Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Hormón šťastia: Čo sa deje, ak máš málo sérotonínu?

serotonin

Sérotonín sa spolu s dopamínom a endorfínmi často označuje za hormón šťastia. Sérotonín je v skutočnosti neurotransmiter, a čo to znamená, si vysvetlíme ďalej.

Nie nadarmo sa v jeho názve vyskytuje slovo „šťastie“, sérotonín vie ovplyvňovať naše pocity, náladu či spánok. Vplýva aj na našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si nové informácie, ale keď ho je málo, pocítia to aj náš tráviaci systém, srdiečko či intímny život.

Aj veľa sérotonínu však vie uškodiť, takže vidíš, ide o komplexnú záležitosť. Čo to teda ten sérotonín je a ako vlastne funguje, si spolu povieme dnes.

serotonin hormon stastia

Neurotransmiter

Sérotonín je neurotransmiter. To znamená, že ide o chemickú látku, ktorá sa vyrába v mozgu a nervové bunky – neuróny – ju uvoľňujú do priestoru medzi sebou.

Prostredníctvom neurotransmiterov bunky komunikujú a posielajú si „odkazy“, ako má čo v našom tele fungovať. Sérotonín však nie je iba záležitosťou mozgu. Nájdeme ho aj v črevách, kde sa dokonca nachádza jeho väčšina. Podporuje správne fungovanie trávenia a jeho nedostatok sa môže prejaviť aj formou tráviacich ťažkostí.

Vplýva tiež na normálnu funkciu krvných doštičiek, ale to, čo nás v súvislosti so sérotonínom dnes zaujíma najviac, je jeho vplyv na našu náladu, emócie, pamäť či intímny život.

sérotonín v potravinach

Ako vzniká sérotonín?

Sérotonín sa v našom tele tvorí z aminokyseliny tryptofanu. Tryptofan je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že je pre naše telo nevyhnutná a musíme ju dopĺňať v potrave.

Medzi bežné potraviny bohaté na tryptofan patria mliečne výrobky, mäso či vajcia. Vegáni či vegetariáni si pri dopĺňaní aminokyseliny tryptofanu vedia pomôcť napríklad orieškami. Samotná tvorba sérotonínu je už komplikovanou chemickou reakciou prebiehajúcou na viacerých úrovniach, výsledkom čoho je hormón šťastia – sérotonín.

sérotonín je

Sérotonín = šťastie?

Sérotonín nachádzajúci sa v mozgu reguluje naše pocity, vplýva na to, či sme šťastní alebo smutní a úzkostní. Znížené hladiny sérotonínu sú spojené s depresiou dokonca tak, že lieky zasahujúce do metabolizmu sérotonínu sú jednými so základných antidepresív.

Sérotonín si ľudia často mýlia s dopamínom. Jedným zo základných rozdielov je však fakt, že zatiaľ čo dopamín aktivuje aj motiváciu a spôsobuje skôr potešenie ako šťastie, sérotonín zaisťuje dlhodobejšie a udržateľné šťastie alebo skôr dobrú a stabilnú náladu.

Medzi ostatné pozitívne účinky sérotonínu na mentálne funkcie patrí aj kontrola spánku a bdenia, podporuje však aj normálne fungovanie sexuálnych funkcií a jeho nedostatok môže byť spojený so zníženým libidom alebo zhoršeným sexuálnym prežívaním.

serotonin hormon

Málo či veľa?

Nedostatok sérotonínu sa najčastejšie prejaví zhoršenou náladou, ale hrá úlohu aj pri depresii, poruchách spánku, tráviacich ťažkostiach či iných psychických ťažkostiach, akými sú úzkosti či panické poruchy.

Môže to budiť dojem, že čím viac sérotonínu, tým lepšie. Opak je však pravdou. Príliš vysoké hladiny môžu spôsobiť stav medzi odborníkmi známy ako sérotonínový syndróm. Ten sa prejaví vysokým krvným tlakom, teplotou, búšením srdca, zmätenosťou či svalovými kŕčmi.

Nemusíš sa však báť, príliš veľa sérotonínu sa vo tvojom tele nevytvorí len tak, keď budeš jesť veľa potravín bohatých na tryptofan. Riziko vzniku sérotonínového syndrómu majú hlavne pacienti, ktorým boli navýšené dávky antidepresív skupiny SSRI (inhibítory spätného vychytávania sérotonínu), alebo aj ľudia, ktorí kombinujú lieky s drogami či alkoholom.

Ako teda podporiť optimálnu hladinu sérotonínu v našom tele? Najlepšie urobíš, ak si zvykneš na zdravú životosprávu, veľa pohybu a zaradíš do svojich dní čo najviac pobytu na slniečku!

O malú chvíľu štartujeme NOVOROČNÚ VÝZVU 🤩!

Čaká na teba nielen nádielka nových tréningov, ale aj motivačné a stravovacie rozhovory s odborníkmi. Táto výzva ťa naozaj od začiatku roka poriadne nakopne a rozpumpuje tvoju energiu. Nezabudni, začíname už 8. januára.

výzva
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.