Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vápnik - prečo ho ženy potrebujú prijímať viac?

Pamätáš si na detstvo, keď si si nosila do školy mliečne desiate a na ten čas, kedy ťa rodičia nútili piť veľa mlieka, aby si mala zdravé kosti a zuby? Malo to svoj význam, pretože väčšina vápnika je uložená v našich kostiach a maximum kostnej hmoty dosiahne človek približne v 15- tom roku života a ďalej sa už len udržiava, prípadne stráca v závislosti od životného štýlu človeka. Poďme si o dôležitosti vápnika povedať niečo viac.

Ak človek prijíma nedostatočné množstvo vápnika, organizmus si ho berie z kostí pre zabezpečenie životných funkcií. Využívaním vápnika z kostí, ich v konečnom dôsledku oslabuje, čo spôsobuje rôzne problémy, najčastejšie osteoporózu.
mlieko
 

Úlohy vápnika pre naše telo

Úloh vápnika v našom tele je hneď niekoľko. Ak sa v mladšom veku konzumuje dostatočné množstvo potravín obsahujúcich vápnik, môže to byť zbraňou proti vysokému krvnému tlaku v dospelosti. Vápnik je potrebný pre dobré zrážanie krvi a hojenie rán. Znižuje hladinu cholesterolu, podporuje činnosť svalov, srdca a tým chráni pred kardiovaskulárnymi problémami. Keďže vápnik pôsobí pozitívne pre kosti, chráni ich tak pred zlomeninami, bolesťami kĺbov a reumatickými zápalmi.

Medzi jeho ďalšie pozitívne vlastnosti patrí:


  • Udržuje zdravú pokožku.

  • Chráni pred nespavosťou a nervozitou.

  • Chráni pred stratou pamäte, podráždenosťou a inými duševnými poruchami.

  • Zmierňuje poruchy trávenia a pôsobí proti rakovine hrubého čreva.

  • Pomáha pri bolestiach chrbta a pri problémoch s chrbticou.


ovčia bryndza
 
Pri spojitosti s vápnikom môžu v našom tele nastať aj dva negatívne javy.

Čo ak mám vápnika nedostatok?

Prvý prejav, ktorý sa objaví pri nedostatku je bolesť v kostiach a kĺboch pri fyzickej námahe. Pri zuboch je možné spozorovať častú kazivosť alebo ich uvoľnovanie tzv. paradontóza. Existujú ďalšie prejavy súvisiace so svalmi, rôzne zášklby, kŕče a bolesti, ťažkosti pri chôdzi. Lámavosť nechtov, zvýšené vypadávanie vlasov a pľuzgiere v ústach, aj to môžu byť následky nedostatku vápnika.

Čo ak mám vápnika nadbytok?

Aj nadmerná konzumácia minerálov, ktoré naše telo potrebuje môže byť problémom. Užívanie veľkého množstva dokáže narušiť vstrebávanie iných minerálov – zinku, železa a horčíka. Pri prevápnení vzniká nebezpečenstvo srdcových chorôb, obličkových kameňov, starnutie a degenerácia.
Za nadmerné užívanie sa považuje dávka 1500 mg a viac.
almond
 

Vedela si, že ženy potrebujú vápnika viac ako muži?

U žien rozoznávame tri obdobia, kedy potrebujú zvýšený príjem vápnika.

  1. Prvým obdobím je posledný týždeň pred menštruáciou. Jeho nedostatok ma za následok podráždenosť, nervové napätie a ťažkosti. Je preto vhodné v ten týždeň konzumovať viac vápnika spolu s horčíkom.

  2. Druhým obdobím je tehotenstvo a čas dojčenia. Dieťa v tomto období potrebuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré odoberá od matky ešte v brušku a následne prostredníctvom materského mlieka. Žena by preto mala v tomto období dbať na zvýšený prísun vápnika, čo jej môže pomôcť aj pri kŕčoch v nohách počas tehotenstva.

  3. Posledne obdobie nastáva počas menopauzy. Pri strate hormónov zo ženského tela sa stráca aj vápnik z kostí. Preto je pred týmto obdobím nutné zvýšiť jeho príjem spolu s vitamínmi K2 a D3 na dennej báze. Vďaka tomu sa vápnik dostane priamo do kostí kde je potrebný. Týmto je možné predísť vzniku osteoporózy, prípadne ju dokážu zmierniť.


makove hlavicky
 

A odkiaľ sa ten vápnik berie?

Najdôležitejším zdrojom sú fermentované mliečne výrobky (napr. kefír). Pri intolerancii na laktózu sú významným zdrojom vápnika chia semienka, mak, lieskovce a ďalšie.
Odporúča sa obmedziť pitie kofeínových a kolových nápojov, ktoré majú za následok vylučovanie vápnika v moči.
vapnik_zdroj

Zdroj infografiky: vitarian.sk, 2015

 
Ak ťa trápi spomínaná osteoporóza, alebo sa jej chceš vyhnúť, neprehliadni ani cviky na prevenciu proti nej:
nedostatok vapnika
Fotka autora
Jakub Gurka
Redaktor vo Fitshaker

Už od malička mám blízko k športu, najskôr karate, 10 rokov aktívne futbal a až počas vysokej školy som získal záľubu k činkám, vareniu a zdravej strave. Na začiatku som si myslel, že k vysnívaným kockám na bruchu mi stačí robiť brušáky a veľa behať. Postupne som začal spoznávať jednotlivé stroje, činky a ďalšie a ďalšie variácie cvikov a stala sa z toho závislosť, ktorá prerástla do prvého certifikátu trénera. Pôsobím v Košiciach, kde vo fitku stretávam rôznych trénerov, no ja sa od nich líšim svojim individuálnym prístupom ku klientom a neustálemu sledovaniu správnej techniky pri cvičení. Stále chcem napredovať, zlepšovať sa, vzdelávať sa a pomáhať druhým. Posledné dva roky taktiež pretekám v Spartan Race, kde som získal každý rok 3x trifektu a zdolal dva ultra beasty.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.