Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Pestrec mariánsky – najkrajšia či najškaredšia rastlinka? Aké sú jeho účinky?

Pestrec mariánsky alebo, ľudovo povedané, bodliak. Je to dvojnásobný obor medzi liečivými bylinami. A teraz si ho predstavíme o čosi bližšie.

Ako spoznáme pestrec?

Jednoročná až dvojročná mohutná rastlina dorastajúca do výšky cca 150 cm je neprehliadnuteľným obrom. Neviem, či niektorú bylinku považujeme viac za burinu ako práve bodliak. Už aj kvôli jeho zjavu. Má zelené listy s typickými bielymi žilkami (fľakmi) a pichliačmi, kvety kvitnú ružovo-fialovo a sú tvorené opäť pichliačmi. Na pestovateľské podmienky je nenáročný, stačí mu dostatok svetla a slnka. Kvitne v júli až v auguste, na jeseň sa jeho kvety zmenia na jemné páperie.
Nájdeme v ňom tieto účinné látky: vitamíny, antioxidanty, silymarín (silný antioxidant).
pestrec mariánsky
 

Aké účinky má pestrec?

Najznámejšie sú jeho účinky pri liečbe a regenerácii pečene postihnutej alkoholom, infekčným ochorením, užívaním drog alebo pri jej stukovatení. Pečeň je orgánom, ktorý v tele spracováva naše emócie. Pokiaľ negatívne emócie nevieme odfiltrovať, odnáša si to práve pečeň, napriek tomu, že neholdujeme alkoholu ani drogám. Ostropestrec zlepšuje trávenie, pomáha pri vylučovaní tráviacich enzýmov. Pomáha telu pri odbúravaní toxínov a antibiotík (pestrec začneme užívať najskôr 2 týždne po ich doužívaní). Odporúča sa pri otrave ťažkými kovmi, hubami, pri liečbe žltačky aj infekčnej mononukleózy.
Zbierame plody od augusta do septembra.
Hoci sa v minulosti zbierali listy aj koreň, najúčinnejšie sú práve plody.
ostropestrec mariansky ucinky
 

Aké využitie má pestrec?

Plody (semená): Pri zbere, ako aj pri celej manipulácii s bylinou používame rukavice. Semienka pripomínajú farbou aj tvarom jablkové zrniečka. Plody zbierame tesne pred dozretím, skôr ako sa kvet zmení na páperie, ktoré odletí spolu so semienkami, alebo prv než sa semienka vysypú z kalicha. Semienka uskladňujeme v nádobe a inak ich neupravujeme, pretože rýchlo oxidujú.
ostropestrec mariánsky
 

Olej, tinktúra

Semená používame zásadne čerstvo namleté alebo rozdrvené, najlepšie pred každým hlavným jedlom počas 2 týždňov (pri liečbe aj pri preventívnej kúre). Plody dôkladne požujeme, objem zmiešaný so slinami nám bude akoby rásť v ústach. Ide o to, aby sa plody premiešali so slinami a potom ich prehltneme a zapijeme vodou. Semená by nemali prísť do styku s kovom ani s vysokými teplotami, ktoré vznikajú pri otáčkach mixéra. Ideálne je, ak použijeme na ich rozdrvenie mažiar. Treba sa však pripraviť na to, že semená sú skutočne extra tvrdé a niektorí užívatelia môžu mať problém ich rozžuť. Takto upravené semená sú zároveň peelingom na črevá. Nikdy ich nedrvme do zásoby, rýchlo totiž oxidujú. Preto nemá príliš veľký význam kupovať pestrec pomletý. Najmä ak si nie sme istí jeho uskladnením v obchode alebo u výrobcu. Siahla by som po ňom iba v prípade, že je vákuovo balený.
olej z pestreca mariánskeho
 

Moja rada: V jednoduchosti je nielen krása, ale aj zdravie

Často vidím predávať pestrec vo forme čaju. Žiaľ, jeho účinné látky (silymarín) sa môžu zaliatím horúcou vodou úplne zničiť, čo znamená, že takáto príprava je takmer bezcenná.
Napriek tomu, že píšem, že z bodliaka sa dá urobiť čaj, olej aj tinktúra, ako pri jedinej byline bude chýbať konkrétny recept na prípravu domáceho liečiva. Je to z dôvodu, že v žiadnej forme nie je bodliak taký účinný ako pri jednoduchom požití jeho semien.
pestrec mariánsky olej
Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
 
Zdravé telo, dušu aj myseľ si môžeš udržať aj ak vyskúšaš našu 40-dňovú výzvu: Harmónia tela a duše. Kde ťa okrem cvičení, meditácií, čaká aj množstvo skvelých rozhovorov s odborníkmi v danej téme. Začíname už 9.novembra 2020:
harmónia
 
Mohlo by ťa zaujímať:
Jablčník so šípkami a s ovsenými vločkami: skvelý z hľadiska zahriatia organizmu a podpory funkcie pečene v chladnejšom období
Ako jarná únava súvisí so stavom našej pečene a prečo by sme mali práve v apríli pečeň posilniť?
Zaraď černušku do svojej koreninovej skrinky, je veľmi užitočná
6x liečivé mastičky, ktoré by doma nemali chýbať + FOTORECEPT na výrobu
7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.