Neuveríš, ale aj tieto vitamíny je potrebné dopĺňať v lete

V zime je všade plno reklám o tom, aké dôležité je doplniť do tela vitamíny, aby sme neboli chorí. V lete akoby sa po takých reklamách prepadla zem. No aj leto je obdobie, kedy telo potrebuje dopĺňať látky a minerály, aby napríklad ľahšie zvládalo vysoké horúčavy či zvýšenú námahu. Aké vitamíny by nášmu telu nemali chýbať v týchto mesiacoch, aby fungovalo ako hodinky?

Vitamín D

To, že sa vitamín D získava zo slniečka, určite vieš. Neznamená to však, že máš vychádzať na slnko na pár hodín, len aby si nejaké to D-čko chytila. Je potrebné, aby si svoje telo chránila opaľovacími krémami, ktoré chránia našu pokožku. Nauč sa dávkovať si vitamín D postupne. Stačí ti 10-30 minút na slniečku, aby si prijala potrebné množstvo. Záleží aj na pigmentácii tvojej pokožky. Ak si veľmi svetlý typ, bude ti stačiť menej času ako tmavšiemu typu.

Nielenže je tento vitamín zadarmo, ale vie tvojmu telu poskytnúť aj veľké množstvo benefitov. Je skvelý ako prevencia proti rakovine a srdcovo cievnych ochorení. Dôležitý je aj pre ľudí, ktorí trpia autoimunitnými ochoreniami, ako sú astma, diabetes, skleróza multiplex a reumatoídna artritída.

Postará sa však aj o tvoju imunitu a kosti. Štúdie dokázali, že ak by populácia mala viac vitamínu D, znížila by sa úmrtnosť. Preto neváhaj, zober deku a nechaj svoje telo na chvíľu v rukách slniečka.

vitamin D

Vitamín C

Možno si nevedela, že vitamín C je potrebné dopĺňať aj v lete. Pýtaš sa prečo? Je tu viacero dôvodov. C-čko je najdôležitejší antioxidant a bojovník proti plesniam, vírusom a baktériám, ktorým sa v lete, napríklad na kúpaliskách, určite nevyhneš. No to nie je všetko. Často sa stáva, že človek ochorie v strede leta. Vonku sú vysoké horúčavy a vo vnútri na nás číha klíma. A potom sa nečudujme, že prechladneme. Rovnaký strašiak je aj pohár ľadovej vody. Mylne sa domnievame, že nás to najlepšie schladí, no opak je pravdou.

Našťastie, vitamín C nájdeme v mnohých potravinách, preto nie je nutné začať hneď hltať pilulky. Určite skús zaradiť do jedálnička kyslú kapustu, pomaranče, rakytník alebo šípky (čaj, džem, sirup).

Komu by sa chcelo v lete ležať doma v posteli s teplotou? Nikomu. Preto aj ty dbaj na svoje zdravie v každom ročnom období.

vitamin C

Betakarotén

Každá z nás chce byť v lete krásne opálená. Na dosiahnutie efektu hnedej pokožky je dôležitý betakarotén, ktorý je vlastne provitamínom A. Pomáha aj chrániť kožu pred spálením a pôsobením voľných radikálov. Tento vitamín odporúčame získavať radšej zo stravy, pretože ten syntetický nemusí byť pre tvoje zdravie to pravé orechové. Je preukázané, že syntetický pôsobí na telo negatívnejšie než ten prírodný.

Betakarotén nájdeš v zelenine a ovocí, hlavne v tej, ktorá je oranžovej alebo červenej farby. Napríklad v takých marhuliach či mrkve. No nachádza sa aj v petržlenovej vňati a listovej zelenine.

betakarotén

Vitamín E

S vitamínom E si sa už určite stretla napríklad v drogérii. Obsahuje ho veľké množstvo kozmetických či vlasových výrobkov, pretože je dôležitý pre zdravé vlasy a pokožku. Je vhodné zaradiť ho do potravy prostredníctvom vajíčok, orechov, semienok, pečene alebo celozrnného pečiva, kde sa vitamín E nachádza. Dbaj na jeho dostatok práve v lete, keď vlasy a pokožka dostáva od slniečka poriadne zabrať.

vitamin E

Vitamín A

Podobne ako vitamín E, tak aj A-čko je veľmi prospešné pre pokožku a imunitu. A-čko vie pohlcovať voľné radikály, čiže prispieva k obranyschopnosti. Chráni nás aj pred vírusmi, baktériami, poškodením pokožky či zraku. Nájdeš ho v brokolici, rybách, mlieku, rajčinách či špenáte.

vitaminy

Vitamín B

Práve v letných mesiacoch by si mala dbať na dostatok vitamínu B. B-čko bojuje proti únave a malátnosti, ktorú ti môžu spôsobiť vysoké teploty v lete. Ak si často podráždená, alebo máš zlú náladu, možno ti chýba tento vitamín. Aby si nemusela hltať tabletky, skús pridať do stravy ryby, mliečne výrobky, mäso či orechy, kde sa B-čko nachádza.

vitamin B

Uži si ešte posledné letné týždne bez úrazov a len s dobrou náladou. Mysli na pestrú stravu a dostatok vitamínov, ktoré ti tiež pomôžu k pohode. ;-)

 

Nezabudni si pozrieť aj:

Chyby, ktorých sa v lete dopúšťame

7 spôsobov, ako sa jednoducho dostať do stavu meditácie aj pre úplných začiatočníkov

Benefity chôdze naboso

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 20/08/2017 a zaradený do kategórie: StravovanieZdravie   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre