Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 bodov, podľa ktorých vieme zistiť, či vykonávame cvičenie správne

Bežne sa stretávam s témou, či niekto cvičí správne u ľudí, ktorí majú záujem o cvičenie, prípadne sa mu už venujú. Práve neistota ohľadom spôsobu trénovania, techniky a zloženia tréningu ich dostáva do pochybností, a tým pádom sa nevedia tréningu odovzdať naplno a nie sú schopní dosahovať výsledky, po ktorých túžia. Jednoducho povedané, svojím tréningom neveria naplno, a preto to nefunguje. Čo je dôležité pri tréningoch a kedy si o nich vieme povedať, že sú dobre nastavené a teda cvičíme správne?

Ako by mal vyzerať tréning a kedy si s istotou môžeme povedať, že cvičíme správne?

 

# 1: Trénujeme v súlade s cieľom

Každý tréning, ktorý absolvuješ, by mal postupne napĺňať tvoje ciele. Je jasné, že ak chceš schudnúť, tak nebudeš každý deň trénovať ako kulturista, ktorý cvičí objemové tréningy v rozsahu sérií 3-5 po 8-12 opakovaní s činkami a ťažkými váhami.
Svoj tréning si uprav podľa svojho cieľa. Pre každý cieľ (chudnutie, naberanie, formovanie...) by sa malo trénovať odlišne.
cviky
 

# 2: Vyhýbame sa zraneniam

Ďalším veľmi podstatným indikátorom toho, či trénuješ správne, sú zranenia. Ak máš často zranenia, ktoré sa udejú počas cvičenia, je zrejmé, že cvičíš technicky nesprávne. Prípadne trénuješ správne, no príliš často, alebo máš slabú regeneráciu (veľa stresu, málo odpočinku).
Je potrebné urobiť krok vpred, nájsť si na internete napríklad videá o tom, ako by sa dané cviky mali cvičiť technicky správne a riadiť sa podľa toho. Uisti sa aj v tom, či netrénuješ príliš veľa a či máš dostatok odpočinku.


Ako cvičiť správne najbežnejšie cviky ako sú plank, drepy, kliky a iné?


cvicenie
 

# 3: Dosahujeme výsledky

Pokiaľ už nejaké to obdobie cvičíš a dosahuješ ciele, je to super. Môže to byť znamením, že to robíš správne. Ak ale nedosahuješ výsledky, niekde bude chyba. Tou chybou môže byť aj cvičenie.
Aby si zistila, ako na tom naozaj si, urob si analýzu svojich výsledkov. Pravidelne sleduj svoje výsledky, nielen vo forme obvodov tela, váhy, percenta tuku, ale aj po výkonnostnej stránke v tréningu. Sleduj napríklad pokrok v počte opakovaní daného cviku, alebo si predlžuj dobu zaťaženia, alebo si pravidelne prever svoju kondíciu a zisti, či napreduješ alebo nie.
tréning
 

# 4: Tréning má hlavu aj pätu

Štruktúra tréningu vie tiež veľa prezradiť o tom, či cvičíš správne. Ak do tréningu zaradíš na začiatok zahriatie, potom rozcvičenie, ďalej konkrétny tréning, ktorý máš naplánovaný, potom na konci ľahké kardio pre uvoľnenie (nie je podmienkou) a na záver strečing pre uvoľnenie napätých svalov a relaxáciu, tak si môžeš povedať, že cvičíš správne.
Ak tréning postráda tieto fázy, je to signál, že niečo chýba a tréning nemusí byť taký efektívny ako by mohol byť.
cviky na brucho
 

# 5: Kontrolný tréning

Ak si nie si istá, či tréningy vykonávaš správne, odporúčam absolvovať aspoň 1 kontrolný tréning s odborníkom. S trénerom, ktorý sa pozrie na to, ako tréning vyzerá a zhodnotí celú situáciu. Usmerní, dá zopár rád a pomôže k tomu, aby si cvičila správne a nemala pocit neistoty. :-)
svaly
Ako tréner som aj ja nedávnou prešiel svojou vlastnou premenou a schudol som 25 kg. Ak chceš poznať môj príbeh a všetky postupy, ktoré som používal a pomohli mi k tomu, aby som bol vo svojej premene úspešný, tak si pozri moju druhú knihu, v ktorej o týchto témach píšem. Verím, že sa ti bude páčiť a nájdeš v nej množstvo motivácie, inšpirácie a poznatkov, ktoré ti otvoria nové brány v dosahovaní cieľov.
 
Naučiť sa cvičiť správne môžeš aj vtedy, keď budeš poslúchať inštrukcie, ktoré hovoria a vždy aj ukazujú naše trénerky vo videách na Fitshakeri:
cvicenie doma
 
Prípadne si skús zacvičiť doma napríklad niektorý z ponúkaných tréningov:
Cviky na brucho pre začiatočníkov aj pokročilých s VIDEO návodom
Tréning na celé telo, ktoré môžeš (ale nemusíš) vykonávať aj s pomôckou - rezistenčnou gumou
Efektívne cviky na stehná - aj na vnútornú a vonkajšiu oblasť stehien
CORE tréning na silný stred tela - teda najmä cviky na bruško
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.