Jedným je nervová sústava, tým druhým hormonálna sústava zahŕňajúca žľazy, ktoré hormóny produkujú, a čo je najdôležitejšie, hlavne samotné hormóny.
Medzi hormóny patria estrogén, progesterón aj testosterón, ktoré na ženské telo vplývajú viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. A na tieto 3 dôležité hormóny sa spolu pozrieme bližšie.
Čo majú spoločné?
Tieto tri hormóny majú okrem spoločného pomenovania „ženské“ alebo aj „pohlavné“ hormóny spoločný aj pôvod.
Všetky totiž patria do skupiny steroidných hormónov. Čo to znamená? Steroidné hormóny vznikajú podobným spôsobom z rovnakého prekurzora, ktorým je cholesterol.
Vznikajú v pohlavných žľazách, ale tvoria ich aj nadobličky (testosterón u mužov sa tvorí v semenníkoch, keďže ženy semenníky nemajú, vzniká u nich v tkanive nadobličiek). Steroidné hormóny, estrogén, progesterón a testosterón nevynímajúc majú v ľudskom tele dôležité zastúpenie a riadia toho oveľa viac ako len reprodukčné funkcie!
Načo nám je estrogén
Estrogén je jedným z kľúčových hormónov vznikajúcich vo vaječníkoch.
Okrem toho vzniká aj v žltom teliesku (po otehotnení), v placente, ale v menších množstvách aj v nadobličkách, pečeni, ale aj v prsníkoch. Estrogén spolu s progesterónom riadia menštruačný a ovariálny cyklus, ale je tiež hormónom, vďaka ktorému dokážeme otehotnieť a vynosiť dieťa.
Hladina estrogénu v priebehu mesiaca kolíše a v závislosti od jeho hladiny nastáva ovulácia (pri najvyššej hladine) a menštruácia (pri jeho poklese). Keď si to rozmeníme na drobné, pre otehotnenie je asi najkľúčovejším hormónom, keďže bez estrogénu by neprebehla ovulácia a vajíčko by tak nemohlo byť oplodnené. Produkcia estrogénu však vekom klesá, najvýraznejšie pri menopauze.
Úloha progesterónu
Progesterón je rovnako ako estrogén kľúčovým hormónom v regulácii ženských cyklov. Patrí do skupiny gestagénov, preto je možné, že ste sa stretli aj s týmto iným názvom. Jeho hladina kolíše v priebehu cyklu, jeho hladina stúpa po ovulácii a pripravuje endometrium (výstelku maternice) na príchod oplodneného vajíčka.
Ak nedôjde k oplodneniu, jeho hladina opäť klesá a nastáva menštruačné krvácanie. Progesterón je rovnako ako estrogén kľúčový pre otehotnenie a „usadenie“ oplodneného vajíčka v maternici.
Oba hormóny – estrogén aj progesterón – ovplyvňujú aj naše sexuálne zdravie v zmysle libida či sexuálneho prežívania. Ich znížená hladina sa preto často prejaví práve sexuálnymi poruchami.
Potrebujú ženy testosterón?
Testosterón je pre každého známy ako hormón mužov, ktorý im dodáva silu, dravosť a mužnosť. V určitom, podstatne menšom množstve sa tvorí aj u žien a dokonca je veľmi potrebný.
Testosterón podporuje rast svalstva, normálny stav kostí, ale dodáva nám aj energiu, zvyšuje libido. Spája sa však aj so zníženým výskytom depresie a úzkostných stavov. Ak máme testosterónu veľa, nie je to také super, ako by sa podľa jeho účinkov mohlo zdať.
Priveľa testosterónu v ženskom tele môže mať za následok priberanie až obezitu, poruchy menštruačného cyklu, ale aj akné či dokonca zarastanie – hlavne v oblasti fúzov.
Málo testosterónu sa zas môže prejaviť zníženým libidom, vaginálnou suchosťou, zhoršeným sexuálnym prežívaním či poruchami cyklu.
To, že hormóny nemajú počas mesiaca konštantné hladiny, je úplne v poriadku. Ženské telo funguje cyklicky a hladiny tak nielen že môžu, dokonca musia kolísať na naše optimálne fungovanie a zdravie.
Ak je však hormónov dlhodobo málo alebo priveľa, nejde o normálny stav a je na mieste vyhľadať lekára a zistiť, o čo vlastne ide, keďže hormonálne poruchy sú často spojené so závažnými ochoreniami.
Vianoce sa blížia a ty premýšľaš čím môžeš obdarovať svojich blízkych? U nás v e-shope si jednoznačne vyberieš svoj fit vianočný darček, či už pre niekoho z rodiny alebo aj pre seba 😉.
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.