Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Silviina premena: „Z veľkosti XL som sa zmenila na veľkosť S!“

Dnes sme vyspovedali Silviu. Mamičku dvoch detí, ktorá si povedala, že vyskúša Výzvu do plaviek 2019 s nami. Hneď na úvod prezradím tajomstvo. V rozhovore Silvia píše, že jedným z jej snov je zabehnúť pol maratón. Dnes mi s hrdosťou písala, že sa jej tento sen podarilo splniť. Presne takto sa môžeš z úspechu radovať aj ty. Stačí, ak budeš naozaj chcieť :-).

Silvia, povedzte nám na úvod niečo o sebe

Mám 41 rokov a 2 deti - 5-ročnú slečnu a 9-ročného syna a muža. Žijeme v Bratislave a sme klasická rodina, kde sa väčšina vecí točí okolo detí. Pred narodením detí sme veľa športovali - obaja sme sa venovali horolezectvu, turistike, zjazdovému lyžovaniu, skialpinizmu a aj bežkám.
Po narodení syna to ešte ako tak išlo, ale po narodení dcéry sme sa aj sťahovali a ja som rapídne nabrala svoje airbagy, až to vyvrcholilo do váhy 93-94 kg. Vtedy som nemala odvahu sa už ani vážiť a chuť sa hýbať.
Výzva do plaviek
 

Ako začala vaša premena? Aké kroky ste podnikli, aby sa váha pohla smerom nadol?

Skúšať schudnúť som skúšala často, vždy nejaká tá diéta zabrala, ale bolo to na chvíľu. V lete som po dovolenke v Chorvátsku prišla na to, že mi vyslovene nesedí biele pečivo a po dovolenke som obmedzila múčne jedlá. Jedla som iba celozrnné tmavé pečivo v obmedzenom množstve. Veľa ľudí sa ma pýta, čo som robila a čo ma podnietilo zrazu začať chudnúť. Ja im neviem odpovedať, ale asi to bolo práve toto. Proste zo dňa na deň niekedy v polke septembra som mala v hlave jasný cieľ (pôvodne aspoň trochu schudnúť). Keď to zafungovalo, tak bol cieľ dostať sa na váhu 72 kg, ak by sa dalo....
Kolegynina sestra zhodila diétou XY pomocou lekársky aplikovaného hormónu hcg 30 kg, čo som vedela, že nechcem. Avšak tým, že som o tom počula, som si naštudovala stravovanie s tým spojené a zvolila som si na skúšku vlastnú cestu. Moja strava bola založená najmä na bielkovinách, ale cukry som nevylúčila úplne, len som ich nahradila zdravšou variantov v podobe skôr celozrnných príloh alebo ovocia. Môj čokoládový absťák pomohli zahnať oriešky, hlavne mandle. Takto sa mi podarilo ísť dole váhou cca o 22 kg, potom to okolo Vianoc a nového roku začalo stagnovať a ja som vedela, že ak si chcem kilá aspoň aj udržať, musím zaradiť pohyb. Keď som vážila viac, ten pohyb bol obtiažny, no teraz to zrazu šlo.
ako efektívne schudnúť
 

Ako ste sa dozvedeli o Fitshakeri? Aké cviky ste si zamilovali? Pridali ste k cvičeniam vo výzve aj nejaký iný druh pohybu?

Obidve moje deti hrávajú hokej. Po práci ich vozievam na tréning, domov sa dostaneme až podvečer. V zime je o takom čase už tma, tak som si vyhľadala videá na cvičenie na internete a objavila som Fitshaker, kde už práve bežala Novoročná výzva. Sledovala som úspechy dievčat a keď som sa dozvedela o plavkovej výzve, tak som sa do nej rozhodla zapojiť aj ja.
V rovnakom čase som objavila aj skupinu dievčat Sheruns a začala chodiť na spoločné bežecké tréningy a dlhším dňami som začala viac behávať a kombinovala som to cvičením na spevnenie. Videá som mala radšej tie posilňovacie, pretože skákať na 3. poschodí je obtiažne. Teda skákať tak, aby sa suseda nesťažovala.... Kardio časť som nahrádzala behom vonku.
Okrem toho sa snažím chodiť veľa pešo a po schodoch (v našej bytovke výťah ani nemáme). Chvíľu som chodila aj na bootcamp, ale to bolo časovo náročné. Preto mi vyhovuje flexibilita cvičenia doma.
beh
 

Cvičili s vami aj detičky?

Výzvu som cvičila s deťmi, dcéra, tá sa odpojila vždy po úvode, ale môj 9-ročný syn to aj napriek svojim tréningom odmakal. Dokonca možno aj viac ako ja a schudol aj on. Boli situácie, že som si v duchu hovorila, že keď to dal on, musím sa usmievať akoby to bola pre mňa malina a dať to tiež. A môj muž pri našom cvičení dokončoval večeru....
Do našej obývačky sa nasťahovali jednoručky a bežiaci pás. :-)
fitshaker vyzva
 

Čo nové vás výzva naučila?

Spätne musím povedať, že paradoxne, aj keď som mala menej času, pomohlo mi to k lepšej organizácii dňa a plánovania aj stravy. Od jari 2018 som nastúpila po skrátenom úväzku do práce na každý deň a to mi pomohlo zamestnať hlavu inými vecami ako nekontrolovaným vyjedaním a zobkaním. Jedlá sa snažím vymýšľať tak, aby boli pestré a chutili aj deťom. V lete jedávame veľa šalátov a čerstvej zeleniny, no s chladnejším počasím prichádza aj rad na varenie. Môjho syna to veľmi baví, preto sa teším, že som vo výzve vyhrala práve vaše kuchárske knihy.
 

Prezraďte nám, ako je na tom momentálne vaša váha?

Do okrúhlej 70-ky dole mi chýbajú cca 3 kg. Váhu neriešim, jeden deň mám 65,5 kg, iný skoro 67 kg. Z veľkosti 46/48 resp XL/XXL som sa zmenila na veľkosť S/M, mám aj XS-ko a de facto zo starého oblečenia môžem nosiť iba ponožky.
Ako schudnut na bruchu
 

Ako by ste výzvu zhodnotili? Bola pre vás prínosom?

Najväčším prínosom pre mňa je pocit energie a ľahkosti, zvládnem zabehnúť  cez 17 km, ohnúť sa a zvažujem, či neposuniem latku na Sparta a pol maratón.
Ako zhodit brucho
Silvii ďakujeme za rozhovor a ešte raz gratulujeme k prvému pol maratónu! :-)
 
Zapisuj si svoj progres. Nemusí to byť len o váhe, ale aj napríklad odbehnuté km, odbehnutý čas, počet kľukov a pod. Výborným pomocníkom na ceste za zdravším JA je aj náš Fitness diár 2020. ;-)
fit diar
 
Motivuj sa aj ďalšími príbehmi žien:
Markétkina premena o tom ako zmeniť postavu bez jediného zhodené kilogramu
Ako začala Zuzkina premena?
Aj v 50-tke môžeš vyzerať sexy! Pani Danka je toho dôkazom
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.