Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zaraď černušku do svojej koreninovej skrinky, je veľmi užitočná

Rascu ako korenie pozná snáď každá slovenská gazdinka. Veľmi podobný názov má aj čierna rasca, po latinsky Nigella sativa, ale jej účinky sú oveľa mocnejšie. Často ju používam na šaláty, posypem ňou chlebík s nátierkou, zasypem krémovú polievku. Z rastliny využívam semienka a za studena lisovaný olej.

O čiernej rasci

Nigella sativa podľa mojich zdrojov pochádza zo Stredomoria a vďaka svojim liečivým účinkom sa pestuje v celom svete. Prispôsobila sa aj našej klíme a vieme ju dopestovať aj v slovenských záhradkách. Rastie vo výške cca 20 až 40 cm, má rozkonárenú stonku a listy podobné paline abrotskej. Kvietky v piatich základných lupeňoch majú modrobielu farbu. Černuška je jednoročná rastlina, užitočná aj svojím veľkým obsahom peľu pre včelstvo. Z rastliny sa zbierajú malé čierne semienka podobné semenám cesnaku či cibule. Semienka sa uchovávajú sušením alebo sa ich sila pretaví lisovaním do oleja.
čierna rasca
Pre svoju výraznú arómu možno nebude chutiť každému, no historici vravia, že semienka a olej z tejto rastliny vyliečia veľa neduhov. V oleji sa nachádza horčina nigellin, nenasýtené mastné kyseliny, obsahuje napríklad tymol.
Konzumácia oleja sa využíva pri podpore pri onkologických ochoreniach, pri tráviacich ťažkostiach, pri srdcovo-cievnych ochoreniach.
Na vonkajšie použitie sa v arómoterapii využíva v kombinácii napríklad s benzoe a ružovým olejom na regeneráciu pokožky, pomáha pri liečbe ekzémov. V iných kombináciách s éterickými olejmi je výborný pri ochoreniach priedušiek, pri zlepšení dýchania. Ak by sme skombinovali éterický olej z Ho-Sho (cinnamomum camphora) a rastlinný olej z čiernej rasce, vznikne nám výborná podpora pri respiračných ťažkostiach aj pre deti (na potieranie hrudníka vpredu aj vzadu). Zároveň je takáto kombinácia vo väčšej koncentrácii výraznou úľavou pri reumatických problémoch (vonkajšie využitie).
olej z čiernej rasce
 

Ale ako využiť semienka?

V kuchyni ich vďaka svojej skvostnej aróme využijeme v rizotách, na cestovinách, môžeme nimi dochutiť pečivo, sušienky, slané kaše, posypať nimi husté polievky. Hodí sa k tekvici, cuketám, zemiakom, ryži, na pečené paradajky, k paprike, k cibuľovému džemu s karamelom, podľa mňa nemá obmedzenia... Môžeme ju variť, piecť, zapekať a jesť na studeno alebo skúsiť záparu na lepšie trávenie, alebo si rozdrvené semená naložíme do medu spolu so zázvorom a cesnakom a podporíme tak svoju imunitu. Kúpiť sa dá v každom bio obchodíku.
Nezabúdaj, že všetkého veľa škodí.

Ak hľadáme pozitívny a liečivý účinok černušky siatej, jej väčšie množstvo užívania by sme mali konzultovať so svojím lekárom. Podobne ako pri iných liečivých rastlinách platí, že množstvo prispôsobujeme veku a zdravotnému stavu, rovnako aj dĺžku aktívneho užívania – najmä užívanie oleja vnútorným spôsobom je vhodné odobriť lekárom.
čierny kmín
Ak si ju doteraz nepoznala, snáď som ťa presvedčila, aby si jej dala šancu a otestovala ju vo svojich jedlách tiež.
 
Zaujímavé infošky aj o koreninách a množstvo ďalšieho sme schovali aj do nového Fitness diára 2021:
fitness pomocník
 
Aj do týchto jedál sa super hodí spomínaná černuška:
Zvýšila sa ti ryža? Využi ju na rýchly obed s cícerom vhodný aj pre vegánov
Šošovicovo-feniklové ragú: rýchly obed do 20 minút aj pre vegánov
Pečená mrkvovo-karfiolová polievka s kokosovým mliekom
 
Zdroje: internet, herbáre domácej knižnice a vlastné pozitívne skúsenosti
Fotka autora
Henrieta Kundrátová
Redaktor vo Fitshaker

Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.