Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Mikulášske dobroty: Ako nájsť pre deti zdravší variant?

mikuláš
S príchodom Mikuláša sa na nás zo všetkých strán valia reklamy na sladkosti od výmyslu sveta. Deti zase netrpezlivo čakajú na dobroty, ktoré si nájdu v topánočke. Aj my im chceme, samozrejme, balíčkom urobiť radosť. Ako to však neprehnať a nájsť dobroty, ktoré by sme im dopriali aj v bežný deň?

Na sviatok svätého Mikuláša od rodičov každý očakáva, že svojim deťom pripravia do vyčistených topánok nejaké prekvapenie.

A čo poteší deti viac ako čokoládky? Lenže dávať im čokoládky nemusí byť dobré pre ich zdravie a ani pre našu peňaženku. Dá sa dopriať deťom nefalšovaná radosť aj iným spôsobom? Podľa mňa áno. Zavedením rodinných tradícií a prinavrátením sa k podstate sviatku.

vianočné pecenie

Kto bol svätý Mikuláš?

Legenda o svätom Mikulášovi sa zakladá na existencii reálnej osoby Mikuláša narodeného gréckym rodičom, ktorý žil na prelome 3. a 4. storočia. Mikuláš sa stal kresťanským duchovným a pôsobil ako biskup v obci Myra, dnešnom tureckom meste Demre.

Jeho pôsobenie sa spája so starostlivosťou o najslabších, teda detí a chudobných ľudí, a s ochranou nevinných ľudí pred popravou. Jedna legenda vraví, že poskytol peniaze rodine s tromi mladými ženami, polosirotami, aby ich uchránil pred prostitúciou a umožnil im vydať sa. Jednu noc sa potajomky priblížil k ich domu a hodil im cez okno tri mešce plné zlatých mincí.

Jeho celoživotné pôsobenie v biskupskom úrade, ako aj záchrana mladých žien poskytnutím mešcov plných zlatých mincí spustili tradíciu obdarovávania detí. Deje sa tak každý rok 6. decembra na výročie úmrtia svätého Mikuláša. Dnes namiesto zlatých mincí používame čokoládové dukáty.

mikulas sladkosti

Prečo mikulášske sladkosti minimalizovať?

Pozrime sa na to, čo mikulášske dobroty bežne obsahujú. Z mojich skúseností zo supermarketov je v zložení mikulášskych panáčikov, čokoládových dukátov alebo čokoládok s motívom Vianoc prevažne cukor a tuk.

Tabuľka zobrazuje, koľko tuku, cukru a bielkovín obsahuje jedna 60-gramová figúrka Mikuláša.


Obsah v gramoch

Energetická hodnota v kcal
   
Cukor   
   
27   
   
108   
   
Tuk   
   
23,4   
   
210,6   
   
Bielkoviny   
   
3,6   
   
14,4   
   
Spolu   
   
333   

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je súčasný životný štýl podporený konzumáciou jedál bohatých na kalórie, tuk a cukor vedie k obezite a aj k podvýžive, keďže nám chýbajú základné minerály a vitamíny. U detí vedie nadmerná konzumácia cukru aj k vyššiemu počtu zubných kazov.

Odporúčaný denný kalorický príjem pre deti vo veku 2 – 3 roky je okolo 1 000 – 1 400 kcal. Pre deti vo veku 11 – 12 rokov je to 1 800 – 2 200 kcal. Všeobecné odporúčanie pre deti staršie ako 9 rokov je rátať 35 – 45 kcal na kilogram hmotnosti.

Preto jedna figúrka pre 3-ročné deti predstavuje približne tretinu ich celodenného kalorického príjmu, z čoho 8 – 11 % je cukor a 10 – 15 % je tuk. Pre väčšie deti figúrka predstavuje 5 – 6 % kalorického príjmu z cukru a 10 – 11 % z tuku.

Mimochodom, obsah kakaa sa bežne pohybuje okolo 30 %, pri dobrotách označených ako horké je to okolo 45 %. Norma na uvádzanie čokolády ako horkej je 35 % kakaovej sušiny, mliečnej aspoň 25 %.

Rozumiem tomu, že deň svätého Mikuláša je iba raz za rok a deťom sa nič nestane, ak budú mať jeden deň horšie stravovanie. Zároveň chápem, že radosť v detských očiach je na nezaplatenie, a aj to, že ak by nič takéto nedostali, budú medzi rovesníkmi trpieť. Je však dôležité deti vo vyjedaní mikulášskeho balíčka patrične brzdiť.

sviatok sv. mikulasa

Aké sú alternatívy?

Kvalitná čokoláda

Pri nákupe zdravších mikulášskych dobrôt môže byť dobrou alternatívou poobzerať sa po čokoládach, ktoré majú viac percent kakaa. Kakao obsahuje aj minerálne látky, ako železo, zinok, selén, pomáha zlepšovať sústredenie a kognitívne funkcie, či je bohaté na antioxidanty flavonoidy. Na získanie benefitov z čokolády sa odporúča kupovať čokoládu s obsahom kakaa aspoň 70 %. Ak tvoje deti takúto horkú čokoládu ešte neokúsili, môže to byť pre ne na začiatku šok. Ľudská chuť je však dobre adaptabilná.

Čokolády s vyšším obsahom kakaa nie sú však menej kalorické. Kaloricky sa 70 % čokoláda vyrovná aj mliečnej 30 %. V horkých čokoládach sa zvyšuje podiel kakaa a kakaového masla na úkor mlieka a cukru, preto je kalorický príjem podobný.

Okrem podielu kakaa sa môžeš pri nákupe zamerať aj na kvalitu surovín. Na trhu sa objavujú dobroty s označením kakaová pochúťka alebo cukrovinka. Tieto nemusia spĺňať normu na obsah kakaovej hmoty, preto je ich bežné zloženie len cukor a tuk s minimom kakaa. Okolo čokolády tak ani nechodili a odporúčam sa im vyhnúť.

Následne sa môžeš zamerať aj na pôvod čokolády a jej ingrediencií. Veľké spoločnosti ako Lindt a Nestlé sa hrdia svojimi praktikami udržateľnosti a dosledovateľnosti pôvodu surovín, primárne kakaových bôbov, a podporou výrobcov. Ak ti leží na srdci aj tento aspekt produkcie potravín, označenie FairTrade pre teba nebude novinkou. Takéto označenie ponúka viacero výrobcov.

cokolada

Domáce pečenie

Namiesto kupovania mikulášskych dobrôt si môžeš svoje vlastné dobroty spraviť aj doma. Ak zapojíš aj svoje deti, môžeš vytvoriť príjemnú rodinnú aktivitu a vykúzliť chutné dobroty. Verím, že deti ocenia spoločne strávený čas, tvoja peňaženka si čiastočne vydýchne a ty zas oceníš, že vieš, čo tvoje deti jedia.

Úplne stačí, keď vymeníš aspoň čiastočne rafinované tuky za panenské a pridáš celozrnnú múku. Dosiahneš väčšie zasýtenie a deti prijmú viac minerálov. Inšpiruj sa našimi dobrými tipmi a receptami na https://fitshaker.sk/kategoria/recepty.

vianočné pečenie

Zdravé maškrty

Ak chceš byť na stravovanie svojich detí patrične prísna, zameň akékoľvek čokoládky za orechy a ovocie. Len ty sama vieš, či je takáto alternatíva pre tvoje deti schodná a urobí im radosť. Ak nie, stále môžeš časť balíčka vyplniť ovocím namiesto čokolády.

Fitshaker tip: V našich čižmičkách sa určite okrem iného objavia aj produkty značky Kolatch, ktoré sú vyrobené z prémiových surovín. Dezerty v tubách či skvelé trubičky chutia fantasticky. Nezabúdame na to, že ide o sladkosti, preto si ich nedávame každý deň. No Mikuláša je predsa špeciálna príležitosť, ako si dopriať niečo výnimočné, čo poteší aj náš maškrtný jazýček.

Zhrnutie

Deti sa každoročne na príchod svätého Mikuláša tešia, lebo vedia, že dostanú chutné maškrty. No nikto nepovedal, že musia dostať čokoládky v tvare Mikuláša alebo dukátov. Možno sa potešia aj chutnej čokoláde alebo orieškom a ovociu. Tí šikovnejší dokonca s prípravou dokážu pomôcť. V každom prípade odporúčam deťom popri maškrtení pripomenúť aj históriu a podstatu sviatku svätého Mikuláša, nech sa z neho do budúcna nestane len honba za väčším a krajším balíčkom sladkostí.

Na Mikuláša budeme našich Premium členov obdarovávať novým e-book so 44 receptami nielen na Vianoce. Staň sa naším členom ešte dnes aj ty a tento darček pošleme aj tebe 😊.

zdravé vianočné pečenie

Zdroje:

Čo je Fairtrade? (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: FairTrade: https://fairtrade.sk/fairtrade-2/co-je-fairtrade/

Dietary Recommendations for Healthy Children. (2018). Dostupné na internete: American Heart Association: https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/dietary-recommendations-for-healthy-children

Faizan, U., & Rouster, A. S. (2023). Nutrition and Hydration Requirements In Children and Adults. Dostupné na internete: National Library of Medicine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562207/

How many calories does a child of 7 to 10 need? (2021). Dostupné na internete: National Health Service: https://www.nhs.uk/common-health-questions/childrens-health/how-many-calories-does-a-child-of-7-10-need/

Novak, A. (2020). St. Nick may have inspired Santa, but his own story is very inspiring. Dostupné na internete: CNN: https://edition.cnn.com/2020/12/06/world/saint-nicholas-day-santa-trnd/index.html

Pozor na Mikuláše z falešné čokolády. (2019). Dostupné na internete: dTest: https://www.dtest.cz/clanek-7711/pozor-na-mikulase-z-falesne-cokolady

Sanderson, S. (2021). Why St. Nicholas puts candy in boots. Dostupné na internete: Deutsche Welle: https://www.dw.com/en/why-st-nicholas-puts-candy-in-boots/a-18889948

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/36/ES z 23. júna 2000 o výrobkoch z kakaa a čokolády určených na ľudskú spotrebu. (dátum neznámy). Dostupné na nternete: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:02000L0036-20131118

Sustainability at Nestlé. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: Nestlé: https://www.nestle.com/sustainability

The Lindt & Sprüngli Farming Program. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: Lindt & Sprüngli Sustainability: https://www.farming-program.com/en/#lindt--spr%C3%BCngli-farming-program

What are the health benefits of dark chocolate? (2023). Dostupné na internete: MedicalNewsToday: https://www.medicalnewstoday.com/articles/dark-chocolate#summary

WHO. (2020). Healthy diet. Dostupné na internete: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet

WHO calls on countries to reduce sugars intake among adults and children. (2015). Dostupné na internete: World Health Organization: https://www.who.int/news/item/04-03-2015-who-calls-on-countries-to-reduce-sugars-intake-among-adults-and-children

Zelman, K. M. (2022). Health Benefits of Cocoa Powder. Dostupné na internete: WebMD: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cocoa-powder

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor vo Fitshakeri

Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.