7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku

Pomôž si pri preťaženosti, strese, nervozite, únave, podráždenosti a zlom spánku bylinkami.

Spomínané ochorenia sú najčastejšie ochorenia dnešnej doby, ktoré sa v pravom zmysle slova za chorobu ani nepovažujú. Vnútorná nerovnováha má obrovský vplyv na našu výkonnosť, sústredenie aj na radosť zo života. Najmä, ak sa nesnažíme odstrániť ju.

7 byliniek, ktoré nám môžu pomôcť:

Levanduľa úzkolistá –  má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti.

Nervozita

Valeriána lekárska – podporuje zaspávanie, upokojuje, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť, vhodná aj pri výkyvoch nálad počas klimaktéria. Chuťovo sa hodí k levanduli a medovke v spoločnej čajovej zmesi.

Chmeľ obyčajný – má silný upokojujúci účinok pri podráždenosti, upokojuje dokonca aj pohlavné predráždenie, účinný je pri nespavosti a pomôcť môže pri začínajúcej migréne.

Šišiak – má mierne sedatívne účinky, je veľmi vhodné podať ho po autonehode či inom emočnom šoku, a rovnako aj pri prepracovanosti.

Mučenka pleťová – je neoceniteľná pri liečbe nespavosti a rôznych druhoch ľahkých úzkostí a strachu.

Ľubovník bodkovaný – je predovšetkým lekárom psychiky, vhodný pri melanchólii a sezónnej rozladenosti, tiež pri jarnej únave.

Medovka lekárska – pomáha pri ľahších formách nespavosti, upokojuje myseľ, navodzuje rovnováhu, vhodná je pri strese, vyčerpanosti a nervozite.

Stres

 

Recept na medovkový balzam na pokojný spánok

Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť. Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.

Čo budeme potrebovať?

  • 1 diel včelieho vosku
  • 1 diel mandľového oleja
  • 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja

Ako budeme postupovať?

1. Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône.

2. Keď je hmota rozpustená, odstavíme hrniec a pridáme doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 lyžíc vosku a 5 lyžíc oleja.

3. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek. Uzavrieme.

 

Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.

 

Ďalšie recepty, tipy a užitočné infošky o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás, nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

 

Na upokojenie mysle sú dobré aj meditácie, či pomalšie cvičenie jogy alebo pilatesu. Aj tieto cvičenia môžeš vyskúšať v našej 40-dňovej výzve: Harmónia tela a duše 2020:

cvičenie na doma

 

Mohlo by ťa zaujímať:

Cítiš smútok, hnev, alebo máš jednoducho nanič deň? Ako môže pohyb zmierniť tieto pocity?

Trápi ťa akné, strie, jazvy či popáleniny? Vyskúšaj rastlinu aloe vera. Aké ďalšie účinky ešte má?

9x bylinky na čaje, ktoré by nemali chýbať ani u teba doma!

Ako ti môže lopúch pomôcť proti vypadávaniu vlasov? Skús recept na tento odvar

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 12/06/2020 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre