Oxytocín sa medzi tými, ktorí ho poznajú, označuje aj ako hormón lásky. Prečo je to tak? Jeho produkcia je spojená so situáciami „plnými lásky“.
Uvoľňuje sa pri pôrode, dojčení bábätka, ale aj pri orgazme. Jeho uvoľnenie stimulujú aj príjemné pocity spojené napríklad s objatím, pritúlením alebo dobrou hudbou. Načo nám teda oxytocín je a ako v našom tele účinkuje?
Čo je to oxytocín?
Oxytocín je hormón, čiže chemická zlúčenina, ktorá vzniká v mozgu, konkrétne v hypotalame.
Podnety na jeho uvoľňovanie sú rôzne a viac si o nich napíšeme nižšie. Z hypotalamu sa oxytocín uvoľňuje do hypofýzy a odtiaľ do krvi. Krv ho zas rozváža po celom tele, kde v cieľových tkanivách účinkuje okrem iného podobne ako sérotonín alebo endorfín, a teda môžeme povedať, že ho spájame s príjemnými pocitmi.
Najdôležitejším účinkom oxytocínu, podľa ktorého v konečnom dôsledku aj dostal svoj názov „hormón lásky“, je ten, že spôsobuje sťahovanie svaloviny maternice, vďaka čomu uľahčuje pôrod, ale aj dojčenie, a tiež zosilňuje sexuálne prežívanie pri vyvrcholení.
Oxytocín a pôrod
Oxytocín má pri pôrode nenahraditeľnú úlohu.
Stimuluje sťahy maternice, vďaka čomu pomáha vypudiť plod von, ale na druhej strane aj podporuje sekréciu prostaglandínov. Tie sú ďalšou dôležitou chemickou zlúčeninou, ktorá zvyšuje kontrakčnú činnosť maternice. Ak lekár zhodnotí, že pôrod nepostupuje, resp. postupuje pomaly, môže indikovať podanie oxytocínu ako lieku, aby podporil sťahovanie maternice.
Po pôrode zas oxytocín stimuluje vylučovanie materského mlieka, vďaka čomu si mamičky vybudujú so svojimi deťmi krásne puto. To, že pôrod bolí, vie každá žena, ktorá si ním prešla. Máloktorá si však už vie aj po mesiacoch či rokoch vybaviť nepríjemné fyzické pocity alebo bolesť. Aj za tento „spomienkový optimizmus“ môžeme vďačiť práve oxytocínu.
Vzťahy, sex a oxytocín
Oxytocín by mal zaujímať aj tie z nás, ktoré ešte nerodili. Prečo?
Okrem pôrodu sa totiž vylučuje aj v rámci fyzických radovánok. Jeho sekréciu stimulujú bozky, objatia, pohladenia a vlastne akýkoľvek fyzický dotyk, ktorý nám je príjemný.
Oxytocín sa tvorí pri zaľúbenosti alebo fyzickom vzrušení a zosilňuje prežívanie orgazmu, takže môžeme povedať, že priamo ovplyvňuje aj náš sexuálny život!
Ako zvýšiť oxytocín?
Tvorbu a uvoľnenie prirodzeného oxytocínu najlepšie podporíme samými príjemnými činnosťami. Skúsme sa teda každý deň aspoň na chvíľu pritúliť k svojmu partnerovi, vďaka čomu okrem produkcie oxytocínu posilníme aj svoj vzťah.
Nemusia však zúfať ani tie, ktoré sú single. Oxytocín spoľahlivo produkujeme aj počas športu a cvičenia. Ako najúčinnejšie sa ukázali vysoko intenzívne typy tréningu a bojové umenia.
Oxytocín sa uvoľňuje aj pri počúvaní obľúbenej hudby, dokonca aj pri spievaní. Na trhu sú dnes už dostupné aj lieky s obsahom oxytocínu vo forme nosového spreja, ktoré sa používajú v liečbe úzkostných porúch a depresie.
Určite máš aj ty skúsenosť, že po prechádzke, tréningu, tancovaní sa cítiš oveľa lepšie 😊. V našom online fitku si môžeš vybrať zo širokej škály tréningov. Poď sa pozrieť na ponuku a pridaj do svojich dní liečivý pohyb 😊.
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.