Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tento valentínsky darček si dopraj celoročne!

Láska je vo vzduchu a k nej patria aj rôzne prejavy, slová, dotyky. Bez pohladenia, maznania, pritúlenia by láska snáď nebola ani možná. Prečo sú dotyky vo vzťahoch také dôležité? A prečo by mali byť na programe počas celého roka?

Prečo sú dotyky dôležité?

Dotyky nás sprevádzajú celý život od narodenia až po smrť. Veľakrát nám doprajú niečo pozitívne, dokážu nás upokojiť, dodať pocit bezpečia, náklonnosti.
Najdôležitejšie sú dotyky v prvých týždňoch po narodení. Matka a dieťa sú s nimi spojené, v prvých mesiacoch sú jedinou komunikáciou medzi mamou a jej dieťatkom, práve preto by sa mali mamy svojich bábätiek dotýkať čo najviac.
čakám bábätko
Dotykov nikdy nie je priveľa, hoci sa môžeš ešte aj v súčasnosti stretnúť s opačným názorom. Nie, skutočne tvoje dieťa nimi nerozmaznávaš, hoci sa ti to môže núkať ako dobre mienená rada. Nepočúvaj! Dieťa v náručí milujúcej matky je spokojné, spoznáva samého seba, mama ho dokonale zrkadlí. Nadväzujú spolu vzťah. Ich komunikácia je veľmi intenzívna a jedinečná.
Ak by mu boli tieto dotyky odobrané či odopreté, bude poznačené počas zvyšku života. Hormonálna produkcia u detí bez dotykov je abnormálna oproti deťom, ktorých sa rodičia s láskou dotýkali. Tým, že majú nesprávne nastavenú hormonálnu reguláciu, nie sú schopní ani v dospelom živote reagovať primerane na stres, záťaž a iné vypäté situácie. Často sa v nich prejavuje agresia a hnev. V opačnom prípade sa stiahnu, sú silno racionálni, chránia si svoju emóciu a neprejavujú veľmi city.
Dopadov na život je veľmi veľa, ale základným znakom je, že ich emocionálne prejavy sú veľmi oklieštené.
fit žena
 

Vplyv na vzťahy v dospelosti

Psychologička Monika Stehlíková, odborníčka na neverbálnu komunikáciu a vedomú reč tela z BodyTalks, hovorí: „Je nanajvýš dôležité dotýkať sa od samého začiatku. Každá mama vie, kedy sa treba dieťaťa dotknúť a kedy nie. Intuícia u žien funguje úplne spoľahlivo a prejavuje sa aj v jej dospelom živote. Svojimi dotykmi vie roztopiť ľady. V nich sa odráža vzťah medzi dvoma partnermi.
Sex začína v kuchyni, tak tvrdí nejedna príručka spokojného manželstva. Práve v bežných obyčajných situáciách všedných dní sa formuje vzájomná blízkosť, ktorá sa následne prejaví aj v intímnej sfére. Je všeobecne známe z mnohých vedeckých výskumov, že partneri, ktorí majú dotykov veľa, vyjadrujú aj väčšiu spokojnosť v celom partnerstve.
Niekedy sa stane, že partneri vyžadujú rozdielny prídel dotykov. Je obdivuhodné, ak dokážu nájsť kompromis. Je potrebné vedieť, že gestom lásky môže byť čokoľvek, nielen dotyk a pohladenie, či objatie. Ak partner stráda dotyky, a druhý partner mu ich nedokáže dať, existujú rôzne kompenzácie, napríklad masáže, domáci miláčik, pritúlenie sa do mäkkej deky, čo vyhľadávajú spontánne a prirodzene. Najzdravšie sú však dotyky čistej lásky.“

Zdroj foto: súkromný archív Moniky Stehlíkovej, BodyTalks

Preto neváhaj a objím svojho blízkeho čím skôr, bez rozdielu či je to partner, dieťa alebo rodič. Láska a dotyky liečia. :-)
 
Láska ide nielen cez dotyky, ale aj cez žalúdok. Ak chceš niekomu urobiť radosť zdravými a zároveň chutnými pochúťkami, čerpaj inšpiráciu na našom blogu, alebo v knihách Z fitka do kuchyne:
strava pri cvičení pre ženy
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.