Spýtala som sa odborníčky na výživu, RNDr. Barbary Svieženej PhD.
Zemiaky sú určite zdrojom hodnotných živín, avšak do veľkej miery to závisí aj od spôsobu ich kuchynskej prípravy či vhodnej kombinácie s inými potravinami. Napríklad, samotné zemiaky môžu pôsobiť benefične pri hypertenzii (vysokom krvnom tlaku), ak ich však hojne posolíme, výhoda vyššieho obsahu draslíka v zemiakoch sa vynuluje. Zemiaky môžu ovplyvniť hladiny cukru v krvi, preto pri cukrovke je vhodné množstvo prijatých zemiakov sledovať. Zemiaky môžu byť rizikové aj z hľadiska ich konzumácie v kombinácii s liekmi na zrážanlivosť krvi. Pre vyšší obsah škrobu a vyšší glykemický index pri istých úpravách (zemiaková kaša) môžu byť nevhodné aj u ľudí s nadváhou a obezitou. Pri nich odporúčame konzumáciu zemiakov max 3x do týždňa, a ideálne pečené aj so šupkou (vyšší obsah rezistentného škrobu).
Jedenie zemiakov je bezpečné, ak dodržiavame niektoré základné pravidlá ich prípravy (odstrániť miesta s potencionálne vyšším obsahom nebezpečných glykoalkaloidov, najmä solanínu). Najväčšia koncentrácia je pod šupkou, a zvyšuje sa po vystavení svetlu. Najviac solanínu je v okolí púčikov (očiek) – tie treba určite vyrezať do väčšej hĺbky, a tiež v okolí poranení samotnej hľuzy. Na druhej strane, koncentráciu solanínu vieme znížiť pri teplotách od 170 °C a tiež použitím vhodných korenín pri vare, ako je napríklad kmín.
Naklíčene zemiaky sa vraj konzumovať nemajú. Internet ponúka rôzne vyjadrenia aj od odborníkov. Ako kuchárka si však neviem predstaviť vyhodiť každý naklíčený zemiak. Ako je to podľa Teba?
Aká je najbezpečnejšia príprava zemiakov napríklad pre deti a ktorý druh by si odporučila?
Ak ošúpeme zemiaky, dá sa surová šupka tepelne spracovať tak, aby bola nutrične užitočná?
Šupky zo zemiakov sú súčasťou kŕmnych zmesí niektorých hospodárskych zvierat a majú aj iné využitie – dnes sa študujú v súvislosti s výrobou nových materiálov ako sú napríklad bioplasty.
Slovenské domácnosti najmä cez sviatočné dni zvyknú pripravovať zemiakový šalát. Ak by si chcel niekto pripraviť zdravšiu verziu po prečítaní tohoto článku, čo by si mu odporučila? Máš obľúbenú náhradu za zemiaky v slávnostnom šaláte k šunke a rezňu? :-)
Recept na môj zelerový šalát pripojím ku článku, no prosím Ťa ešte na záver o radu. Kde si môže laik nájsť overené informácie o nutričných hodnotách ingrediencií?
Obsah živín záleží od odrody, pôdy, pestovania a samozrejme skladovania a spôsobu úpravy v kuchyni. Vo všeobecnosti má zemiak 75 % vody, asi 15 % škrobu, približne 1 % bielkovín, 0,1 % tuku, 0,6 % vlákniny. Zaujímavý je obsah vitamínu C (samozrejme v uskladnených zemiakoch množstvo tohto vitamínu klesá na zanedbateľné množstvo), betakaroténu, vitamínov skupiny B, a minerálov: vápnik, horčík, draslík, železo. či fosfor (v surovom stave).
Recept na môj zelerový šalát
Do knihy Zdraví papkáči prispela Barbara odbornou časťou a medzi vyše 100 receptami nechýbajú ani recepty od Heni Kundrátovej:
Na zemiakoch si môžeš pochutnať aj v týchto receptoch:
Lenivé zemiaky s cottage syrom: rýchla zdravá večera pre chlapa aj deti od 1 roka
MEGA dobrá slaná roláda zo zemiakov, špenátu a cottage, vhodná aj pre deti od 1,5 roka
Zubáč na masle s opekanými zemiakmi so špenátom: tip na obed plný bielkovín
Francúzske zemiaky pre vegetariánov: tip na výživný obed
Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.