Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tanec a funkčné cvičenie v jednom? Salsation!

Počula si už o cvičení Salsation? My sme sa na ňho spýtali jeho inštruktorky Mišky. Ako sa k nemu dostala ona? O aký fitness program vlastne ide? Pre koho je určený? Má niečo spoločné so zumbou? Aj na toto všetko sme sa jej opýtali. Čítaj ďalej a dozvieš sa aj odpovede. ;-)

Z čoho vychádza cvičenie salsation?

Názov SALSATION v sebe nesie dve slová SALSA a SENSATION. Salsa nie ako tanečný štýl, ale zo španielskeho slova salsa, čo v preklade znamená omáčka. Program je totiž zmesou rôznych tanečných i hudobných štýlov a žánrov. Slovo sensation (senzácia, pocit), pretože program kladie veľký dôraz na muzikalitu, vyjadrenie textu piesne, pocitu, nálady prostredníctvom tanečných pohybov a taktiež na funkcie ľudského tela.
Salsation® fitness je určený pre všetkých, nielen pre ženy. Dokonca aj zakladateľ programu je muž. Salsation® je unikátny fitness program, ktorý prevádza funkčný tréning do inovatívnych tanečných pohybov.
Spája doteraz nespojiteľné - funkčný tréning a tanec.

Každá hodina je nenáročná na zvládnutie krokov, zábavná a súčasne funkčná. Choreografie sú zostrojené špeciálnym spôsobom, ktorý umožňuje skryť tréning tak, aby mali cvičiaci pocit, že iba tancujú. Cvičenie je zábavné, plné vyjadrovania pocitov z hudby a tanca. Prostredníctvom tohto fitness programu má každý možnosť zlepšiť mobilitu svojho tela, silu aj vitalitu. Po hodine odchádza nabitý energiou, s dobrou náladou a úsmevom na tvári.
Salsation® je určený pre všetkých bez rozdielu veku či pohlavia. Dokonca aj pre deti. Stačí milovať hudbu, pohyb, chcieť urobiť niečo pre svoje zdravie a figúru. Verím, že energická hudba a tanec ihneď pohltí každého, hneď po prvej hodine. Pri cvičení spaľuješ kalórie, tvaruješ postavu a zlepšuješ svoje zdravie.
salsation
 

Už tu jeden boom na Slovensku bol. Zumba, ktorá rozhýbala aj tie najväčšie tanečné netalenty na celom Slovensku. V čom sa teda líši tvoj program od zumby?

Zumba je hlavne kardio a intervalový tréning. Spája latino tance a aeróbnu aktivitu (kardio).
Salsation ide viac do hĺbky každého tanečného pohybu. Je viac o technike a o funkčnom tréningu, ktorý je rafinovane zakomponovaný do jednoduchých tanečných krokov a pohybov. Na hodinách sa kladie veľký dôraz na to, aby sa vykonávali tanečné a funkčné pohyby správne tak, aby sme posilnili celé telo.
Funkčný tréning funguje na spôsobe 3D. Pri cvičení sa zapájajú všetky tri roviny pohybu. Medzi základné piliere pohybov funkčného tréningu patria:

  • pohyblivosť, alebo premiestňovanie z jedného miesta na druhé

  • zvyšovanie a znižovanie centra tela – zmena hladiny zhora nadol a opačne tlačenie a ťahanie

  • rotácia – zmena smeru tela otáčaním trupu


Spomínané tri roviny pohybu sú využívané v každej jednej choreografii. Základným cieľom funkčného tréningu je pripraviť naše telo na vykonávanie každodenných činností a aktivít bez hrozby zranenia. V praxi to znamená, že ak sa naučíme urobiť funkčné cviky správne, pri dvíhaní ťažkého nákupu sa nám nestane, že nám rupne v chrbte.
Funkčný tréning okrem toho pomáha zvýšiť silu, výdrž, zlepšovať stabilitu, mobilitu aj flexibilitu.
Každú hodinu v rámci Warm up-u začíname tzv. izoláciami, ktoré slúžia nielen na zahriatie svalstva, ale aj na zlepšenie koordinácie pohybov. Učíme sa vykonávať pohyby jednotlivých častí tela izolovane od ostatných častí… Izolácie pomáhajú pochopiť samotný pohyb, čo predchádza zbytočným zraneniam a zlepšuje tanečné a pohybové schopnosti.
Aj to je dôvod prečo Salsation môže robiť každý bez ohľadu na tanečné nadanie.

Program je určený pre tanečníkov i netanečníkov.
cviky
 

Čo sa ti na Salsation najviac páči?

Moje spojenie s tancom trvá od detstva. Prešla som si mnohými tanečnými štýlmi a roky sa venujem aj Zumba fitness. Vďaka Salsation som sa tanečne posunula opäť o krok vyššie.
Prečo? Práve kvôli faktu, že Salsation nie je skákanie, ale vďaka nemu som dotiahla tanečné pohyby na vyššiu úroveň. Aj ako inštruktorka sa chcem stále posúvať vyššie a rásť. Pri Salsation si uvedomujem oveľa viac každý pohyb vlastného tela. Lepšie ho dokážem precítiť. Nie je nevyhnutné šalieť a skákať, aby človek spálil čo najviac kalórií a aj napriek tomu dokáže naozaj makať a zapotiť sa. Vykonávať pohyb správne a funkčne je totiž oveľa náročnejšie ako si mnohokrát človek uvedomuje. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale keď si to vyskúšaš na vlastnej koži a dáš si záležať na správnosti a technike, zistíš, že Salsation je naozaj makačka.
Ďalším dôvodom, prečo Salsation milujem je fakt, že zabudnem na každodenné starosti. Tanec a hudba je pre mňa zároveň relax. Je to teleshopping, v ktorom predávajú pás na chudnutie, ktorý si stačí priložiť na brucho, zapnúť a človek chudne bez námahy. :-D
Ja zapnem hudbu, relaxujem a zároveň robím niečo pre svoje telo a postavu. Je to psychohygiena. Pri tanci zabúdam na plynutie času. Hodina Salsation trvá síce 60 minút, no ubieha oveľa rýchlejšie. Človek nepozerá stále na hodinky kedy už bude koniec. A keď je lekcia Salsation na konci, všetci hovoria: “Čoooo to už je koniec?”. ;-)
K Salsation som sa dostala na veľkom workshope v Prahe. Na ňom boli každoročne prezentované najúspešnejšie fitness programy celého sveta. Ja som vtedy prezentovala na pódiu Zumba fitness. Tu som po prvýkrát objavila aj Salsation. Ihneď ma zaujal. Zakladateľ programu Alejandro, na pódiu vyžaroval neskutočnú energiu. Pohyby v jeho podaní vyzerali jednoducho a zároveň dokonale. 3 000 ľudí ho od prvej sekundy hltali a nasledovali jeho tanečné pohyby. Bola z neho cítiť radosť z tanca a pohybu. Preto som sa rozhodla navštíviť aj ďalší Salsation workshop a následne som absolvovala aj školenie Salsation® fitness inštruktora.
Momentálne si môže každý prísť zacvičiť každý utorok a štvrtok do La Fiesta v Bratislave. Množstvo hodín by som chcela rozšíriť aj do ďalších častí Bratislavy a okolia. Momentálne hľadám aj ďalšie vhodné priestory. Všetky aktuálne informácie a novinky nájdeš na stránke www.salsation.sk.
šťastie
 

Keďže ide o poctivé kardio, predpokladám, že sa tým aj pekne chudne. Správne? Koľko kalórií sa spáli v priemere?

Samozrejme, pri Salsation spaľujeme kalórie. Zbavujeme sa tuku, súčasne posilňujeme a naberáme svalovú hmotu. Ak sú tanečné prvky a pohyb vykonávaný správne, po hodine nezostane na nikom nitka suchá. ;-)
Salsation je spojením niekoľkých fitness protokolov. Pri hodinách vykonávame aeróbnu aktivitu, zvyšujeme a znižujeme tepovú frekvenciu (intervalový tréning) a súčasne využívame prvky funkčného tréningu.
Počet pálených kalórií je invididuálny. Vsetko záleží na tom, koľko energie do pohybu vložíš a ako poctivo každý pohyb vykonávaš. Niekto môže spáliť 800 a niekto aj 1200 kalórií.
Funkčný tréning okrem spaľovania pomáha zvyšovať silu, výkonnosť, výdrž, zlepšovať stabilitu, mobilitu a flexibilitu, ktorú potrebujeme a využívame počas každodenného života. Na hodinách využívame základné pohyby ako tlačenie, ťahanie, otáčanie, zvyšovanie a znižovanie centra tela, chodenie či behanie.
Pozri si ukážku, ako taká Salsation choreografia môže vyzerať:
 

Čomu sa momentálne najviac venuješ? Čo ti robí radosť?

Venujem sa všetkému čo mám rada. Medzi moje vášne vždy patril tanec a som šťastná, že sa mu môžem venovať. Milujem energiu, ktorú mi na hodinách dávajú usmiate tváre mojich cvičenkýň. Okrem toho sa venujem marketingu a PR. Je to odbor, ktorý som vyštudovala a oblasť marketingu ma vždy priťahovala.
Radosť mi robia pozitívni ľudia v mojom okolí. Sú to moji priatelia, rodina a samozrejme manžel. Okrem toho milujem zvieratká. Veľkú radosť mi robí a lásku dáva moja fenka Rodezského ridgebacka.
zmysel života
 

Aké máš plány so Salsation do budúcna? Chystáš niečo?

Môj najväčší zámer je dostať Salsation fitness medzi ľudí a ukázať im čaro tohto programu a tanca.
Ináč je môj plán veľmi neplánovať. :-)
Milujem tanec a snažím si užívať každý moment, počas ktorého môžem tancovať. Ak pritom odovzdám pozitívnu energiu svojím ženám na hodine a vidím, že aj ony odchádzajú po hodine usmiate, môj plán bol splnený.
Ľudia sú v dnešnej dobe v neustálom strese, napätí a zhone. Každý potrebujeme psychohygienu. Salsation fitness je balíček všetko v jednom. :-)
Budem rada, ak budú na Slovensku pribúdať nielen hodiny, ale aj inštruktori, ktorí budú šíriť radosť z pohybu a pozitívnu energiu ďalej.
Okrem toho by som chcela prepojiť moje dve vášne: lásku k zvieratám a tanec. Bolo by krásne, keby sa stretli nadšenci tanca a zároveň pomohli štvornohým chlpáčom, ktorí to potrebujú najviac. Benefičný event pre Žilinský útulok som už v minulosti robila a rada by som niečo podobné zopakovala.
 

Aké sú ohlasy tvojich klientov na túto novinku?

Reakcie klientov sú ďalším dôvodom, prečo som inštruktorkou tanečných hodín. Snažím sa odovzdať ľuďom nielen skúsenosť a dovednosť v tanci, ale aj energiu, dobrú náladu, či pozitívnu emóciu. Je to pocit na nezaplatenie, keď za mnou po hodine príde človek a poďakuje mi za úžasnú energiu. Ľudia mi potom hovoria ako si zatancovali choreografiu na oslave, svadbe, či pri varení obeda za kuchynskou linkou. :-)
Pozitívny účinok športu, hudby, či tanca a ich priaznivé pôsobenie na psychickú pohodu človeka potvrdzujú aj psychológovia. Tanec je považovaný za liečivý už tisícročia a v dnešnej dobe existuje dokonca pohybovo-tanečná psychoterapia. Spojením cvičenia a tanca aktivujeme viaceré centrá mozgu súčasne - pohybovú, rytmickú aj emocionálnu. Vďaka tomu rozvíjame kontakt so sebou samým, čo prispieva k zosúladeniu tela a mysle.
Tanec nám tiež dáva priestor na kreativitu. Príjemná hudba v kombinácii so správne zvoleným tancom dokážu znížiť úzkosť, prispieť k uvoľneniu a dokonca uľaviť od bolesti.
Rovnako to mám odskúšané aj na sebe. V čase keď som pre pracovné vyťaženie nemala dostatok času na pohybové aktivity, výrazne sa to odrazilo aj na mojej psychicke. Ihneď ako som sa vrátila k tancu a aktívnemu životnému štýlu, som oveľa šťastnejšia. Potvrdili mi to aj moji najbližší, ktorí tvrdia, že vyzerám oveľa lepšie, spokojnejšie a nechýba mi úsmev na tvári.
cvičenie pre ženy
 

Máš životné krédo alebo myšlienku, s ktorou sa stotožňuješ, ktorá ťa nakopne za každých okolností? Podeľ sa!

Mám niekoľko životných kréd. :-) Najpodstatnejšie je podľa mňa prijať do svojho života všetko dobré, ale aj to zlé. A to z dôvodu, že všetko sa deje pre niečo. Vždy keď som zažívala ťažšie obdobia v živote, vedela som že to tak musí byť. Prijala som túto skutočnosť a tešila sa čo dobré mi to v konečnom dôsledku prinesie. Rovnováha predsa musí byť. Ľútosť samého seba ešte nikomu nepomohla.
Úsmev, hoci aj silený, pomáha imunite. Je vedecky dokázané, že úsmev na tvári automaticky vyvoláva produkciu hormónov šťastia. :-) Odporúčam to každému: Usmievajte sa vždy za každých okolností.

"Život plynie tu a teraz. Nie včera či zajtra. Teraz. V tejto chvíli."


"Per aspera ad astra" (cez prekážky ku hviezdam)


láska
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.