopak.

Ako prvé by ste si mali upraviť stravu, začať sa hýbať, stanoviť si cieľ a naučiť sa inak myslieť. Toto pomôže o 99 % viac ako spaľovač!

vyvážená strava recepty

9. Keď chcem schudnúť, musím ísť na detox, (jediné, čo by ste mali, je prestať sa prejedať a nie ísť na detox)

Telo sa detoxikuje prirodzene. Očisťovať sa je jeho normálna funkcia. Filtrovať. Nepotrebujete na to nič špeciálne. V tele sa to deje spontánne. Stačí sa neprepchávať a dať priestor telu na to, aby fungovalo tak, ako má.

Poraďte sa s odborníkom, ktorý vám nastaví rozumné dávky jedál. Vo vašom organizme bude všetko lepšie, keď sa prestanete prejedať.

zdravá a vyvážená strava

10. Keď chcem schudnúť, nesmiem jesť, ideálne je držať hladovky

Z praxe viem, že vládne presvedčenie, že čím menej bude človek jesť, tým viac bude chudnúť. Ale týmto ľuďom chýba vedomosť o tom, že už len náš organizmus potrebuje určitú dávku výživy a energie na to, aby prežil, aby mohli fungovať všetky orgány.

A táto energetická nálož nie je malá, organizmus spotrebuje alebo spáli najviac z celkového denného výdaja energie. Preto netreba podceňovať tento dôležitý aspekt. Nesabotujem hladovky, lebo pôst má svoj zmysel, ale dlhodobé fungovanie bez jedla ohrozuje zdravie, psychiku, výkon a pod.

Preto sa aj v tomto prípade postavte na takú váhu, ktorá vám zmeria bazálny metabolizmus, následne si dajte vypracovať stravovací plán odborníkom podľa zisteného výsledku merania a uvidíte, koľko reálne potrebujete jesť, aby ste zdravo chudli.

výživa

11. Ak sa chcem zbaviť tuku, potrebujem vyradiť tuk zo svojej stravy

Chápem takúto logiku. Zamýšľate sa nad tým, že ak tuk vyradíte zo stravy, z vášho tela sa stratí. V minulosti fungovali diéty presne na tomto princípe. Bolo obdobie, keď sa vina zvaľovala práve na tuk v strave a držali sa nízkotukové diéty.

Ak zredukujete tuk v strave, môže to spôsobiť pokles na váhe. Je to tým, že opäť týmto spôsobom znížite príjem v strave. Z dlhodobého hľadiska to má negatívny vplyv na funkčnosť hormonálneho systému, kĺby, vlasy, nechty, pleť, lebo všetky tieto elementy vyživuje práve tuk obsiahnutý v strave.

Tuk má dôležitý význam, preto ho nevyraďujte zo svojej stravy úplne. Oveľa dôležitejšie je rozumne si jeho hodnoty nastaviť v dennom príjme.

zdravé tuky

12. Ak sa chcem zbaviť tuku, potrebujem vyradiť cukor zo stravy

Cukry ako také dokážu v tele vytvárať zápalové prostredie, sú spúšťačom nárastu a následne rýchleho poklesu energie, čo má často za následok únavu a tendenciu opäť siahnuť po cukre s cieľom „dobiť“ si energiu. Potom sa teda točíte v začarovanom kruhu, ktorý vám nič pozitívne neprináša. Máte však pocit, že to má zmysel.

Cukor však nie je jedinou príčinou, teda nemôžete ho považovať za hlavný problém. V štúdiách sa ukazuje, že v globále spotreba cukru klesla, ale obezita, naopak, narástla.

obezita

Nie je to o cukre, ale o navýšení príjmu konzumácie potravín celkovo vo svete, čo spôsobuje priberanie. K tomu sa ešte pridáva nedostatok pohybu a je, ako sa hovorí, „vymaľované“. Je to úplne jasné.

potraviny pri chudnutí

Mýty sú odhalené, pravdivé metódy zverejnené. Neostáva nič iné, iba začať ich reálne používať a napredovať v procese premeny a chudnutia.

V prípade, ak chcete poznať viac reálnych a funkčných spôsobov, tréningov, stravovania, motivácie, prečítajte si moju novú knihu o chudnutí s názvom Už žiadne Bla Bla Bla o chudnutí.

V našej knihe Z fitka do kuchyne prídeš ozaj k veľkej inšpirácii na zdravé a vyvážené jedlá. Teraz ju navyše dostaneš ako darček od nás ku kúpe ročného členstva! 😊

Tak neváhaj a začni s vyváženými porciami a pravidelným pohybom už dnes! 👇

online fitko
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.