Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo mi chudnutie vydrží len 3 dni?

Často chceme mať dve veci, ale sme nútení vybrať si iba jednu. Napríklad, povedzme, že sa ti páčia dvoje topánky. Ale nech už to akokoľvek skúšaš, nedokážeš si obuť obe páry naraz. Si nútená vybrať si len jedny. To ale znamená povedať tým druhým “nie”. Viem, je to frustrujúce. Aj ja chcem mať “A”, ale zároveň neprísť o “B”. Ale sú chvíle, keď si skrátka potrebujeme vybrať, čo je pre nás dôležitejšie.

Čo je pre TEBA dôležitejšie?

Pri chudnutí sa niečo podobné stáva tiež. 
Na jednej strane máme silnú motiváciu schudnúť: 
Chceme jesť zdravšie a pravidelne cvičiť - pretože chceme vyzerať super, nemať problémy s pleťou a trávením a chceme si viac užívať život.
potrebujem schudnut
No na druhej strane máme aj silnú motiváciu urobiť presný opak: 
Chceme robiť to, čo doteraz - pozerať dva filmy denne, nenamáhať sa, jesť všetko, na čo dostaneme chuť.
Túto druhú motiváciu máme zase preto, lebo tieto činnosti sú pre nás pohodlnejšie. A tiež preto, lebo sa nechceme cítiť nepríjemne pri cvičení, vzdať sa sladkých jedál, či vypínať telku už o 9-tej a ísť skôr spať.
ako schudnut
A tak vzniká niečo ako “súperiaca motivácia”.
Dalo by sa povedať, že tieto dve protichodné motivácie spolu “súperia”. A my sa potom rozhodujeme podľa toho, ktorá z nich je práve teraz silnejšia.
ako rychlo schudnut
V praxi to určite poznáš. To je presne ten stav, keď dodržiavaš niečo 3 dni (vtedy vyhráva tá zelená motivácia) - no potom sa znova vrátiš na začiatok (vtedy je silnejšia tá červená).

Ak sa ti nedarí, nie je to tvoja chyba, ale…

Pre nás ľudí je úplne prirodzené riadiť sa motiváciou. A preto si nemyslím, že je to tvoja chyba. Ale je len na tebe, čo urobíš preto, aby bola tvoja “zelená” motivácia vyššia ako tá “červená”.
Drobná ukážka:

 • Ak si pohľadáš nový zdravý recept, vyskúšaš ho a odložíš porciu do chladničky - zvýšiš si motiváciu zjesť po práci niečo zdravé/motiváciu schudnúť (tú zelenú).

 • Ak kúpiš sladké “pre návštevu” a odložíš ho do skrinky - zvýšiš si motiváciu zjesť po práci niečo sladké/motiváciu robiť to, čo doteraz (tú červenú).


Vidíš, ako to dokážeš ovplyvniť?
Ak chceme schudnúť a nevracať sa zakaždým do starých koľají, potrebujeme tento súboj vyriešiť. Inak budeme donekonečna začínať a vzdávať to.
chudnutie
 

Pohraj sa s “osudom” a zvýš svoju šancu byť štíhlou

Ak už vieme, že máme v hlave dve opačné motivácie, ktoré spolu súperia… A ak chceme, aby to vyhrala tá, ktorá ti prinesie krajšiu a zdravšiu postavu… 
Je čas pohrať sa s “osudom”. Zariaď si to tak, aby si mala vyššiu motiváciu schudnúť:
motivacia
A zároveň, aby si mala ešte nižšiu motiváciu to vzdať, resp. robiť to, čo doteraz:
chcem schudnúť
A keďže viem, ako môže rozmýšľanie bolieť, obetoval som sa a pripravil som pre teba pár príkladov ako inšpiráciu.
(Prosím, daj do praxe aspoň 2 z nich.)
 

Ako si zvýšiť motiváciu schudnúť a znížiť motiváciu robiť to, čo doteraz

 

# 1: Rozhodnúť sa, čo chceme viac

Ku “konfliktom” medzi motiváciou schudnúť a medzi motiváciou žiť ako doteraz - dochádza väčšinou vtedy, ak si nevieme vybrať, čo chceme viac. A preto bude najlepšie, ak sa teraz rozhodneme a svoje rozhodnutie nebudeme meniť (aspoň nejaký čas).
Je dôležité rozhodnúť sa už vopred. Nie až keď už budeš mať pred sebou koláč alebo ak už bude čas cvičenia. Vtedy sa už ťažko vyberá tá “menej príjemná” možnosť.
Rozhodni sa teraz. Spýtaj sa samej seba podobné otázky
Čo chcem viac?:

 • Pozerať večer telku, ALEBO ísť skôr spať (aby malo moje telo dostatok spánku a aby som si ráno stihla pripraviť obed do práce)?

 • Dať si sladké, keď ma manžel vytočil, ALEBO si uvedomiť, že jedlo mi (okrem hladu) problémy nevyrieši, upokojiť sa a zvládnuť svoje nepríjemné pocity iným spôsobom?


inšpirácia
 

# 2: Určiť si vlastné pravidlá a dôverovať im

Keď už budeš rozhodnutá, čo chceš viac - bude fajn, ak si tieto rozhodnutia niekam zapíšeš. Vďaka tomu potom nebudeš spochybňovať svoje pravidlá každý druhý deň.
Odporúčam to zapísať v tvare:
“Ak (nastane situácia X) - tak urobím (činnosť Y)”
Takto si to mozog ľahšie zapamätá.
ako začať chudnúť
 

# 3: Hodiť svoje nahé fotky na internet

Žartujem. Alebo nie?
No… určite sa zhodneme, že potom by sme si dvakrát rozmysleli, či ostaneme ležať na gauči s dezertom v ruke - alebo vstaneme, pôjdeme do kuchyne a začneme s prípravou cícerového šalátu. 
Našťastie, kvôli motivácii nemusíš zájsť tak ďaleko. Bude stačiť, ak sa odfotíš v spodnom prádle, a ukážeš tú fotku kamoške, ktorej dôveruješ. Povedz jej o svojom rozhodnutí zmeniť sa. (Ak sa priveľmi hanbíš, odfoť sa v obtiahnutom oblečení, v ktorom nevyzeráš dobre. Teraz sa nepotrebujeme skrývať, potrebujeme motiváciu!)
Chápem, že netúžiš potom, aby niekto iný vedel, že sa snažíš schudnúť. Ale práve o to ide. Ak nič nestavíš, ak o tom nikto nebude vedieť, ak o nič nejde - oveľa ľahšie to vzdáme.
 

# 4: Urobiť si chudnutie ľahším

Chudnutie ide ľahšie, ak:

 • Poznáme niekoľko chutných zdravých receptov (stačí hľadať a skúšať)

 • Robíme zmeny postupne a snažíme sa o to, aby nám vydržali dlhodobo. Zmeniť všetko za mesiac je spoľahlivý spôsob, ako to vzdať.

 • Odstránime pokušenia z dosahu (ak nemáme doma blbosti - nemusíme ničomu odolávať)

 • Začneme s pohybom, ktorý nás baví (najprv vytvorenie zvyku, až potom najúčinnejšie cviky)


ako najrychlejsie schudnut
 

# 5: Mať sa rada a urobiť si z toho hru na starostlivosť o svoje telo

Všimni si, ako sa staráme o deti, keď majú chrípku:

 • Robíme to s láskou.

 • Robíme to z túžby pomôcť, nie z povinnosti.

 • Berieme to zodpovedne, nie podľa nálady.

 • Snažíme sa pre nich urobiť čo najviac - nie čo najmenej. Radi urobíme aj niečo navyše.

 • Keď naša starostlivosť nestačí, hľadáme nové rady a spôsoby - nevykašleme sa to.


Nemáme pocit, že “musíme”. Staráme sa preto, lebo sami “chceme”. A to robí obrovský rozdiel v motivácií.
Využi to aj pri chudnutí. ;-)
deti
 

# 6: Investovať do toho peniaze

Nevravím, že si máš vziať úver. Ale ak do niečoho investujeme peniaze, viac si to potom vážime. Kabelku za 3 eurá budeš po týždni hádzať z troch metrov. Ale kabelku za 3000 eur by si aj po roku čistila vatovou tyčinkou.
Podobne sa správame aj pri starostlivosti o svoje telo. A preto ak chceš využiť každú možnosť na udržanie svojej motivácie, kúp si knihu s receptami, kúp si oblečenie na cvičenie a kúp si fitnes diárNielenže ti tieto veci pomôžu, ale bude ťa to aj viac baviť.
Jasné, že recepty by si si našla aj zdarma. A cvičiť by si mohla aj v starých teplákoch. Ale to nie je o tom. Je to o tom, že čím viac obetujeme, tým viac sa budeme snažiť, viac si budeme vážiť výsledok, a tým menej si to budeme chcieť pokaziť.
zdravé recepty
 

# 7: Pripomínať si svoju bolesť

Už sme hovorili o tom, že sa máš odfotiť a ukázať tú fotku niekomu inému. To bolo kvôli vytvoreniu záväzku, ktorí nebudeme chcieť porušiť.
Tento bod je o niečom inom. Keď už budeš odfotená, pozeraj sa ty sama na tú fotku každé ráno a každý večer. Týmto si budeš pripomínať svoju bolesť a budeš mať prirodzenú túžbu to zmeniť.
 

# 8: Určiť si a napísať si silnejší dôvod

Často zabúdame na to, ako veľmi by sa náš život zmenil, ak by sa nám podarilo schudnúť alebo vyriešiť zdravotný problém. V hlave síce máme predstavu o menších tričkách. Ale to nestačí ani na to, aby sme zo skrinky vyhodili sladkosti. Náš mozog potrebuje silný dôvod, prečo by sa mal niečo meniť. A ten dôvod má byť silnejší ako naše výhovorky.
Ukáž mu, prečo stojí za to ísť večer skôr spať. Ráno vstať skôr. Zabaliť si obed do práce. Ísť cvičiť. Nedať si po jedle dezert ako všetci ostatní a tak ďalej.
Odpovedz si na tieto 2 otázky:

 • Čo by pre teba znamenalo, ak by sa ti podarilo schudnúť?

 • Čo by to znamenalo pre ľudí, ktorých máš najradšej (manžela, deti, kamošky)?


Mysli najmä na to, že to nerobíš len kvôli sebe. Robíš to z lásky k manželovi ako darček. Robíš to z lásky k deťom ako príklad. Robíš to z lásky k svojím kamoškám ako inšpirácia.
cvicenie
 

# 9: Požiadať niekoho o pomoc

Pri chudnutí existuje toľko rôznych prekážok, že je veľmi ľahké vzdať to.
Ale ak máš niekoho:

 • kto ti určí najbližšie kroky,

 • kto ťa každých pár dní skontroluje,

 • kto ťa vypočuje a pochopí, ak sa ti nedarí,

 • kto ťa povzbudí, ak budeš strácať chuť pokračovať,

 • a kto na teba dá pozor…


Všetko je iné. Skrátka to tak ľahko nevzdáš. A o tom to celé je.
Ak by si chcela, podobnú pomoc ponúkam ženám na svojej stránke.
rozhovor
Týchto 9 bodov by na tvoju motiváciu malo stačiť. Vyber si pár z nich, daj ich do praxe a hlavne začni. A ak by si neskôr potrebovala motiváciu doplniť, vrátiš sa k tomuto zoznamu a vyberieš si ďalšie možnosti. Tvoja motivácia schudnúť tak bude stále vyššia, ako motivácia žiť ako doteraz. A už to nevzdáš pri prvej prekážke.
 
Vďaka za čítanie! :-)
 
P.S.: Ak by si chcela vedieť viac o tom, ako sa pripraviť na chudnutie, ako s ním začať a ako pokračovať, získaj zdarma môj návod „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“ , ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.
 
Chceš si začať variť zdravé jedlá? Nájdi si chutné zdravé recepty zadarmo, alebo investuj (ako radí Martin) do fit kuchárskej knihy:
fit recepty
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Máš nočné sedavé zamestnanie? čo môžeš urobiť pre to, aby si sa vyhla zbytočnému priberaniu?
Chceš spaľovať kalórie aj dávno po tom, ako skončíš cvičenie? S týmito trikmi to zvládneš!
Zas ti chudnutie nevyšlo a už nevieš ako ďalej? Skús si prečítať naše odporúčanie
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.