Ako prvé by som ťa chcela upozorniť, aby si predišla prípadným zraneniam, či bolestiam, svalovej horúčke, či akémukoľvek diskomfortu, aby si sa pred všetkými pozíciami dôkladne rozcvičila a zahriala. Predpokladám, že jogu už robíš a pojem Pozdrav slnku ti nie je neznámy. Ak si chceš osviežiť pamäť, prečítaj si o jeho benefitoch aj s videom.
Vo videu nájdeš presný postup aj s technikou dychu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou jogovej praxe. Bez dychu sa telo dostatočne nezahreje a ásany sa ti nebudú dať spraviť. Naviac by si si mohla naozaj natiahnuť sval, čo by ťa mohlo vyradiť z tréningu, a to rozhodne nechceme. Stuhnuté telo nespolupracuje, preto radíme pred cvičením horúcu sprchu a minimálne päť Pozdravov slnku za sebou.
# 1: Pozícia loďky (obrátená doska)
Môže sa stať, že sa v prvých chvíľach budeš triasť ako osika. To preto, že balansuješ iba na sedacích svaloch a všetky ostatné sú vo vzduchu, vrátane vystretých rúk a to niekoľko opakovaní.
Technika je jednoduchá. Sadni si, pokrč kolená na šírku bokov a rukami sa opri dozadu, akoby si sa opaľovala na pláži. Príjemná predstava v decembri, však? Aj to bude, len ešte doladíme to bruško do plaviek. Táto pozícia je na to priam stvorená. Odlep ruky od zeme a vystri ich pred seba povedľa tela dlaňami otočenými k sebe. Nohy odlep zo zeme takisto, narovnaj kolená a vystri špičky.
Spočiatku sa ti zrejme nepodarí mať dokonale vystreté nohy, časom sa to zlepší. Dôležité v navasane je, aby ťa neťahali kríže, čo docieliš tým, že sa nebudeš prepínať v chrbtici a nútiť ju mať vystretú. Pokojne ju zaguľať a vydrž päť nádychov a výdychov. Potom pozíciu uvoľni, daj si jeden nádych a výdych a zopakuj navasanu ešte štyrikrát. Brušné svalstvo uvoľníš inverznou polohou – dole pozerajúci pes.
Ako vyzerá poloha dole pozerajúceho psa?
# 2: Stojka na hlave
Táto obrátená poloha zlepšuje krvný obeh, rovnováhu, dýchací systém, aj trávenie. Ak máš vysoký tlak, či problémy s krčnou chrbticou, odporúčame veľkú opatrnosť. Hoci sa volá stojka na hlave, váha tela musí byť rozložená rovnomerne na rukách, aj šiji.
Z rúk a hlavy vytvoríš trojuholník, dlane spojíš, prekrížiš prsty, tie smerujú von. Hlavu uložíš do dlaní v oblasti temena. Nohami pomaly cupitáš smerom k rukám, zadok sa ti pomaly dvíha, keď už cítiš, že máš balans, môžeš postupne jednu nohu vystrieť hore a za ňou druhú, prípadne obe naraz. Oporou ti môže byť aj stena. Najviac limitujúci je strach, nie vlastné telo. Ak ho prekonáš, si v pohode. Mala by si vedieť, že rovnakým spôsobom z pozície aj vychádzaš. Pomaly a postupne. Chvíľu ešte zotrvaj v pozícii dieťaťa – malé klbko, či kotúľ s rukami popri tele, aby sa vyrovnal krvný tlak.
Ako vyzerá poloha dieťaťa?
# 3: Lotosový sed
Východzia pozícia je sed s vystretými nohami pred sebou - pozícia palice dandasana. Pokrčíš pravé koleno a oboma rukami chytíš pravú nohu na úrovni členku a položíš nárt pravej nohy na ľavé stehno. Cieľom je jedného dňa mať natoľko hlboký lotosový sed, že päta tlačí na brucho a koleno zviera veľmi ostrý uhol. To isté spravíš aj na druhú stranu. Ak ti je v pozícii pohodlne, vystri sa v chrbtici a polož dlane na kolená. Dýchaj čo najdlhšie.
Pokiaľ však pociťuješ nadmerné ťahanie, nebodaj bolesť v kolenách, pozíciu nerob, prípadne zvoľ miernejšiu alternatívu. Napríklad môžeš skúsiť turecký sed, prípadne iba pravú nohu dať do lotosu – tzv. polovičný lotosový sed. Postupnou praxou sa jednotlivé časti tela budú uvoľňovať, no chce to trpezlivosť a pravidelnosť.
Nezabudni, že aj v našom online fitku Fitshaker.sk nájdeš rôzne výzvy na chudnutie. V každej nájdeš navrhnutý harmonogram cvičenia na doma, vďaka ktorému striedaš rôzne cvičenia, aby si aj posilňovala, aj spaľovala tuky a aj pracovala na flexibilite a tvarovaní postavy. Súčasťou každej výzvy do plaviek a novoročnej výzvy bývajú aj vzdelávacie videá o stravy, vždy s iným výživovým poradcom, aby si mala možnosť vypočuť si o téme výživa čo najviac informácií od rôznych odborníkov.
Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.