Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako doma vychádzať s partnerom, ktorý sa nechce zdravo stravovať a nepodporuje moju zmenu?

Aj ja zo svojej praxe poznám také prípady, kedy sa žena snažila schudnúť a jej partner jej nebol veľmi oporou, nemal ani záujem sa stravovať zdravšie. Dôvodov, prečo tomu tak je, môže byť viacero. Prvým je fakt, že chlap si v extrémnejších prípadoch aj zo svojej ženy uťahuje, alebo ju ponižuje. Prišiel som skúmaním na to, že je za tým strach, že by mohol o svoju partnerku prísť, ak by náhodou schudla a lepšie vyzerala. Ďalším dôvodom je nezáujem o svoje zdravie, alebo neochota vzdať sa svojho pohodlia a vykonať vo svojom živote zmenu. Pre niekoho to nie je priorita, nepokladá to za dôležité. Niekto to proste nechce, alebo sa bojí zmeny. Čo môžeme v takých prípadoch robiť, aby to bolo inak?

Pravdupovediac, veľa toho nenarobíme, pretože platí, že človek to musí chcieť sám.
Stále som toho názoru, že môžeme ísť maximálne príkladom a ešte sa môžeme so svojím partnerom v pokoji o určitých veciach porozprávať a uistiť ho, aby nemal strach. že to robíme pre to, aby sme sa páčili niekomu inému. V týchto témach však treba byť veľmi opatrný. Dôležité je tiež zistiť, prečo vlastne partner reaguje tak, ako reaguje. Len tak partnerovi vieme najlepšie vysvetliť naše skutočné ciele, kvôli ktorým chceme na sebe pracovať.
zdravá výživa
 

Aj tieto 3 kroky by mohli v praxi zafungovať:

 

# 1: Nezdravé jedlá jemne upravíme

Ak partner chce napríklad vysmážané rezne, urobíme mu ich, ale skúsime to urobiť napríklad v strúhanke z celozrnného pečiva, alebo použijeme olivový olej. Je dôležité si zapamätať, že zmeny treba robiť postupne a nie veľa naraz. Mohol by to byť pre partnera veľký šok a s tým určite nebude spokojný.
Ak na to pôjdeme postupne a urobíme raz za čas len jednu zmenu, môže to byť inak a časom si môže zvyknúť.
perkelt
 

# 2: Pracujme na sebe a nepriamo ovplyvníme svoje okolie

Zameraj sa na seba, hoci viem, že to nie je ľahké. Hlavne, ak tvoj partner nesúhlasí so zdravou stravou a ani ťa nepodporuje v budovaní zdravého životného štýlu.
Skús sa cez to preniesť a budovať svoje lepšie ja. Akonáhle sa zmeníš vizuálne, ale aj kondične a zdravotne k lepšiemu, tvoje okolie si to všimne. Bude to mať na tvoje okolie vplyv. Tak trochu ich „nakazíš“, aj keď to nebudeš robiť cielene.
Vzájomne sa ovplyvňujeme a meníme. Nie zo srandy sa hovorí "ukáž mi tvojich 3 najbližších, s ktorými tráviš najviac času a ja ti poviem aký si".
Sám som to zažil, keď som dobrovoľne priberal. Videl som ako moja manželka popri mne tiež nepriamo konzumuje nezdravé potraviny. Hoci ich nechcela, zrazu boli doma a mala k ním blízko. Viac o tom sa dozviete v mojom denníku premeny.
ako schudnut

Fitshakeráčka Lucka, takáto zmena sa jej podarila po Novoročnej výzve 2018.

 

# 3: Nebudeme sa tým trápiť, zmena potrebuje čas

V tých lepších prípadoch tomu treba dať len viac času. Tvoj partner možno bude schopný zmeniť svoje správanie a svoje návyky, len možno potrebuje 2x, alebo možno aj 3x viac času na to, aby aj on zmeny zakomponoval do svojho života. ;-)
podpora
Síce toto nie je jednoduchá téma, verím že aspoň jeden tip ti pomôže k tomu, aby sa všetky veci rozhýbali tým správnym smerom. Nech sa darí tebe a aj tvojej rodine a okoliu akceptovať tieto zmeny k lepšiemu ja.
 
Inšpirácie na chutné a zároveň zdravé jedlá, ktoré by mohli fungovať aj v tvojej domácnosti hľadaj aj v našich knihách Z fitka do kuchyne:
zdravé recepty
 
 
Zopár inšpirácií na obľúbené jedlá v zdravom šate:
Obľúbené zemiakové placky bez vysmážania a výčitiek
Špaldové halušky, ktoré si môžeš dopriať napríklad aj po tréningu
Cícerový guláš so šampiňónmi, skvelý obed aj pre veganov
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.