Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zdravé mliečne zuby: Ako sa starať o zuby dieťaťa od jeho prvých mesiacov

stravovacie návyky

Do starostlivosti o zdravie patria aj starostlivosť o zuby a celková dentálna hygiena. Tá sa netýka len dospelých, ale aj detí.

Starostlivosť o mliečne zúbky je veľmi dôležitá a každé narušenie so sebou prináša ďalšie problémy v rôznych oblastiach života. Ako by mala vyzerať správna starostlivosť o zúbky aj tých najmenších detí, ktoré zubné pomôcky nám môžu pomôcť, podľa akých kritérií vyberať zubnú pastu a kefku a ako detičky pripraviť na pravidelné preventívne prehliadky?

Dôležité a praktické informácie a tipy nám prezradí pani doktorka MDDr. Veronika Bačová Macáková zo Stomatologického centra RODINKA, pre ktorú je zdravie detských zúbkov srdcovou záležitosťou.

Príjemné čítanie 😊!

Prvé mliečne zúbky sa prerezávajú niekedy medzi 4. až 9. mesiacom života. Pre bábätko a tiež aj rodičov ide o veľmi náročné obdobie. Vedeli by ste nám poradiť, ako uľaviť od prvých bolestí súvisiacich s prerezávaním zúbkov?

Typickými pomôckami na úľavu bábätka od bolesti prerezávajúcich sa zúbkov sú hryzadlá. Vynikajúce sú tie, ktoré sa dajú dať do chladničky, lebo okrem masáže ďasien si tým dieťa zároveň znižuje opuch. Mamičky mi dali tip, že rovnakým spôsobom môže poslúžiť napríklad domáci nanuk, ktorý je vyrobený z materského či umelého mlieka.

Ďasná môžeme masírovať aj dôkladne umytým prstom alebo gumeným náprstkom so štetinkami. Toto stimuluje tkanivá vnútri ďasna, aby zub čo najrýchlejšie „pustili“ von. Najprirodzenejším spôsobom úľavy bábätka od bolesti je dojčenie. Zloženie materského mlieka sa prispôsobuje potrebám dieťatka, a to dostane do tela látky, ktoré ho ochránia aj pred prípadnou druhotnou infekciou, ktorá môže nasledovať v dôsledku oslabenia organizmu.

Samozrejme, nie každej mamičke je dopriate dojčiť a v tomto prípade veľmi pomôže aspoň blízky kontakt maminky a dieťaťa koža na kožu.

Z lekárne si môže rodič priniesť rôzne gély na prerezávanie zúbkov, najlepšie sú tie, čo obsahujú aj nejakú anestetickú látku, napríklad lidokaín. Keď už je dieťatko z prerezávania veľmi unavené, prípadne sa pridruží aj teplota, je vhodné siahnuť aj po celkových liekoch na tlmenie bolesti. Striedajú sa liečivá s obsahom ibuprofenu a paracetamolu.

vznik zubného kazu

Ako by mala vyzerať správna dentálna starostlivosť po objavení prvého zúbka? Aké pomôcky nám v tom môžu pomôcť?

Keď sa ešte len prereže tá malá biela čiarka na ďasne, vezmeme si ako pomôcku gázový štvorec, ktorým sme ošetrovali pupček. Týmto dôkladne otrieme prerezávajúci sa zub, a to hlavne pred nočným spaním. Zub sa totiž prerezáva, dajme tomu, štyri mesiace, kým dosiahne svoju úplnú dĺžku, a ak sa nečistí hneď od začiatku, môže byť už počas prerezávania postihnutý typickým kazom raného veku. Vtedy to vyzerá, že zub sa prerezal pokazený, ale on sa v skutočnosti pokazil počas prerezávania.

Len čo už má zub potrebnú dĺžku, prejdeme na jednozväzkovú kefku. Táto sa drží ako pero a očistí sa ňou každý zúbok zvlášť. Vynikajúca poloha je poležiačky, pričom hlávka dieťaťa je v lone rodiča. Ak by si s tým maminky nevedeli dať rady, na našej facebookovej alebo instagramovej stránke k tomu máme praktické video s mojimi deťmi. Maminky často povedia, že dieťatko pri umývaní plače, a tak ho nechcú trápiť.

Ja im vždy poviem, že keby bolo dieťa pokakané a nechce sa dať umyť, tiež ho v tej plienke nenechám dva týždne, ale s láskou a trpezlivo ho umyjem, aj keď sa mu to nepáči. Dieťa si na prácu v ústach musí zvyknúť a kto iný by ho mal na to privyknúť ako jeho najbližšia osoba na svete.

mliecne zuby

Už som sa párkrát stretla s názorom zo strany rodičov: „Netreba tak veľmi dbať na pravidelné čistenie, aj tak zúbky čoskoro vypadnú a narastú nové.“ Prečo je tak veľmi dôležité dbať na zdravie aj prvých zúbkov? Aké komplikácie sa môžu neskôr objaviť?

V prvom rade treba upozorniť, že mliečne zuby tak skoro nevypadnú: druhé mliečne stoličky sú v ústach cca do 12 rokov. Je úplne nemysliteľné, ak napríklad na takejto stoličke v štyroch rokoch vznikne kaz, aby sa neošetril. Ide predsa o ďalších osem rokov.

Mliečne zúbky sú potrebné na prijímanie a spracovanie potravy, čo je nevyhnutné na prospievanie dieťatka. Prítomnosť zdravých zubov ovplyvňuje rast tvárových kostí a správny vývin svalov v tvárovej oblasti.

V neposlednom rade sú zúbky potrebné aj na správny vývin reči. Ak sa na mliečnom zube rozvinie kaz a tento zub odumrie, cez koreňový systém zuba sa nečistota dostáva k zárodku trvalého zuba, ktorý je ohrozený. Takéto ložisko zároveň predstavuje fokálnu infekciu, ktorá ovplyvňuje celý organizmus. Skôr či neskôr takýto zub začne bolieť, a ak dieťatko príde prvýkrát k zubnému lekárovi s opuchom, ani pri všetkej snahe sa často nedá zabrániť, aby nemalo z takéhoto ošetrenia traumu.

Ak je už mliečny zub veľmi zničený, nasleduje len vytrhnutie zúbka, a to môže mať za následok neželaný posun zubov.

V neposlednom rade je potrebné myslieť na psychiku dieťatka, ktoré pri rozvinutom kaze na predných zuboch v škôlke často znáša posmech od spolužiakov.

kedy zacnu vypadavat mliecne zuby

Na trhu je veľké množstvo zubných pást pre detičky. Na aké vlastnosti alebo na čo konkrétne by sme sa mali pri kúpe zamerať, aby sme vybrali to najlepšie na mliečne zuby?

Úplne najdôležitejšie na zubnej hygiene je mechanicky odstrániť povlak. Ak je totiž zub ukrytý pod vrstvou povlaku, ani najlepšia pasta nepomôže – účinné látky sa k zubu nedostanú. Ak rodič manuálne čistenie zvláda, zubná pasta je, samozrejme, výborným doplnkom.

Fluorid v zubnej paste sa zabudováva do zubnej skloviny a vytvára v nej novú zlúčeninu, ktorá robí zub oveľa pevnejším. Fluór zároveň napomáha opraviť počiatočný zubný kaz a na povrchu zuba s vápnikom vytvára ochranný film. Okrem toho deaktivuje enzymatické systémy baktérií, a tým znižuje ich schopnosť vyvolať kaz. Pre mňa je preto základ vybrať si fluoridovanú zubnú pastu a riadiť sa vhodným vekovým odporúčaním, ktoré je na nej napísané. Výrobcovia zloženie dôkladne strážia, preto si maminky nemusia lámať hlavu s hodnotami, ktoré by si mali odsledovať. Podstatné je dávať u malého dieťatka maximálne množstvo vo veľkosti hrášku. V takom prípade vôbec nevadí, že dieťa ešte nevie pastu vypľuť.

kedy vypadavaju mliecne zuby

Kedy je ten správny, ideálny čas na prvú návštevu zubnej ambulancie? Ako prebieha prvá preventívna prehliadka a ako často sa preventívne prehliadky u detí opakujú?

Je nesmierne dôležité, aby maminky prišli s dieťaťom už po prerezaní prvého zúbka. Ak ide o dieťatko, ktoré je náchylné na kaz raného veku, tak v troch rokoch už môže byť veľmi neskoro. Pri tejto prvej prehliadke ani tak nejde o to, že sa vyšetrí dieťatko, ako o to, že rodič dostane správnu inštruktáž o vzniku kazu a o správnej hygiene a výžive, ktorá mu dokáže zabrániť.

Takéto malé bábätko, samozrejme, pri vyšetrení nespolupracuje, ale s láskou a trpezlivo ho vyšetríme aj tak – rovnako ako napríklad u pediatra. Následne chodí na preventívnu prehliadku každého pol roka a my si s ním budujeme vzťah. Vždy dostane nejakú odmenu a postupne si zafixuje, že je preňho ambulancia bezpečným prostredím, kde môže ľuďom dôverovať.

U starších detí je, samozrejme, prvá prehliadka už o niečom úplne inom a vtedy už má od začiatku našu hlavnú pozornosť dieťa. Každé dieťatko je individuálne a treba prihliadať na jeho špecifické potreby a hlavne mu dopriať dostatok času, aby sa zoznámilo s prostredím a personálom. Pre dieťa je najväčším zdrojom bezpečia rodič, preto mu väčšinou sedí na kolenách a na monitore nad „televíznym“ kreslom spolu pozerajú obľúbenú rozprávku. Často pomáha, keď si dievčatko prinesie bábiku a zúbky spočítame najskôr jej. Chlapci si zas zvyknú priniesť autíčko, a tomu zase pomocou zubnej striekačky na vzduch a vodu urobíme najskôr autoumyváreň 😊. Na každé dieťa platí niečo iné a mňa to veľmi baví objavovať.

zuby

Určite mi dáte za pravdu, že z prvej návštevy zubára má viac ako dieťa strach samotný rodič. Viete poradiť rodičom, ako čo najlepšie pripraviť dieťa na tento okamih, prípadne ako odbúrať strach, ak už ho dieťa má z predchádzajúcej prehliadky?

Treba si uvedomiť, že najdôležitejšiu úlohu v tom, aký bude mať dieťatko vzťah k zubnému vyšetreniu, má rodič. Do určitého veku je pre dieťa jediným zdrojom informácií, a ak mu on nedá dôvod, že by sa malo vyšetrenia báť, väčšinou k tomu vôbec nemusí prísť.

Je potrebné dieťatku povedať, kam ide a čo ho čaká. Nikdy ho neklamať, ale vysvetliť mu veci „jeho“ slovníkom. Ak má dieťatko negatívny vzťah k lekárom, je dobré, ak sa zubár nespája s profesiou lekára – pokojne môže rodič len povedať, že ide o „vílu, čo počíta zúbky“. Personál sa väčšinou snaží nebyť v bielom, ale mať rôzne obrázkové uniformy, čo tiež dieťaťu pomôže vyhnúť sa strachu z bielych plášťov. Je veľmi užitočné, ak si rodičia s dieťaťom pozrú v domácom prostredí na internete, ako ordinácia a okolité prostredie vyzerajú, prípadne si zistia aj niečo o postupoch, ktoré lekár na vstupnom vyšetrení má. Ak napríklad púšťa deťom na monitore rozprávku, dieťa si môže už vopred vybrať, akú bude pozerať. V prípade, že ide o dieťatko so špeciálnymi potrebami, napríklad s poruchou autistického spektra, lekárovi najviac pomôže, ak mu rodič poradí, čo na dané dieťa funguje. Niektoré potrebuje viac času a najprv sa na zemi pohrať s autíčkami. Iné potrebuje, naopak, presný režim, ako bude vyšetrenie prebiehať. Každý rodič si dieťa pozná najlepšie a lekárovi len pomôže, ak mu napovie.

Ak by som mala povedať, čo rodičia, naopak, robiť nemajú, tak nikdy nesmú spájať zubného lekára s rizikom bolesti a používať ho ako nejakú formu trestu. Vražednou vetou je: „Ak si nebudeš umývať zuby, za trest pôjdeš k zubárovi, ktorý ti to vyvŕta a bude ťa to bolieť.“

V prípade, že dieťatko už má negatívny vzťah z predchádzajúceho ošetrenia, najviac mi pomáha, keď si ako prvé ešte v čakárni kľaknem na úroveň dieťaťa a sľúbim mu, že ho nikdy neoklamem a všetko mu vopred vždy vysvetlím. Veľmi mi pomáha vysvetliť mu, že mám doma vlastné deti a budem ho ošetrovať tak, akoby bol môj. Niektoré deti si svoje negatívne skúsenosti spájajú priamo so zubným kreslom, a tým pomôže, ak prvé vyšetrenie urobíme inde, napríklad v detskom kútiku.

Dôvera sa nezíska zo dňa na deň, ale malými krôčikmi väčšinou ten strach nakoniec prekonáme.

zuby deti

Už sme si prezradili, ako by mala vyzerať starostlivosť o zúbky u bábätiek. Ako by mala vyzerať správna dentálna starostlivosť u batoliat a predškolákov a aké pomôcky by sme určite mali mať doma a každodenne ich používať?

Do času, kým sa zatvoria medzery medzi mliečnymi stoličkami, si vystačíme s jednozväzkovou kefkou. U nás doma máme systém, že raz denne umývame klasickou detskou kefkou a vhodnou pastou a raz denne nasucho jednozväzkovou kefkou.

Medzery medzi mliečnymi zubmi sa zatvárajú približne medzi 3. a 5. rokom a vtedy je vhodné doplniť aj medzizubnú hygienu. Najmenšie deti si vystačia s tzv. šabličkou, čo je zubná niť natiahnutá na špeciálnom držiaku. Súčasne so zatvorením medzier v mliečnom chrupe je nevyhnutné kontrolovať zúbky u zubného lekára zhotovovaním záhryzových snímok. Začínajúci medzizubný kaz totiž vidieť len na röntgene, a keď už rodič príde s tým, že vidí v zube dieru, je často už veľmi neskoro. Ak sa zubný kaz odhalí včas, často postačuje k medzizubnej hygiene pridať nejaký remineralizačný prostriedok a dieťatko sa vyhne nutnosti ošetrenia.

dentálna hygiena

V súčasnosti sú veľkým trendom sonické a rotačné zubné kefky. Sú naozaj také úžasné alebo odporúčate používať klasickú zubnú jemnú kefku?

Ak by som si mala vybrať elektrickú zubnú kefku, určite by som siahla po sonickej. Táto totiž vibračným povlakom naruší povlak a pri veľkom tlaku na zub sa automaticky vypne.

Pre deti je lepšie kúpiť špeciálnu detskú kefku s čo najmenšou hlavicou. Tieto kefky sa mi osvedčili v prípade, že rodič nevie dostatočne mechanicky odstrániť povlak, napr. ak má dieťa veľmi lepivý povlak, málo pije alebo zle spolupracuje. Sú výbornou pomôckou aj pri spastických deťoch s nejakým zdravotným postihnutím, keď je rodič často rád, že sa vôbec nejako dostane do úst. A, samozrejme, ich dieťa využije, keď ide na dva týždne na prázdniny k starým rodičom – tým sa totiž často zúbky dočisťovať nechce a sonická kefka za nich odrobí aspoň nejakú prácu.

Pre mňa je však nenahraditeľná klasická jednozväzková kefka, lebo len s ňou má rodič skutočný prehľad, ktorý zub sa očistil a ktorý nie. Volila by som preto určite možnosť, že sa aspoň raz za deň dočistí ňou.

zdrava strava u deti

Sú mliečne zúbky náchylnejšie na vznik zubného kazu ako trvalé? S akými zubnými problémami detí sa stretávate v ambulancii najčastejšie? Ide o zubný kaz alebo o niečo úplne iné?

Nedá sa povedať, že by boli náchylnejšie, len je u mnohých detí často zložité zvládnuť prevenciu kazu správnou hygienou a výživou.

Za dva najvážnejšie problémy považujem v súčasnej dobe kaz raného veku (tzv. medové zúbky) a neskôr hlboké kazy na druhých mliečnych stoličkách.

Kaz raného veku sa vyskytuje často už u ročných detí a veľmi rýchlo bez skorého zásahu vie progredovať. Ide o kaz, ktorý sa typicky vyskytuje na štyroch horných zuboch a od akejkoľvek vrodenej chyby, deficitu vitamínov, vplyvu liekov alebo poškodenia v tehotenstve sa dá veľmi ľahko odlíšiť tým, že dolné predné zuby sú vždy ako perličky. Je to tým, že sú obmývané slinou, a preto ušetrené. Všetky ostatné uvedené dôvody by rovnakou mierou poškodili aj dolné zuby.

Druhou veľkou problémovou skupinou je neskoro riešený alebo neriešený zubný kaz na mliečnych stoličkách. Ešte stále sa stretávame s názorom, že mliečne zuby riešiť netreba, prípadne stačí zub len vyvŕtať a nechať tak. Tento prístup má často nenavrátiteľné dôsledky na vývoj trvalých zúbkov a na celý organizmus.

Okrem zubného kazu riešime v ambulancii najčastejšie úrazy zúbkov, ktoré s prvými jarnými lúčmi bývajú veľmi časté. Ak by rodičia potrebovali pomôcť, na našej facebookovej stránke alebo Instagrame sme pre nich urobili návod, ako si v prípade úrazu zachovať chladnú hlavu.

hlboky zubny kaz

Ako postupovať, keď sa objaví kývajúci zub? Dokedy je vhodné čakať a snažiť sa zúbok vytrhnúť v domácom prostredí a kedy už je vhodná návšteva zubnej ambulancie?

Deti si často vytrhnú kývajúci zub doma a je s tým spojené množstvo úsmevných príhod. Zubného lekára je vhodné navštíviť, ak sa už zub tak kýva, že je tu riziko, že ho dieťa pri hre alebo v spánku vdýchne.

Rovnako je dôležité prísť vtedy, ak už vidíme, že sa zaraďuje trvalý zub a mliečny sa stále nechce vylúčiť. Pri predných spodných zuboch sa často trvalý zub potom prereže vzadu za mliečnym. Pri stoličkách je zase riziko, že sa pod mliečny zub dostáva jedlo a trvalý zub pod takýmto zubom sa môže pokaziť.

Je pravda, že pitný režim a stravovacie návyky ovplyvňujú do veľkej miery stav ústnej dutiny?

Na vzniku zubného kazu sa podieľajú dve hlavné zložky: mikrobiálny povlak a sacharidy, ktoré baktérie z tohto povlaku spracujú.

Stravovacie návyky preto majú na vzniku kazu významný podiel. Ideálne je, samozrejme, obmedziť príjem cukru na minimum, to však väčšinou nie je možné.

Zároveň je také nepísané pravidlo, že ak rodičia deťom sladkosti veľmi zakazujú, keď sa k nim dieťa raz dostane, nevie sa ich dojesť.

Za mňa je teda dôležité všetko s mierou. Keď už si dieťa ide dať niečo sladké, je dobré, ak si to dá naraz a hneď po hlavnom jedle. Ide nám totiž o to, aby boli zuby v styku s kyslým prostredím čo najkratší čas.

Jeden veľký babičkin koláč po obede tak narobí menšiu škodu ako niekoľkohodinové sústavné pojedanie malých cukríkov.

pasta na zubny kaz

Pri akých nápojoch a jedlách by sme mali zbystriť a ktoré, naopak, zúbkom pomáhajú k ich zdraviu? Aký máte názor na žuvanie žuvačiek v súvislosti so zdravím mliečnych zúbkov?

Je ideálne, ak dieťatko ostane čo najdlhší čas na čistej vode. Ak mu rodič neponúkne nijakú alternatívu, nemá dôvod si ju pýtať. Veľkým problémom dnešnej doby sú sladené nápoje s tzv. sosákom. Z týchto sa totiž dieťa naučí veľmi rýchlo piť samo a popíja si takýto nápoj každých 20 minút. Niektoré takéto nápoje sú priesvitné a tvária sa ako ochutená voda, ale stále obsahujú veľké množstvo cukru.

Ak už dieťa pije iný nápoj ako vodu, je vhodné ho piť so slamkou alebo z hrnčeka a v ideálnom prípade zapiť čistou vodou.

Čo sa týka jedál, je vynikajúce dávať dieťatku od mala veľké množstvo surovej zeleniny a ovocia. V medzerovitom detskom chrupe svojou abrazivitou dokážu často narušiť zubný povlak a napomáhať čisteniu (kefku však nenahradia).

Svojim deťom sladkosti nezakazujem, ale za najhoršie považujem lízanky a cukríky. Tieto nemajú totiž pre dieťa skutočne žiadnu výživovú hodnotu a navyše sú veľmi lepivé a ostávajú usadené v ryhách mliečnych stoličiek. Treba si dať pozor aj na rôzne vitamínové doplnky vo forme cukríkov, ktoré rodič dáva v dobrej viere, že to robí pre zdravie svojho dieťaťa.

Žuvanie žuvačiek, samozrejme, umytie zubov nenahradí. Z hľadiska prevencie zubného kazu sú však vynikajúce žuvačky s obsahom xylitolu, ktoré výrazne znižujú množstvo kazotvorných baktérií.

Moje miery

Za dnešné odborné slová a veľa užitočných a praktických informácií zo srdca ďakujeme pani doktorke MDDr. Veronike Bačovej Macákovej zo Stomatologického centra RODINKA.

Pravidelná a dôsledná starostlivosť o zúbky tých najmenších, spoločne so zdravou stravou sú kľúčom k zdravým zubom v dospelosti. Mnoho skvelých receptov pre tých najmenších nájdeš napríklad v našej knihe Zdraví papkáči. Pozri si celú našu ponuku kuchárskych kníh, máme pre teba pripravenú štedrú dávku inšpirácie!

zdravá strava
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.