Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

SM Systém - oveľa viac, než len rehabilitačné cviky na chrbát!

V dave rôznych cvičení (napríklad skupinových ako je bodyforming či joga) si našlo svoje miesto aj jedno veľmi špeciálne cvičenie, SM SYSTÉM. Čo to vlastne je, pre koho je určené a mnoho iného ti prezradíme v tomto článku. Možno zistíš, že je to cvičenie presne pre teba! ;-)

Čo je to SM Systém?

Metóda SM Systém sa vyvíja už 30 rokov. Nemusela si však o nej zatiaľ počuť, nakoľko táto metóda ešte nie je rozšírená pre širokú verejnosť. Poznajú ju najmä ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou a kĺbmi a potrebujú rehabilitáciu.
SM Systém sa však nedá zaškatuľkovať do pojmu "rehabilitačné cvičenie". SM-systém tvorí komplexný systém starostlivosti o pohybový aparát človeka. Je to špeciálne cvičenie, ktoré pomáha stabilizovať a mobilizovať naše telo (odtiaľto aj názov cvičenia). Pomáha pri liečbe bolestí chrbtice, skoliózy chrbtice, hernií disku, pri posunoch stavca a medzistavcovej platničky a pri mnohých iných problémoch. Preventívne pôsobí proti vzniku ochorení chrbtice a celého pohybového aparátu.
bolesť krížov
Je to súbor účinných a veľmi jednoduchých cvikov, ktoré sú založené na aktiváciu svalových špirál. Pri pohybe sa svaly reťazia, nadväzujú jeden na druhý a týmto spôsobom sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do stredovej línie a vytvárajú silu nahor. Spirály sa správajú ako keby sme si obliekli korzet. Obopnú nás, stlačia, nútia nás narásť do výšky a naša chrbtica sa natiahne smerom hore.
SM system

Zdroj: www.spiralstabilization.com

Nesprávne držanie tela dostáva svalstvo do oslabenia, iné do skrátenia a tuhosti a práve toto rieši SM Systém v podobe liečebného, regeneračného a rekondičného telocviku. Preto sa odporúča cvičiť pri rôznych bolestiach chrbtice, ale aj ako prevenciu pri sedavom zamestnaní alebo dlhodobej jednostrannej záťaži končatín (napr. v práci alebo pri aktívnom športe).
 

Pre koho je určený SM Systém?

Pre každého, kto chce:

  • uvoľniť preťažené svalstvo

  • ponaťahovať skrátené svalstvo

  • posilniť oslabené svalstvo

  • dostať chrbticu do trakcie, čím regeneruje medzistavcové platničky, medzistavcové kĺby

  • vyrovnávať skoliózu, hyperkyfózu a hyperlordózu

  • regenerovať chrbticu, ramenné, bedrové i kolenné kĺby

  • odstrániť haluxy (výrastky) a plochú nohu

  • odstrániť bolesti hlavy 

Cvičenie

Cvičenie sa skladá zo zostáv cvikov od MUDr. Richarda Smíška, ktoré pomáhajú správne aktivovať špirálovité svalové reťazce, a tým umožňujú preťahovať chrbát smerom nahor. Vďaka tomu platničky medzi stavcami budú mať dostatočný priestor na regeneráciu.
Cvičí sa so špeciálnym elastickým lanom, ktoré umožňuje rozsiahly pohyb končatín proti malej a pomaly rastúcej sile, ktorá aktivuje stabilizačné svalové skupiny. Natiahnutím chrbtice smerom hore uľavuje od bolestí chrbta, regeneruje platničky a kĺby.
cvičenie

Zdroj obrázku: www.spiralstabilization.com

 
Základné cviky je najlepšie sa naučiť na individuálnom alebo malom skupinovom kurze SM Systému, kde si môžeš osvojiť správnu techniku základných cvikov, pochopiť princípy cvičenia a prekonzultovať svoje individuálne problémy a obmedzenia. Potom, ako sa naučíš základnú techniku a máš špeciálne lano, môžeš cvičiť aj sama doma.

  • Pri bolestiach chrbtice (alebo iných častiach tela) stačí cvičiť 20 minút denne.

  • Pri prevencii, keď ešte sedavé zamestnanie nenechalo výrazné stopy na tvojom tele, ale chceš predísť chronickým bolestiam, tak sa odporúča denne 5 minút.


bolesť krku
Bohužiaľ, zlé návyky, moderný, sedavý štýl a hlavne sedavé zamestnanie zapríčiňuje to, že bolesti chrbtice (vrátane bolesti drieku a krku) sa dostávajú do skupiny najčastejších chorôb na Slovensku a sú najviac opakovaným dôvodom a diagnózou práceneschopnosti.
Nepodceňuj prevenciu chorôb našej chrbtice! Nepodceňuj bolesti chrbta, krku a kĺbov! Vyskúšaj SM Systém!
 
Aby si nevynechala žiadne cvičenie, zapisuj si ho napríklad do Fitness diára® 2020:
Fotka autora
Mgr. Zuzana Bubeníková
Redaktor vo Fitshaker

Som vyštudovaný verejný zdravotník. Zdravá životospráva, zdravé jedlá, potraviny a pohyb ma vždy zaujímali. Roky som cvičiteľkou skupinových cvičení ( v minulosti: Aerobik, Bodywork a Piloxing), momentálne cvičím Pilates v malých skupinách. Svojim klientkám často radím ohľadom zmeny životosprávy, zdravých jedál aj pohybu. Ich spokojné úsmevy a spoločne dosiahnuté ciele, sú pre mňa najväčšou odmenou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.