Čas prípravy: 20 minút
Čo budeme potrebovať na 4 porcie?
- 1 lyžicu kokosového oleja
- 250 g cícera (predvareného)
- 200 g mrazených sójových bôbov
- 400 g ryže basmati
- 1 lyžicu mletej červenej papriky alebo exotickej korenenej zmesi (garam masala, arabská zmes − podľa chutí)
- 1 dl teryaki omáčky/alebo sójovej omáčky − vegánska verzia
- 10 strukov ačokče
- 1 strúčik cesnaku
- 10 listov mangoldu
- 1 lyžičku čierneho sezamu
- 1 lyžičku černušky
- 1 lyžičku slnečnicových zrniečok
- bio citrón (použijeme kôru)
- morskú/himalájsku soľ
Ako budeme postupovať?
2. Pridáme ryžu, červenú papriku a prehrejeme tak, aby sa paprika rovnomerne rozložila. Ak použijete vami vybranú korenenú zmes, papriku môžete vynechať.
3. Prilejeme teryaki omáčku a premiešame. Prehrejeme cca 4-6 minút, aby sa ingrediencie prepojili.
4. Pridáme očistenú ačokču, roztlačený cesnak a nasekané listy mangoldu.
5. Znovu premiešame, prehrejeme cca 5 minút a pridáme semienka sezamu, černušky a rozsekanej slnečnice. (Stačí aj jeden druh.)
6. Podávame na zohriatom tanieri. Na styling a dochutenie nastrúhame hoblinky kôry z bio citróna (limetky, pomaranča) a nastriháme listy mladej cvikly, šalátu či použijeme klíčky.
Tip: Mangold použijeme aj so stonkami. Stonky nasekáme a osmažíme ich na tuku spolu s cícerom a so sójou, listy použijeme podľa návodu. Namiesto mangoldu môžeme použiť špenát, medvedí cesnak, listy kalerábu, batat či rukolu. Isto budú skvelé aj čierny kel alebo červená kapusta.
Výživné recepty na rôzne príležitosti nájdeš aj v našich knihách:
Aké chutné vegánske jedlá si môžeš skúsiť pripraviť?
Šošovicovo-feniklové ragú: rýchly obed do 20 minút aj pre vegánov
Pečená mrkvovo-karfiolová polievka s kokosovým mliekom
Sladko-pikantná karí tekvicová nátierka vhodná k pečivu ale aj ako dip k zelenine či mäsu
Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.