Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Snažíš sa žiť zdravo a fajčíš? Tak toto nie. Pozri, aké sú dôsledky

Zdravý životný štýl neznamená len zdravo sa stravovať a venovať sa pohybovým aktivitám, ale treba  zohľadniť aj celkovo svoj život a pouvažovať nad tým, či všetky činnosti a návyky, ktoré dennodenne robíme súvisia so zdravým životným štýlom, alebo ho negujú.

Fajčenie a šport. Dve veci, ktoré by sme vo svojom živote nemali spájať, pokiaľ chceme viesť zdravý životný štýl. Veď si len predstavme koľko nepriaznivých účinkov má fajčenie na naše zdravie. S fajčením sa spája mnoho problémov, ktoré majú dopad na naše sociálne fungovanie, fyzickú výkonnosť, zdravie, vzhľad a pod.
Negatív je dostatok na to, aby sme fajčeniu už teraz povedali STOP!
stop fajčeniu
 

Čo sa s naším telom udeje ak prestaneme fajčiť ?

 

# 1: Markantne sa zvýši náš výkon pri športe

Zvyšuje sa miera okysličenia organizmu za určitý čas, z čoho vyplýva, že náš výkon stúpne, pretože práve vďaka kyslíku sa tvorí energia.
ako zvýšiť športový výkon
 

# 2: Zlepší sa náš metabolizmus

Nikotín z cigariet narúša optimálne fungovanie metabolizmu, tým pádom ak prestaneme fajčiť, vieme oveľa lepšie využiť živiny, ktoré konzumuje prostredníctvom potravín a následne sa zvýši náš výkon.
metabolizmus
 

# 3: Zlepší sa náš zdravotný stav


  • zlepší sa prekrvenie organizmu a tým aj zásobenie svalov živinami

  • zlepší sa využitie živín, a tým pádom máme zrazu v tele viac vitamínov a minerálov, ktoré sú kritické a bezpodmienečne dôležité pre správne fungovanie procesov v tele

  • zlepší sa imunita a znížia sa zápalové procesy v tele a tým sa zlepší aj naša produktivita, pretože čím menej sme chorí, tým častejšie a dlhodobejšie môžeme trénovať bez tréningových výpadkov, náš výkon stúpa omnoho rýchlejšie ako človeku, ktorý je často chorý

  • zlepší sa krvný tlak, a tým pádom, môžeme trénovať intenzívnejšie a dosahovať opäť vyššie výkony


oslabenie imunity
 

# 4: Zlepší sa hormonálna činnosť

Nikotín totiž negatívne ovplyvňuje žľazy s vnútorným vylučovaním a tvorbou hormónov.
 

# 5: Zlepší sa chuť do jedla

Neboj sa, nepriberieš, ak sa budeš držať potravín, ktoré nám dodávajú pocit sýtosti a sú bohaté na bielkoviny, komplexné sacharidy a zdravé tuky.
zdravá strava
 
Pozitívnych zmien, ktoré môžeš zažiť vďaka tomu, že prestaneš fajčiť je množstvo. Čo je ale najpodstatnejšie, je fakt, že to potrebuješ uskutočniť. Rozhodnúť sa a vykonať túto životnú zmenu hneď teraz a neodkladať to na zajtra, lebo priania a želania prestať fajčiť sú síce pekné, ale nikdy nám neprinesú reálne výsledky ak to neprevedieme do praxe a nevykonáme túto zmenu reálne vo svojom živote.
Držím prsty, aby sa ti to podarilo. Verím, že túto výzvu zdoláš a potom sa budeš každým dňom cítiť oveľa lepšie a budeš podávať aj oveľa lepšie športové výkony. ;-)
 
Svoje progresy v športových výkonoch si vieš zapisovať aj do Fitness diára. Ak ho ešte nemáš doma, poponáhľaj sa, na sklade sú už len posledné kusy:
Fitness diár
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.