Dankina premena: „Radšej si ísť zacvičiť, ako presedieť predpoludnie v čakárni u lekára.“

Je úplne jedno, koľko máš rokov. Fitshaker je pre každého. Presvedčila sa o tom aj Danka. Od malička miluje pohyb a neustále niečo dobré a zdravé vyvára. Pri čítaní tohto rozhovoru sa ti nebudú len zbierať slinky, ale aj otvárať ústa nad tým, koľko má tato kočka energie. Poďme si ju dobiť aj my ostatní ;-).

Danka, jedno veľké WAU. Viem, že pri nás ženách by sa nemalo spomínať, koľko máme rokov, ale vy že máte 50? Vyzeráte užasne. Keď som si prvýkrát prečítala, že ste už dokonca babičkou, spadla mi sánka. Ako to robíte, že vyzeráte tak skvelo?

Na začiatku by som chcela poďakovať za všetky tie komplimenty, ktoré ma veľmi potešili. Priznám sa, trošku mi aj stúplo sebavedomie. Ak by som mala opísať môj príbeh chudnutia, musím začať ešte v detstve. Bola som dieťa, ktoré nechcelo jedávať. Na telesnej výchove vždy na konci radu, najmenšia, najchudšia. Rodičia vyvárali parené a pečené buchty, šúľance, perky, len aby som jedla.

Až prišla puberta. Behom jedného roka plus 20 kg. Napriek tomu, že som sa súťažne venovala turisticko-brannému preteku (predchodca dnešného Sparťana),váha stúpala. Pamätám si, ako sme sa pred štartom so súperkami okukávali a hodnotili. Mňa tú maličkú guľku nikto netipoval na víťazku. Stala som sa dokonca majsterkou Československa.

Keď som sa vydávala, ručička na váhe ukazovala 72 kg. Plus 10 tehotenských kíl a bolo z toho 82. Pri výške 162 cm.

pohyb

 

Ako ste sa dostali k Fitshakeru? Ste spokojná s videami a možnosťou cvičiť doma, ktorú ponúka? Na akých trénerov u nás nedáte dopustiť?

Od detstva som rada športovala. K pohybu ma naozaj netreba nútiť. Behanie, bicyklovanie, lyžovanie a hlavne plávanie beriem ako súčasť môjho života.

Len s tým mojim stravovaním to bolo také kostrbaté. Málo som jedávala a večer ma často prepadával vlčí hlad. Po jednom povianočnom chladničko-vymetacom nájazde som sa prihlásila do Novoročnej výzvy 2018. Veď som nejaká športovkyňa, nič ma neprekvapí. Vtedy som mala 59 kíl. Hups!!!! Ako som sa mýlila. Pri prvom videu s Olinkou som skoro dušu vypľula. A to ma vlastne nakoplo. Toto predsa musím dať!

Zobrala som si k srdcu rady o stravovaní od Martina Šmahela, začala som viacej jesť. Tréningy s Olinkou a Zuzkou sú moje najobľúbenejšie. Pri Zoriných videách precvičím aj svaly, o ktorých som ani nevedela, že ich mám. A vďaka pilatesu a joge som sa po januárovej operácii dostala rýchlo do formy.

premena

 

Určite sa aj zdravo stravujete, z čoho sa skladá váš jedálniček? Máte aj nejakú malú neresť, ktorú si nedokážete odpustiť?

Pracujem v Rakúsku. Náplňou mojej práce je okrem iného aj varenie, čo vnímam ako veľkú výhodu. Viem, čo jem. Preto majú môj veľký obdiv dievčatá, ktoré trávia celý deň v práci a po večeroch vyvárajú zdravé jedlá. Je to naozaj časovo náročné.

Varím v podstate iba pre mužov. Zo začiatku extra pre nich a extra pre mňa. Teraz už pre všetkých rovnako. Jeden z nich schudol vďaka úprave jedálnička 53 kg. Vždy s úsmevom vyhlasujem, že moji stravníci sú dobrí papkáči, zjedia všetky moje experimenty. Pracujem na turnusy. Pár týždňov v Rakúsku, pár doma. Môj drahý sa v mojej neprítomnosti stravuje v reštaurácii, kde varia dobrú klasiku. Vždy mierne priberie. Hovorieva mi: „Nikdy nie som pri tebe hladný a ešte aj schudnem.“

Tak ako všetky deti, aj tie moje chodia k mame na dobré jedlo. Pre moje deti je dobré jedlo thajská polievka s kokosovým mliekom, zeleninové lasagne, morčacie na zázvore a jablkách, polentové hranolky a mangovo kokosový cheesecake.

Pred terajším zamestnaním som dlho pracovala ako plánovač výroby. Plánovanie mám v krvi. Vždy viem, čo budem jesť ako nasledujúce jedlo, čo budem zajtra variť. Nikdy som nemala kalorické tabuľky, moje bruško mi presne hlási, koľko čoho mám za deň zjesť.

Raňajky sú vždy sladké. Vločky s jogurtom, orechami a ovocím, alebo teplé kaše – pohanková, pšenová. Na desiatu mávam polievku. Nezjedla by som kompletný obed, bola by som po ňom príliš sýta a unavená. Obedujem rada vegetariánske jedlá (quinou, bulgur, polentu, strukoviny), ale aj mäso a veľa rýb. Nejem bravčové mäso ani žiadne výrobky z neho, bielu múku a biely cukor.

Na olovrant vždy niečo malé zobnem, niečo chrumkavé. Oriešky, kaleráb, v letnom období mám rada melón. Je to skvelé osvieženie. Aj keď milujem ovocie, obmedzujem ho maximálne na dve porcie denne. Na večeru mám najradšej zeleninové fašírky, karfiolové rizoto, vždy je to zeleninové jedlo.

Rada pracujem v záhrade. Je to také vonkajšie fitko. Pestujem si vlastnú zeleninu a ovocie. Vyrábam si vlastné džemy s minimom alebo žiadnym cukrom. No veľa mi z nich nezostane, moje deti ich milujú.

vek je len číslo

 

Vždy ste vyzerali takto skvelo? Alebo ste si prešla aj ťažším obdobím, keď ste sa pokúšali čo to zhodiť?

Za 1,5 roka s Fitshakerom som schudla 4 kg. Mojím cieľom ani nebolo radikálne schudnúť. Skôr urobiť niečo pre svoje zdravie.

 

Pani Danka, čo by ste odkázali ženám, ktoré to v 50-tke už vzdali s myšlienkou, že to už nemá zmysel?

Je to program pre všetkých. Chudých aj tých zaguľatených, mladých aj tých skôr narodených. Po štyridsiatke, keď už nám deti zväčša vyletujú z rodného hniezda, máme viacej času. Myslím, že ten čas by sme mali venovať sebe. Niekde som čítala, vraj je to najkrajšie obdobie ženy. A ak by náhodou aj nebolo, nevadí. Rozmaznávajme sa dobrým kvalitným jedlom, veď my si už naozaj zaslúžime len to najlepšie.

Radšej si ísť zacvičiť, ako presedieť predpoludnie v čakárni u lekára.

Nemyslím si, že vek je len číslo. Tak, ako sa na aute používaním derú súčiastky, tak sa nám opotrebúvajú orgány. Ide len o to, aby sme sa nestarali iba o karosériu, ale aj o motor. To, čo je pre auto kvalitný olej, to je pre nás kvalitné jedlo. Ako hovorí jedna televízna relácia… jste to co jíte. Takže dievčatá, dobrému jedlu a cvičeniu zdar!

chudnutie po 50 tke

Ďakujeme energickej Danke za príjemný rozhovor! :-)

 

Aj ty si môžeš zapnúť niektorý z našich programov v našom online fitku. Nájdeš tam aj Novoročnú výzvu 2018, ktorú spomína pani Danka:

cvičenie na doma

 

Prečítaj si aj ďalšie inšpiratívne príbehy žien, ktoré si tiež zamilovali pohyb a zdravú stravu:

Ivanka bude čoskoro 40-nička a aj napriek tomu sa jej v chudnutí darilo

Aj Mariannka si obľúbila cvičenie a zdravú stravu. Ako sa jej vďaka výzve darilo?

Slávka je 40-tnička a má 5 dcér. To však pre ňu nebola prekážka, podarilo sa jej schudnúť 17 kíl

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 17/09/2019 a zaradený do kategórie: Premeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre