Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Hynek Medřický: „Robíme z noci deň a ubližujeme tým nášmu zdraviu, ale aj prírode.“

spánok

Hynek Medřický je uznávaným expertom na svetlo, ktorému sa venuje 30 rokov, je ochrancom prírody a vynálezca prokognitívneho osvetlenia a biodynamickej žiarovky. Do širokého povedomia dostal problematiku pôsobenia modrého svetla na naše každodenné životy.

Pojem svetelné znečistenie sa chápe ako súhrn všetkých negatívnych javov, ktoré so sebou prináša umelé osvetlenie. Medzi hlavné prejavy patria prenikanie svetla do našich domov, osvetlenie miest, kde to nie je žiaduce, a závojový jas oblohy označovaný aj ako tzv. svetelný smog.

Negatívne vplyvy umelého osvetlenia môžu byť rozmanité a istým spôsobom sa týkajú takmer všetkých obyvateľov vyspelého sveta, hoci si to väčšinou ani neuvedomujú. Svetelné znečistenie predstavuje riziko zdravotné, ale aj ekologické. Väčšina svetelného znečistenia však vzniká úplne zbytočne. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad pri osvetľovaní možno jeho nežiaduce dôsledky do značnej miery obmedziť.

Svetlo v noci zásadne škodí nielen nám ľuďom, ale aj voľne žijúcim druhom živočíchov. Rozdiel je, že my si v spálni zatiahneme závesy a zhasneme, ale hmyz, vtáky, stromy a ostatné druhy spia pri bielom osvetlení.

Ak máš radšej pozeranie podcastov, nech sa páči, prinášame ti ho aj vo video podobe:

Pozývame ťa do tohtoročnej 60-dňovej Výzvy do plaviek 🤗.

Ani tento rok nebude chýbať naša spoločná jazda, na ktorej odhalíš svoju silu, odvahu a sebavedomie ❤️. Čaká ťa nielen nadupaný program pre začiatočníkov aj pokročilých, ale takisto stravovacie videá s výživovým odborníkom Mgr. Michalom Páleníkom a rozhovory s fitshakeráčkami, ktoré sa podelia so svojimi silnými príbehmi.

Výzva už síce začala, ale ešte stále sa stíhaš pripojiť k nám a pracovať na svojom cieli!

plavkova vyzva
Fotka autora
Adriana Špronglová
Redaktor vo Fitshaker

Som rádiová spíkerka a lektorka jogy, ktorá miluje športy od výmyslu sveta, adrenalín, hory, prírodu a tanec. Vo svojej koži sa cítim vtedy, keď môžem sedieť pri dobrej káve s ľuďmi, spovedať ich a inšpirovať sa ich príbehmi a životom.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.