Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Otužovanie je skvelé na posilnenie imunity. Ako s tým začať?

Máme tu vrchol sezóny. Akej sezóny? No predsa otužileckej. Poviem ti pravdu, keď teraz píšem tieto riadky, spomínam si na obdobie spred dvoch rokov, kedy by mi ani v jeseni nenapadlo vkročiť do studeného potoka, nieto ešte v zime. A dnes? Dnes je všetko inak. Zmenil sa môj názor, zmenil sa pohľad na túto aktivitu. V minulosti to bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné a dnes si to užívam.
Možno ti v hlave víri myšlienka, ako si to môžem užívať, veď také niečo musí byť pekelne nepríjemné. Možno áno, ale to len v prípade, ak to nerobíš správne. Pokiaľ tomu dáš ten správny sled, začneš si to časom aj ty užívať a budeš profitovať zo všetkých benefitov, ktoré ti otužovanie prinesie a tých je skutočne dosť. Preto sa to oplatí.

Už len pri pomyslení na to, že nebudeš musieť ležať týždeň doma na antibiotikách v horúčkach a nebudeš sa cítiť HROZNE sa to oplatí. Vieš prečo? Lebo si dokážeš vďaka otužovaniu „vymakať“ tak veľmi svoju imunitu, že budeš oveľa menej často chorá alebo dokonca vôbec.
Môj veľmi dobrý kamarát mal ešte minulý rok pocit, že na jeseň a v zime naňho niečo každé dva týždne niečo lezie. Mrzelo ma to a chcel som mu pomôcť, preto som mu párkrát spomenul otužovanie a hovoril som mu, čo mi to prináša. Najviac ho zaujal fakt, že vďaka tomu nebývam chorý. Ani on už nechcel byť chorý, veď kto by aj chcel. Každému to lezie na nervy, keď ho to obmedzuje.
Preto so mnou začal v lete chodievať otužovať sa. A výsledok? Prešla jeseň, pomaly končí zima a uňho ani náznak choroby.
otužovanie
Keď sa na to pozrieme z iného uhla pohľadu, otužovanie vie pomôcť aj v produktivite a plnení si snov, lebo jediné čo aj mňa osobne brzdilo na ceste k úspechu a mojím snom, bola choroba. To bol čas, kedy som nemohol robiť to, čo mám rád, lebo som sa cítil veľmi zle a nemal som na to energiu.
posilnenie imunity
 

Ako začať s otužovaním?

Poďme si teraz rozobrať, ako by si mala začať s otužovaním a ako vyzerá ten správny postup.
Pokiaľ si nikdy neotužovala, odporúčam ti na začiatok začať so sprchou. Aj ja som tak začínal. Za každým, keď sa sprchuješ si v závere sprchovania nastav teplotu vody na chladnejšiu. Na takú, aby si to zvládala. Začni si ochladzovať najprv chodidlá, potom nohy, ďalej zadok, brucho, chrbát, ramená a nakoniec hrudník - teda oblasť srdca.
Vyvaruj sa tomu, aby si sprchu nastavila na studenú a hneď ju namierila na hrudník. Môže to byť veľký šok pre telo. Preto opatrne a postupne.

Otužovanie je skvelý tréning komfortnej zóny. Postupne sa vytláčaš zo svojho komfortu a dostávaš svoje myslenie na novú a lepšiu úroveň.
Otužovanie pomáha aj pri spaľovaní tuku, lebo podporuje tvorbu hnedého tuku, ktorý je ten „dobrý“ a pomáha spaľovať tuk. Ten „zlý“ je biely tuk.
Hnedý tuk majú novorodenci, ktorý ich chráni pred zimou a v období puberty ho strácame, ak sa oňho nestaráme, preto by sme práve otužovaním mali začať podporovať jeho tvorbu, a tým si zrýchliť metabolizmus. Navyše tým, že schladíme telo, sa organizmus potom začne ohrievať a aj na to vydá energiu. Čiže telo spáli kalórie naviac, čo je tiež príjemný bonus, najmä, ak sa snažíš schudnúť.
ako začať otužovať
 

Ako dlho môžem zotrvať v studenej vode?

Čo sa týka doby zotrvania v studenej sprche je to individuálne. Na začiatok odporúčam zotrvať 30 sekúnd a postupne si túto dobu predlžovať a takisto používať čoraz chladnejšiu vodu.
Z ekologického hľadiska je však neskôr lepšie začať využívať rybníky/potoky. Alebo si napustiť doma vaňu. Je vhodné použiť teplomer pre odmeranie teploty vody.
Ak má napríklad voda 10 stupňov, je zrejmé, že vo vode môžeš zotrvať 10 minút. Všetko ale závisí od tvojho pocitu. Sleduj reakcie svojho tela.
Ak budeš trénovaná a budeš sa na to cítiť, okrem 10 minút môžeš pridať ešte aj 3-5 minút naviac. Lepšie zvládať chlad a zotrvať dlhšie vo vode ti pomôžu aj dýchacie cvičenia a meditácia, ktorej sa budem venovať v ďalšej časti článku...
Pokiaľ ti sprcha, ani vaňa nebude stačiť môžeš využiť vyššie spomínané rybníky/jazierka/potoky. Tu je, ale postup už prepracovanejší. Alebo si môžeš ešte do vane dať kocky ľadu.
ako sa otuzovat
 

Ako sa otužovať vonku v prírode?

Ak sa rozhodneš pre prírodnejšie a náročnejšie podmienky, lebo ti sprcha a vaňa nestačia, tak postupuj nasledovne:
 

1. krok: Dýchacie cvičenie

Predtým, ako vojdeš do vody je najideálnejšie vykonať dýchacie cvičenia. Sú to cvičenia, ktorými ovplyvníš hormonálnu činnosť v tele, zmeníš pH a psychicky sa pripravíš na otužovanie.
Pomocou dýchacieho cvičenia stimuluješ imunitný systém, a teda sa chrániš voči chorobám, štartuješ produkciu adrenalínu a noradrenalínu. Lepšie zvládaš pocit chladu a bolesti a teda vieš dlhšie zotrvať vo vode a viac si to užiť.
Okrem toho meníš v tele pH z napríklad kyslého prostredia na zásadité. Často sa ľuďom stáva, že kvôli nevhodnej strave (vhodná strava je zložená z kvalitných surovín), alebo nadmernému stresu sú „prekyslení“ a dýchacie cvičenie je skvelé v tom, že proti tomu bojuje a dokonca vytvára v tele prostredie, ktoré je nevhodné pre rozvoj chorôb ako sú rakovina.
 

Ako robiť dýchacie cvičenie?

Pohodlne si sadni, zavri oči a 32x sa zhlboka nadýchni a vydýchni. 31. a 32. opakovanie je iné.
Pri 31. opakovaní sa naplno nadýchni, naplno vydýchni a zadrž dych, až kým neprichádza reflex a musíš sa nadýchnuť. Dych však nezadržiavaj kŕčovito.
Potom prichádza 32. opakovanie, ktoré je opačné. Naplno sa nadýchni a ihneď zadrž dych 15 sekúnd. Potom pomaly vydýchni a prejdi do meditácie, kde už pokojne dýchaš.
Počas dýchacieho cvičenia môžeš cítiť vibrácie v končatinách, jemne točenie v hlave, ale to časom ustúpi. Ak si začiatočníčka, bude ti stačiť aj jedna séria, neskôr môžeš skúsiť aj dve-tri.
imunita posilnenie
 

2. krok: Meditácia

Meditácia je skvelý nástroj ako sa totálne upokojiť a pripraviť na otužovanie. Pomocou meditácie si zlepšíš sústredenie a zachováš väčší pokoj aj v napätých situáciách - to znamená aj pri otužovaní. Najčastejší problém, s ktorým sa stýkam, keď niekoho učím otužovať, je ich hlava a myšlienky. Je potrebné trénovať svoju myseľ a otáčať si myšlienky. Presviedčať sa o tom, že voda je teplá a že to v pohode zvládneš.
Ja si dokonca predstavujem, že keď do vody vchádzam je horúca. Niekedy si seba predstavujem ako žeravý uhlík alebo ako horiaci plameň. :-D
Počas meditácie len pokojne dýcham a predstavujem si, že do seba vťahujem teplo. Potom v závere pomaly otvorím oči, pomaly sa postavím a vydám sa do vody na otužovanie.
ako zacat s otuzovanim
 

3. krok: Otužovanie

Do vody vchádzam pomaly, jemne. Snažím sa pritom dýchať a byť stále uvoľnený a nie napätý, lebo potom s chladom bojujem a je to horšie. Prijmi chlad, nebojuj s ním. Je to ako v živote, keď príde problém, musíš ho prijať a vyriešiť ho s chladnou hlavou. To isté platí aj pre otužovanie. Prijmi chlad a upokoj svoju myseľ.
Keď vojdeš do vody, tiež sa môžeš trochu vodou ovlažiť, nabrať si ju do rúk a potrieť si ju po rôznych častiach tela. Ak je voda pre teba príliš studená, môžeš do nej vojsť, potom zase vyjsť a opäť vojsť, tak to budeš lepšie zvládať. Dokonca si môžeš vybrať plytkejšiu vodu a najprv si ľahnúť na prednú časť tela a potom sa obrátiť na chrbát a takto sa počas otužovanie otáčať.
Lepšie pre sústredenie je však sadnúť si do hlbšej vody.
Doba zotrvania závisí od teploty vody. Ak má voda 2 stupne, tak tam zotrvaj 2 minúty, ale ak si trénovaná, môžeš pridať aj 3-5 minút naviac. Počas otužovanie naďalej dýchaj pokojne ako v meditácií.
V chladnejšom počasí je vhodné mať čiapku na hlave, neoprénové rukavice a ponožky. Končatiny mrznú najskôr, lebo sú najďalej od srdca a takto sa môžeš v extréme chrániť, alebo si aspoň dať dlane pod pazuchy.
Po otužovaní vyjdeš z vody a nasleduje zahrievanie.
ako otuzovat
 

4. krok: Zahrievanie

Po ochladzovaní je vhodné čo najskôr zahriať organizmus. Buď použiješ teplý čaj, alebo sa začneš hýbať napríklad behať, prípadne kombinácia.
Telo je doslova zmrazené, a preto je dobré ho zahriať, aby si sa nepodchladila. Zahrej sa teplým čajom, zabehaj si, až kým necítiš, že ti je lepšie.
otužovanie studenou vodou
 

Ďalšie benefity otužovania:

Okrem vyššie spomenutých benefitov má otužovanie aj ďalšie také „skryté“ benefity.

  • Človek je vďaka tomu v prírode a relaxuje. Je s priateľmi/kamarátom/kamarátkou. Vždy je vhodné, aby chodili otužovať aspoň dvaja z bezpečnostného hľadiska.

  • Ďalším skrytým benefitom je pitie čaju. Človek tak vypije viac tekutín a hlavne bylinkových čajov, ktoré bojujú proti zápalom.

  • Okrem toho sa človek ešte aj naviac hýbe, lebo na dané miesto sa potrebuje dostaviť a po otužovaní beží.

  • Je na čerstvom vzduchu a vonku. Nie v uzavretom a vydýchanom priestore.

  • Meditácie a dýchacie cvičenia pozitívne pôsobia na psychiku človeka. Urobí to z teba viac vyrovnanú a pokojnú ženu.

  • A čo je najhlavnejšie, budeš zdravá ako nikdy predtým.


imunita
Verím, že ti článok pomôže a teraz hor sa do toho. Držím ti prsty! ;-)
 
Pre vizuálne porozumenie otužovania ti ponúkam aj videonávod
">ako otužovať:
https://www.youtube.com/watch?v=pC-JZiGqx5k&
 
Pridaj k tomu zdravú stravu a pravidelný pohyb a o svoje zdravie sa báť nemusíš. Imunitu posilni napríklad:
Jedlami z kyslej kapusty - pozri 10 receptov, z ktorých si isto vyberieš
Rakytník je skvelý ako prevencia pred chorobami, vďaka vysokému obsahu vitamínu C
Aj takými cvikmi jogy vieš posilňovať imunitný systém
Vhodným prírodným liekom, keď na teba začne niečo liezť, je aj teplá polievka bohatá napríklad na zázvor
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.