Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo majú v ženskom tele na starosti estrogén, progesterón a testosterón?

hormóny
Ľudské telo je takmer dokonalý stroj a jeho fungovanie od tých najmenších procesov až po tie najkomplexnejšie, vďaka ktorým vlastne žijeme a fungujeme, riadia najmä dva veľké systémy.

Jedným je nervová sústava, tým druhým hormonálna sústava zahŕňajúca žľazy, ktoré hormóny produkujú, a čo je najdôležitejšie, hlavne samotné hormóny.

Medzi hormóny patria estrogén, progesterón aj testosterón, ktoré na ženské telo vplývajú viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. A na tieto 3 dôležité hormóny sa spolu pozrieme bližšie.

Čo majú spoločné?

Tieto tri hormóny majú okrem spoločného pomenovania „ženské“ alebo aj „pohlavné“ hormóny spoločný aj pôvod.

Všetky totiž patria do skupiny steroidných hormónov. Čo to znamená? Steroidné hormóny vznikajú podobným spôsobom z rovnakého prekurzora, ktorým je cholesterol.

Vznikajú v pohlavných žľazách, ale tvoria ich aj nadobličky (testosterón u mužov sa tvorí v semenníkoch, keďže ženy semenníky nemajú, vzniká u nich v tkanive nadobličiek). Steroidné hormóny, estrogén, progesterón a testosterón nevynímajúc majú v ľudskom tele dôležité zastúpenie a riadia toho oveľa viac ako len reprodukčné funkcie!

Načo nám je estrogén

Estrogén je jedným z kľúčových hormónov vznikajúcich vo vaječníkoch.

Okrem toho vzniká aj v žltom teliesku (po otehotnení), v placente, ale v menších množstvách aj v nadobličkách, pečeni, ale aj v prsníkoch. Estrogén spolu s progesterónom riadia menštruačný a ovariálny cyklus, ale je tiež hormónom, vďaka ktorému dokážeme otehotnieť a vynosiť dieťa.

estrogen

Hladina estrogénu v priebehu mesiaca kolíše a v závislosti od jeho hladiny nastáva ovulácia (pri najvyššej hladine) a menštruácia (pri jeho poklese). Keď si to rozmeníme na drobné, pre otehotnenie je asi najkľúčovejším hormónom, keďže bez estrogénu by neprebehla ovulácia a vajíčko by tak nemohlo byť oplodnené. Produkcia estrogénu však vekom klesá, najvýraznejšie pri menopauze.

Keďže estrogén nevplýva len na naše cykly a reprodukčné zdravie, ale aj na stav kostí, zdravie srdcovo-cievneho systému, priberanie, pleť, vlasy, dokonca aj na náladu, jeho nedostatok sa môže prejaviť mnohými nepríjemnými príznakmi. Nepríjemným stavom, keď klesá tvorba estrogénu, skôr ako by mala, je predčasná menopauza, s ktorou vám pomôže až odborník!

Úloha progesterónu

Progesterón je rovnako ako estrogén kľúčovým hormónom v regulácii ženských cyklov. Patrí do skupiny gestagénov, preto je možné, že ste sa stretli aj s týmto iným názvom. Jeho hladina kolíše v priebehu cyklu, jeho hladina stúpa po ovulácii a pripravuje endometrium (výstelku maternice) na príchod oplodneného vajíčka.

Ak nedôjde k oplodneniu, jeho hladina opäť klesá a nastáva menštruačné krvácanie. Progesterón je rovnako ako estrogén kľúčový pre otehotnenie a „usadenie“ oplodneného vajíčka v maternici.

Oba hormóny – estrogén aj progesterón – ovplyvňujú aj naše sexuálne zdravie v zmysle libida či sexuálneho prežívania. Ich znížená hladina sa preto často prejaví práve sexuálnymi poruchami.

Čo je zaujímavé, progesterón vplýva aj na prvý pohľad nesúvisiace procesy, akými sú napríklad zadržiavanie vody, stav pokožky, vlasov, ale aj na hlad či smäd, preto sa zmeny jeho hladiny môžu prejaviť naozaj rôzne.
estrogen hormon

Potrebujú ženy testosterón?

Testosterón je pre každého známy ako hormón mužov, ktorý im dodáva silu, dravosť a mužnosť. V určitom, podstatne menšom množstve sa tvorí aj u žien a dokonca je veľmi potrebný.

Testosterón podporuje rast svalstva, normálny stav kostí, ale dodáva nám aj energiu, zvyšuje libido. Spája sa však aj so zníženým výskytom depresie a úzkostných stavov. Ak máme testosterónu veľa, nie je to také super, ako by sa podľa jeho účinkov mohlo zdať.

Priveľa testosterónu v ženskom tele môže mať za následok priberanie až obezitu, poruchy menštruačného cyklu, ale aj akné či dokonca zarastanie – hlavne v oblasti fúzov.

Málo testosterónu sa zas môže prejaviť zníženým libidom, vaginálnou suchosťou, zhoršeným sexuálnym prežívaním či poruchami cyklu.

testosterón

To, že hormóny nemajú počas mesiaca konštantné hladiny, je úplne v poriadku. Ženské telo funguje cyklicky a hladiny tak nielen že môžu, dokonca musia kolísať na naše optimálne fungovanie a zdravie.

Ak je však hormónov dlhodobo málo alebo priveľa, nejde o normálny stav a je na mieste vyhľadať lekára a zistiť, o čo vlastne ide, keďže hormonálne poruchy sú často spojené so závažnými ochoreniami.

Ak chcete podporiť normálne hladiny hormónov v tele, najviac pomôže pestrá a vyvážená strava plná komplexných sacharidov, kvalitných proteínov a „dobrých“ tukov, ktoré získate napríklad z rýb, orieškov či avokáda. Aktívny životný štýl, pravidelný pohyb a kvalitný spánok sa podľa odborníkov a mnohých štúdií ukazujú ako pomocníci nielen v boji proti hormonálnym poruchám.

Vianoce sa blížia a ty premýšľaš čím môžeš obdarovať svojich blízkych? U nás v e-shope si jednoznačne vyberieš svoj fit vianočný darček, či už pre niekoho z rodiny alebo aj pre seba 😉.

darčeky
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.