Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Láka ťa beh? Predtým, než začneš, urob nasledovné

Beh ako taký je veľmi prirodzený prejav pohybu. Od detstva sme schopní behať po tom, ako sa naučíme poriadne chodiť. Je to niečo, čo je s človekom spájané už mnoho rokov. Len nedávno som mal tú možnosť začať spoluprácu s človekom, ktorý chce nielen schudnúť, ale jeho hlavnou prioritou je zúčastniť sa maratónu. Najlepšie na tom je to, že nemal sparring partnera, a preto vyzval mňa. Odvtedy mi začali v hlave víriť rôzne myšlienky ako budem postupovať a čo všetko urobím pre to, aby som tento náročný beh zvládol. Zhrniem zopár najpodstatnejších faktov, ktoré pomôžu aj tebe, ak si sa rozhodla podobne, alebo chceš začať behať, prípadne ak behávaš a chceš niečo zlepšiť.

Predtým, než začneš behať, urob nasledovné:

 

# 1: Over si svoj zdravotný stav

Zisti, ako si na tom zdravotne. Je fajn mať vedomosť o tom, či je všetko v poriadku, a teda či sa môžeš do behu pustiť naplno. Viem, ani mne by sa nechcelo teraz kvôli tomu riešiť termín preventívnej prehliadky a čakať. Určite chceš začať hneď, tak si aspoň v hlave premietni svoju poslednú návštevu lekára a uisti sa, či bolo všetko OK. A samozrejme, pouvažuj nad tým, ako sa momentálne cítiš a či si v poriadku.
zdravie
 

# 2: Skontroluj staré zranenia

Ak máš z minulosti zranenia, urob všetko pre to, aby si ich dala dokopy. Ak budeš v poriadku, nič ťa nebude brzdiť, vlastne ťa nič nezastaví. Pokiaľ si liečenie zranení z minulosti zanedbala, teraz je ten správny čas na to aby sa to napravilo. Ak to podceníš môže ťa to časom dobehnúť a v období, keď budeš chcieť naplno behať, tak nebudeš môcť kvôli niečomu podobnému. Môžeš navštíviť aj fyzioterapeuta a nechať sa prešetriť.
fyzioterapeut
 

# 3: Nastav si cieľ a k tomu si priprav potrebný plán

Je skvelé stanoviť si nejaký cieľ, ktorý chceš behom dosiahnuť. Na jeho splnenie však potrebuješ konkrétny plán, aby si ho dosiahla. Ak budeš pravidelne dodržiavať stanovený plán, tak dosiahneš aj cieľ. Ak si nevieš sama takýto plán nastaviť, vyhľadaj odborníka, k čomu smeruje aj môj ďalší bod.
zapisnik
 

# 4: Absolvuj konzultáciu s odborníkom

Odborníci, alebo ľudia ktorí sa špecializujú práve na beh, ti vedia ušetriť kopec času a chýb. Vedia presne povedať ako postupovať a čo na druhej strane nerobiť, aby si sa posúvala vpred čo najrýchlejšie. Vyhľadaj si v okolí nejakého skúseného trénera, ktorý sa zaoberá behom a skús sa s ním spojiť. Určite ti pomôže a nasmeruje ťa na tú najlepšiu cestu za tvojím cieľom.
cvicenie
 

# 5: Obstaraj si správnu obuv

Správna obuv závisí od toho, v akom teréne chceš behať. Chceš behať vo fitku na páse alebo vonku v prírode? Na poľnej ceste alebo na asfalte?
Ja by som určite zvolil prírodu a prírodne cestičky namiesto fitka či asfaltových ciest. Pre tvoje kĺby je určite najlepšie využiť mäkší povrch, ktorý ti nespôsobuje taký stres na kĺby, väzy, šľachy.
Sortiment bežeckej obuvi je veľmi široký, opäť by som zvolil konzultáciu s odborníkom na túto tému, dokonca v špeciálnych prípadoch je vhodný aj odliatok chodidla. Je to síce finančne náročnejšie, ale aspoň neriskuješ ďalšie problémy spojené s nevhodnou obuvou. Vo všeobecnosti však je jasné, že pre beh je najlepšia obuv s vyššou podrážkou.
Počul som aj o behu na boso, ale v tomto prípade by som zvolil aspoň bosonohú obuv, aby ťa tenká podrážka chránila pred terénom.
beh
 

# 6: Zameraj sa aj na stravu

Pri stravovaní si dávajú bežci pozor hlavne na sacharidy, aby ich prijímali dostatok. Práve sacharidy sú pre nich zdrojom energie a pomáhajú im podávať kvalitné výkony. Medzi zdroje sacharidov patria napríklad celozrnné produkty, ryža, cestoviny, zemiaky, ovocie...
Okrem toho, potrebujú aj ďalšie zdroje ako bielkoviny pre regeneráciu a tuky pre energiu a správne fungovanie hormonálneho systému. Ak chceš poznať konkrétne potraviny pozri si zdravú tašku, ktorá ti presne povie, čo nakupovať a čo nie.
sacharidy
 

# 7: Nepodceňuj pitný režim

Pitný režim je základom, už len preto, že pri behu sa potením stráca množstvo vody. V tomto prípade je však dôležité dopĺňať aj minerály, lebo potením sa strácajú aj tie. Dbaj teda o dostatočný pitný režim čo je 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti, ale dbaj aj na to, aby si do pitného režimu zaradila aj iontové nápoje, minerálku. Ostatné tekutiny, ktoré by sa mali používať sú nesladené bylinné čaje a čistá voda.
Ešte raz, dôležité je zaradiť aj iontové nápoje, aby si mala dostatok minerálov a mohlo tak telo lepšie regenerovať a zvládať všetky funkcie.
Naše telo tvorí až 65% voda, a preto nezabúdaj na pitný režim. Keď cítiš smäd, väčšinou je už neskoro, je to prvý signál dehydratácie, takže pi pravidelne.
pitný režim
Toto je pár základných bodov, ktoré ti vedia pomôcť lepšie naštartovať tvoju cestu behu. Verím, že ich aplikuješ do praxe a bude sa ti dariť viac ako kedykoľvek predtým. ;-)
 
Ak si chceš značiť svoj progres napr. v behaní (napr. za aký čas zabehneš určený počet km, alebo naopak, koľko km sa ti podarí v ten-ktorý deň odbehnúť), zapisuj si to napríklad do nášho Fitness diára® 2021, ktorý je už v predaji:
fitness diár
 
Pozri sa aj na tieto články, môžu ti prísť zaujímavé ;-)
Nezabudni sa pred behom rozohriať, napríklad aj týmto strečingom
Po behu je vhodným strečingom aj joga cvičenie, skús napr. tieto cviky
Pesničky do tvojho playlistu, ktorý si môžeš púšťať počas behu
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.