Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Jedlo nie je strašiak aka Prečo sa ženy boja jesť? 4 kroky k oslobodeniu!

Stáva sa ti niekedy, že ťa trápia výčitky svedomia, keď sa poriadne naješ? Alebo máš možno aj strach z jedenia? Z toho, že priberieš a nevieš, ako sa tohto strachu zbaviť? Netráp sa. Je to fenomén dnešnej doby a nie si v tom sama. Aj ja som si touto fázou prešla a poviem ti, nie je nič oslobodzujúcejšie, ako sa tohoto strachu zbaviť. A raz a navždy prekonať ten vnútorný nepríjemný hlas, ktorý sa ti prihovára po každom jedle alebo prehrešku! A preto som sa rozhodla, pátrať po príčinách a podeliť sa s tebou, aby si aj ty mohla prestúpiť na stranu "prívržencov" jedenia, ako to ja nazývam. Ten, kto ma pozná potvrdí, že jem naozaj veľa! Umenie je však v tom, ako to docieliť a pritom sa cítiť a ešte aj vyzerať výborne. Varujem ťa však, bude to určitý proces. Niečo treba pochopiť, niečo sa naučiť, a niečo aj spraviť, na úplné oslobodenie sa. Ale stojí to za to. Jedlo je naozaj super.
Takže poďme k záhade. Pri rozhovoroch so ženami o stravovaní, mnohokrát po pár otázkach zisťujem, že síce sa snažia jesť “dobre a zdravo” ale ich celkový príjem potravy na deň je nižší ako pre malé dieťa. Nečudo, že unavené, frustrované a nevedia, kde robia chybu a ako pokračovať. Prirodzene dúfajú, že keď veľa nezjedia, tak ani nepriberú, respektíve schudnú. Celkom logické? Ale naozaj to takto funguje?
Veľmi rozšírené a veľakrát aj nebezpečné je správanie, keď sa malé množstvo potravy dopĺňa o náročný a dlhotrvajúci tréning, kde už hrozí pretrénovanie a poškodzovanie organizmu. Je toto cesta?
JEDLO S NELOU
Druhý prípad z praxe je, keď si žena nechce odoprieť jedlo, čo by malo byť správne, avšak zje všetko na čo má chuť a častokrát nezdravo alebo nekontrolovane. Potom však prichádzajú výčitky, ktoré vôbec situáciu nezľahčujú. Tu sa mnohokrát zase kompenzuje nadmerné jedenie a nevhodná strava s prehnane dlhými hodinami tréningu, väčšinou tvz. “kardia”, teda aeróbneho tréningu, ako beh alebo hodiny na trenažéroch. Cieľom je spáliť všetko, čo sme do seba dostali. Veď výdaj má byť vyšší ako príjem a všetko bude ok, nie? Nie tak celkom a preto čítaj ďalej.
Môžno patríš k tým šťastnejším, ktoré tieto problémy nepoznajú alebo ich už prekonali, tak vitaj v klube, a pokračuj v tom, čo robíš. Ale ak je ti prečítaný scénar známy, mám dve správy. Zlá správa je, že ani jedna z týchto stratégii NEFUNGUJE!
Dobrá správa je, že sa to dá zmeniť a riešenia sú na dosah ruky. Už to, že čítaš tento blog znamená, že si na dobrej ceste, lebo si sa rozhodla to zmeniť. A rada, ktorou sa vždy riadim: uč sa od ľudí, ktorí už cestu prešli, nie od tých, ktorí ju ani nezačali, ale niekde o tom iba počuli alebo čítali.
JEDLO čOKOLáDA
 

1. KROK: Uvedomenie

Od prírody sme stvorení tak, že jedlo je naša základná potreba a máme byť zaň vďační, jesť s láskou a vychutnať si každé sústo. Avšak za dodržania určitých podmienok.
Dôležité je si uvedomiť, že naše telo má určite fyziologické procesy, ktoré fungujú ako chemické reakcie nepretržite. Aj vtedy, keď o nich nevieme alebo im nerozumieme.
Naše telo potrebuje energiu, ale nie hocijakú. Teda nie je kalória ako kalória, žiada si špecifickú energiu vo forme výživných látok, teda presne definované chemické látky, ktoré vie využiť na potrebné úkony, na správne chemické reakcie v tele. Preto nám mozog dáva ten neustály signál, že CHCEME jesť, aby tieto potreby boli uspokojené. Otázkou je, či je táto potreba naplnená. Dôležitá je kvalita a komplexnosť toho, čo zjeme. Keď v potrave tvoje telo neprijme, čo si pýta, jednoducho povedané výživu, tak tento hlad uspokojený nie je a tu nastáva problém!!!
Keď je telo spokojné a prijalo v jedle to čo malo, tak si povie: "super som spokojné", a počká, kým opäť niečo potrebuje. Signál hladu sa na určitú dobu utíši. Vtedy sa uspokojí tzv. biologický hlad. A takto by to malo fungovať.
JEDLO KOLAC
 

2.KROK: Jedlo je tvoja pohonná látka

Jedlo nie je trest alebo odmena či útecha! Potrava je úžasný nástroj, ktorý by sme sa mali naučiť využívať vo svoj prospech, a v súlade s prírodou. Ovplyvňuje celé naše bytie. To, ako sa cítime, ako fungujeme a dokonca je to aj najlepší liek a prevencia proti chorobám. Ak je jedlo využívané nesprávne, tak nám to dá naše telo adekvátne pocítiť.
Tu opäť môžeme rozlišovať dve odlišné reakcie:
Prvá je, keď je telu odopretá potrava alebo nedostáva dosť. Vtedy sa dostáva automaticky do stresu, že viac nedostane. Tu sa spomaľuje metabolizmus, telo stráca pocit hladu, lebo bol opakovane utlmený. Zavádza režim šetrenia a obmedzuje všetky nepotrebné fyziologické procesy (prvá u žien zlyháva rozmnožovacia sústava a nastávajú hormonálne poruchy), a ešte horšie je, že sa snaží ukladať prijaté látky do tukových zásob, lebo sa chystá na horšie časy. To platí aj pri vynechávaní jedál a pri rôznych striktných a obmedzujúcich diétach. Vtedy nám telo prestáva dôverovať a uloží, čo sa dá. Najviac sa to ukáže hlavne vtedy, keď potom odrazu dostane viac jedla naraz, napr. po ukončení drastických diét. Tu vzniká klasický jojo efekt. Keď si ich prekonala viac, tak aj cesta spať do normálu, aby ti začalo telo opäť veriť, potrvá dlhšie. Ale práve preto to nevzdávaj, a choď do toho, lebo vhodnejší čas už nebude.
lievanec-jedlo-s-nelou
 
Druhá reakcia je, keď si sa najedla alebo prejedla, ale nesprávnej potravy, ktorú telo nevie spracovať a preto ju uloží. Napriek tomu si pýta viac, postupne dokonca kričí, že je hladné. A tu veľakrát nastáva problém prejedania sa a pocit, že nevieš prestať, že sa nevieš ovládať.
Mnohokrát je jedlo spojené aj s uspokojovaním a liečením určitých citových boľačiek formou závislostí na určitých potravinách. Ale pamätaj si, to nie je správna forma útechy. Ty predsa teraz už vieš, že ješ pre iné a omnoho dôležitejšie dôvody.

3. KROK: Všetko je v tvojich rukách

Tak nenechaj veci na náhodu. S každým sústom prijmi to najlepšie, čo v danej chvíli máš k dispozícii. Vytváraj správne situácie, uč sa, priprav sa, plánuj a ber to ako svoju zodpovednosť. Nikto iný to za teba nespraví. Výnimkou môže byť úžasný partner, ktorý ti takýto komfort zabezpečí :-). A ak máš deti, tak sa zodpovednosť prenáša aj na ne. Oni sú ovplyvňované rodičmi a ich správaním. V takom prípade to už nie je len o tebe!
NELA A JEDLO
 

4. KROK: Začni ihneď

A to dodržiavaním základných zásad. Jedz pravidelne, vyvážene a len to, čo ti prospieva. Keď maškrtku, tak radšej zdravú a v obmodzenom množstve. Hýb sa, ale nepreháňaj to a cvič správne. Platí pravidlo kvalita a efektivita nad kvantitou. Sila je len v prítomnom okamihu. V prítomnosti si vytváraš svoju budúcnosť. V tejto oblasti, keď odložíš zodpovednosť na zajtra, vráti sa ti ako bumerang. Ale keď zaseješ aspoň malé semienko v podobe jednoduchých krokov každý deň, tak budeš žať veľkú žatvu v podobe spokojnosti, dobrého pocitu, úžasnej postavy a neodolateľnosti svojej osoby. Viem, že to dokážeš, lebo to dokázalo veľa ľudí pred tebou.
JEDLO NELA POSTAVA
 
Držím palce a budeme sa určite počuť. Tu moja misia len začína! Tvoja Nela :-)
 
banner-fitness-zapisnik3
Fotka autora
Nela Sullens
Redaktor vo Fitshaker

Som koučka zdravého životného štýlu, a tiež som mama úžasnej, aktívnej šesťročnej dcérky. Pôsobila som dlhodobo v zahraničí ako certifikovaný osobný tréner vo fitnes a špecialista pre fitnes a športovú výživu. Získala som niekoľko medzinárodných trofejí ako súťažiaca, a aj ako koučka prípravy bikini fitness súťaží. Na mojej ceste som zozbierala mnoho skúseností hlavne s prácou so ženami, o ktoré sa chcem podeliť. Dobre poznám úskalia dnešnej uponáhľanej doby a informačnej zahltenosti, kde problémy ako vyťaženosť, únava, strata životnej iskry, nevhodné stravovacie návyky a často aj kilá navyše, spôsobuje každodenné útrapy tisíckam ľudí. Prinášam riešenia v podobe vzdelávania, koučingu a programov efektívneho zavádzania zdravých osobných návykov do každodenného života, ktoré transformujú životný štýl jednotlivca s reálnymi výsledkami, s dlhodobým efektom a v súlade s prírodou. Výsledkom je zdravá, aktívna, silná žena, s vytúženou postavou a sexepílom, ktorá sa cíti úžasne vo svojej koži. Zároveň pozitívne ovplyvňuje svoj život, svoju rodinu a celé okolie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.