Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo výživová poradkyňa Ivanka neverí na diéty a ako zostavuje svojim klientkám jedálniček na chudnutie?

Mgr. Ivana Eľková je certifikovaná výživová poradkyňa a zakladateľka online výživového konceptu www.jedalnicky.sk. Má vzdelanie v rôznych oblastiach výživy, no hlavne niekoľkoročné praktické skúsenosti s rozličnými typmi klientov. Ako pripravuje individuálne jedálničky, alebo ako motivuje svoje klientky pri chudnutí a oveľa viac sa dozvieš v tomto exkluzívnom rozhovore.

Ivka, ty si sa začala zaujímať o zdravé stravovanie v roku 2006. Čo všetko sa zmenilo v tvojom živote po prechode na zdravý životný štýl?

Zmenilo sa toho veľa. Prechod na iný spôsob stravovania sa začal v mojich pätnástich rokoch, kedy som mala nadváhu. V tej dobe nebolo dostupných toľko výživových poradcov, ako teraz, preto som začala redukovať váhu sama, svojpomocne. Nakúpila som takmer všetky knihy, skúsila na sebe všetko dostupné. Počas niekoľkých rokov mi váha kolísala +/- cca 7 kg hore-dole. Roky trvalo, kým sa mi podarilo nájsť trvalo udržateľný spôsob, ktorý je možné zachovať si po celý život.
Počas rokov samoštúdia výživy a praxe sa mi podarilo vyvinúť spôsob stravovania, ktorý teraz pomáha ľuďom po celom Slovensku i v zahraničí. Nejde o delenú stravu, ani jedenie podľa krvných skupín, ani o žiadne detoxikácie. Ide o trvalý spôsob stravovania, ktorého základom je individuálny prístup ku klientom a snaha naučiť ich stravovať sa vyvážene aj po ukončení spolupráce. Výživa ma začala živiť, vydala som pre svoje klientky knihu a teraz píšem rozhovor pre Fitshaker, o čom sa mi niekedy ani len nesnívalo. Dá sa teda povedať, že výživa zmenila celý môj život.
jedalnicek na chudnutie
 

Ako by si sa charakterizovala ako výživová poradkyňa? Si prísna a striktná alebo preferuješ skôr „kamarátsky“ spôsob komunikácie s klientkami?

S každou klientkou a klientom, ktorí využívajú pri jedálničku neobmedzené konzultácie, ktoré ponúkam, si vytvorím priateľský vzťah. Ide o spolupráce, z ktorých sa vyvinú také „virtuálne“ priateľstvá. Či ide o 25-ročnú, alebo o 60-ročnú ženu. Spolupráca prebieha online formou a keď človek chce, všetko sa dá. Mám dokonca klientku, ktorá sa v jej 60. rokoch naučila používať mail v smartfóne, aby sme mohli spolupracovať. Dnes si tykáme, má o 15 kíl menej, je šťastnejšia a posiela mi fotky v plavkách z dovoleniek.
Spolupráca nikdy nie je len o vytvorení jedálnička. Ak to človek myslí vážne, chce sa niečo odo mňa naučiť, prísť na spôsob, ako si vytvoriť jedálniček časom aj sám a zredukovanú váhu si natrvalo udržať. Vtedy využíva konzultácie, zaujíma sa, pýta sa. To je mojim cieľom. Nie každý však túto možnosť využíva.
Žiaľ, doteraz je veľký počet žien, ktoré urobia všetko pre to, aby rýchlo schudli, no nezaujíma ich, ako si váhu následne udržia. Pre mňa je prvoradá redukcia hmotnosti čo najzdravším spôsobom (bez produktov na chudnutie a nutnosti niečo kupovať), z potravín bežne dostupných, no vždy s tým, aby sa človek odo mňa niečo naučil. Snažím sa ukázať klientkám aj to, že pri chudnutí nemusia stáť hodiny v kuchyni. Moje recepty, ktoré som zhrnula aj v mojej knihe, sú pripravené často do 15 minút.
diéta
 

Absolvovala si niekoľko kurzov o zdravej životospráve, no aj napriek tomu si nepodľahla „čaru“ práškových suplementov ani radikálnemu vegánstvu. Ako teda vyzerá jedálniček pre tvoju klientku?

Denne mi chodia návrhy na spolupráce od rôznych firiem ponúkajúcich produkty na chudnutie. Nikdy na to nepristúpim. Nevidím nič zlé na tom, ak si človek kúpi kvalitný proteín (to ani nepovažujem za doplnok výživy, u niektorých klientov ho dokonca odporúčam). No zbytočné tablety na spaľovanie tukov, koktejly namiesto jedla, rôzne prášky, nikdy nebudem odporúčať z už spomínaného dôvodu – človek schudne, no nikdy sa tým nenaučí vhodné, zdravé stravovanie, ktoré je dlhodobo udržateľné. Z rôznych detoxikácií, zdravotných ťažkostí z náhrad jedál často dostávam klientky mesiace, aby sme napravili napáchané škody.
Navyše, človek, ktorý chce schudnúť, si často neuvedomuje, že nechudne z koktejlu zabaleného v peknom sáčku, ale z určitého kalorického deficitu, ktorý je navyše pri týchto diétach často extrémne vysoký. Na to nepotrebuje žiadne náhrady stravy.
Jedálničky pre moje klientky je vždy vypracovaný na 30 dní (ak sa dohodneme napríklad na 5 jedlách denne, jedálniček obsahuje 150 jedál). 30 dní je podľa mojich skúsenosti doba, kedy človek dokáže reálne pozorovať výsledky na váhe, obvodoch, i zmenu kompozície postavy. Jedálniček je zostavený s ohľadom na cieľ klientok (redukcia, naberanie váhy, zdravé stravovanie pred otehotnením, intolerancie, alergie), bez výživových doplnkov – môžem jedine odporučiť doplnenie nejakého vitamínu, ak klientke chýba a nie je možné ho zaradiť stravou. Zohľadňujem, samozrejme, obľúbené a neobľúbené jedlá, nikdy nedávam do jedálničku niečo, čo by klientka musela jesť nasilu.
Cieľom pri dodržiavaní môjho individuálneho stravovacieho plánu je cítiť sa dobre, mať z neho radosť a jesť jedlá, ktoré nám chutia.
zdrava strava
 

Na tvojom webovom portále jedalnicky.sk ponúkaš rôzne stravovacie balíčky (MAMA, ZDRAVÁ DOMÁCNOSŤ, LEPŠÍ ŽIVOT ..). Stretla si sa aj s inými špecifickými požiadavkami?

V posledných 2 rokoch je veľmi časté správne stravovanie pred otehotnením, histamínová intolerancia a iné potravinové intolerancie a alergie. To však spadá pod moju ponuku služieb. Mala som aj zopár zvláštnych požiadaviek ako napríklad stravou bez cvičenia pribrať na zadku a schudnúť z ramien, prípadne vytvoriť medzeru medzi stehnami. Lokálne chudnutie nie je možné. Zmenu v tvare postavy môžeme zmeniť len kombináciou stravy a cvičenia, no postavu vždy ovplyvňujú aj dedičné faktory. Je teda potrebné pozerať sa len na seba a svoj progres, neporovnávať sa s inými.
 

Myslíš si, že pokiaľ chceme dosiahnuť peknú postavu, stačí len dodržiavať zásady zdravého stravovania, alebo treba zaradiť aj nejakú športovú aktivitu? Ak áno, ktorú odporúčaš pre úplne začiatočníčky?

Schudnúť sa dá aj bez cvičenia. ALE. Pre mňa cvičenie aj strava majú obe rovnakú silu zmeniť život k lepšiemu. Pri redukcii hmotnosti stačí úprava stravy a vytvorenie kalorického deficitu. Samozrejme, čo najzdravším spôsobom. Ak však žena chce pekné, pevné, tvarované telo, redukovať celulitídu, mať vyššie percento svalovej hmoty (áno, veľmi ju potrebujeme a ženské svaly nemusia byť hneď mohutné), fyzická aktivita je nevyhnutná. Lepšie povedané – bez cieleného cvičenia nikdy nedosiahneme pekne formovanú postavu.
Dnes je toho na výber mnoho – internet ponúka mnoho kurzov, kde si žena môže vybrať cvičenie pre začiatočníčky. Fitshaker je v tomto na Slovensku, dovolím si povedať lídrom, čiže napríklad niektorý váš program/výzvu. Najdôležitejšie je stanoviť si reálne ciele a nepreceňovať naše schopnosti. Pustiť sa do HIIT pri 40 kg nadváhe, keď sme ešte nikdy necvičili, nie je najlepší nápad. Je potrebné začať postupne, v pomalšom tempe, hlavne si dopriať dostatok času na regeneráciu.
Mnohé zlyhania, s ktorými sa stretávam, sú tu najmä preto, že ženy chcú všetko a hneď. Zaradia drastickú diétu, extrémne cvičenie a po 4 dňoch sa topia v miske so špagetami (tým nechcem povedať, že špagety sú pri chudnutí zlé, moje klientky ich normálne jedia). Reálny cieľ je pre mňa pri vyššej nadváhe cca 4-5 kg mesačne. Najlepšie, ak čo najvyššie percento zredukovanej hmotnosti bude tvoriť tuková hmota.
jedalnicek
 

Ako motivuješ ženy, keď sa im nedarí schudnúť alebo majú krízu?

To sa stane takmer pri každej žene. Je to normálne a prirodzené. Je potrebné si uvedomiť, kvôli čomu to robíme. Kríza, alebo stagnácia hmotnosti sú dočasné stavy, ktoré treba prekonať.
To bolo jednou z inšpirácií, prečo som napísala knihu, zhrnula som v nej najčastejšie prekážky, problémy pri redukcii hmotnosti. Často si ich vytvárame sami. Je potrebné, aby naše odhodlanie bolo naozaj veľké, pretože trvalá redukcia nie je jednoduchá a je s tým treba počítať hneď na začiatku. Viem, o čom hovorím, aj ja som mnohokrát skĺzla. Hlavné je neporovnávať sa s inými. A uvedomiť si, že kilogramy navyše sme si pestovali častokrát dlhé roky. Nie je teda možné schudnúť ich behom 2 týždňov, ani dvoch mesiacov. Najmä nie, ak si nechceme poškodiť zdravie a chceme schudnúť natrvalo, nielen kvôli svadbe, dovolenke, či stretnutí zo školy.
zdravá strava
 

Na čom momentálne pracuješ? Chystáš nejaké novinky pre svoje klientky?

Behom posledných dvoch rokov som rozšírila pre klientky ponuku služieb, napísala knihu, poskytla niekoľko rozhovorov, tento si obzvlášť vážim a ďakujem vám za príležitosť. :-) Vydala som môj jedálničkový kalendár, prispela som kúskom aj do toho vášho (veľmi sa naň teším). Aktuálne pracujem na ala carte menu pre jednu naozaj skvelú reštauráciu v Košiciach, kde sa budú môcť zdravo a vyvážene najesť aj vegáni či ľudia s rôznymi potravinovými intoleranciami. Cieľov je mnoho, celý život predo mnou, sama som zvedavá, čo mi prinesie.
 
Ak ťa rozhovor s Ivankou zaujal a máš ambíciu schudnúť nadbytočné kilá, či dostať sa do formy, Ivanku môžeš kontaktovať na fb stránke Do formy zdravou výživou. Pokiaľ už vieš ako na to, len ti došli nápady na zdravé recepty, môžeš sa inšpirovať jej knihou To najlepšie pre tvoje supertelo.
Prípadne si doplň zbierku kníh so zdravými receptami aj o tie naše:
zdrave jedla
 
Presvedč sa, že zdravé recepty vyzerá aj chutia fantasticky:
3x hrejivé jesenné polievky, ktoré môžeš servírovať aj drobcom
Škoricovo-tekvicové muffiny, nielen na zdravú desiatu
Vynikajúce tekvicovo-syrové placky na výživnú večeru
Fotka autora
Alžbeta Jánošíková
Redaktor vo Fitshaker

Som zakladateľka online ženského magazínu Ženuškáreň, prostredníctvom ktorého ponúkam inšpiráciu a motiváciu ako žiť lepšie, zdravšie a kvalitnejšie. Napísala som knihu pre ženy Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala som sa aj na tvorbe bestsellerov Z fitka do kuchyne, Fitness diár, Fitness kalendár. Žiť zdravo pre mňa znamená prijať samú seba so všetkými nedokonalosťami, nájsť rovnováhu a byť šťastná.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.