Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako na nás vplývajú ženské hormóny? – 1. časť

hormonalna rovnovaha

Ženské hormóny ovplyvňujú mnohé aspekty nášho života či fungovania organizmu a ani zďaleka nejde iba o najznámejšie z nich – estrogén a progesterón.

Na ženské telo vplývajú aj testosterón, oxytocín či hormóny ovplyvňujúce cykly, tehotenstvo či dojčenie, ako FSH (folikulostimulačný hormón), LH (luteinizačný hormón) či prolaktín.

Hormóny sú hotová veda, pretože vplývajú skutočne na všetko. Tie ženské sú zodpovedné hlavne za fyziologický priebeh cyklu, ale ak sa práve nesnažíš o počatie, budú určite zaujímať aj teba!

Okrem zabezpečovania reprodukcie sú totiž zodpovedné aj za náladu, energiu a vitalitu, rozloženie tuku, hladiny cholesterolu a za omnoho viac!

hormonálna nerovnováha

Ktoré sú teda najdôležitejšie ženské hormóny?

  • Estrogén
  • Progesterón
  • Testosterón
  • FSH
  • LH
  • Oxytocín
  • Prolaktín
hormonálna nerovnováha priznaky

Zdravie cyklu

Určite vieš, že ženské telo funguje cyklicky – základom je ovulačný a menštruačný cyklus. Tie sa prekrývajú a sú predpokladom na otehotnenie.

Na cyklus vplývajú estrogény a progesterón, ale aj LH a FSH. Ich meniace sa hladiny zabezpečujú ovuláciu a menštruáciu, pričom zmeny v hormonálnom profile vedúce k poruchám ovulácie sú jednými z najčastejších príčin ženskej neplodnosti!

Určite si každá z nás všimla, ako sa v priebehu cyklu mení nielen nálada, ale aj naše telo. Je prirodzené, že hladiny ženských hormónov v priebehu mesiaca kolíšu, ak však dochádza k výraznej hormonálnej nerovnováhe, môže sa to prejaviť nepravidelným cyklom, akné, priberaním, stratou vlasov či zmenami nálad, znížením sexuálnej túžby alebo únavou.

Ženské hormóny vo vývine

Kľúčovú rolu hrajú ženské hormóny aj v pohlavnom dozrievaní, ovplyvňujú menarché (prvú menštruáciu) a s ich vymiznutím prichádza menopauza.

Vplyvom týchto hormónov sa vyvíjajú sekundárne pohlavné znaky – rastú prsia, rozširujú sa boky a tuk sa rozkladá do typicky „ženskej postavy“, podporujú tiež rast intímneho ochlpenia, ale sú zodpovedné aj za zvýšenú tvorbu mazu, a tak v puberte mnohé z nás trápila problematická pokožka.

hormonalna nerovnovaha vitaminy

Libido

Sexuálnu túžbu podporujú nielen estrogén a progesterón, ale aj testosterón. Všeobecne panuje mýtus, že testosterón je mužská záležitosť. Libido a intenzívnejšie sexuálne prežívanie podporujú estrogén a testosterón, naopak, pri progesteróne jeho zvýšené hladiny libido znižujú.

Dnes sú hitom pri podpore libida rôzne adaptogény, na potvrdenie ich účinnosti pri zvyšovaní sexuálnej túžby sú však potrebné ďalšie štúdie.

hormonalna nerovnováha u zien

Vlasy, pleť a nechty

Aj to, ako vyzeráme, z veľkej časti ovplyvňujú hladiny ženských pohlavných hormónov, kvalitu i rast vlasov z veľkej miery ovplyvňuje množstvo testosterónu, ten však podporuje aj zvýšený rast ochlpenia všade na tele, takže asi rozumiete, že nemá zmysel suplementovať testosterón kvôli vlasom, keď si tým môžete privodiť aj mužské ochlpenie.

Rovnako aj v prípade mastnej či aknóznej pleti sú najčastejšími „páchateľmi“ ženské hormóny.

hormonalna nerovnovaha prejavy

Zlatý stred

Aj pri hormónoch platí, že zlatá stredná cesta je najlepšia. Niekedy vplývajú na naše telo lepšie vyššie, inokedy nižšie hladiny hormónov. Ich nerovnováha je väčšinou spojená s patologickým stavom, akým sú napríklad PCOS (syndróm polycystických vaječníkov).

Preto ak má váš lekár podozrenie na takéto ochorenie, existujú testy, ktoré zisťujú hladiny konkrétnych hormónov.

Hormonálnu rovnováhu však môžeme podporovať aj my samy prostredníctvom životného štýlu. Základom sú, ako inak, vyvážená, pestrá strava, pitný režim, udržiavanie optimálnej hmotnosti, redukcia stresu a v neposlednom rade aj aktívny pohyb, či už v prírode, alebo doma.

Ak ťa téma ženských hormónov zaujíma hlbšie, napíš nám do komentára, čo by si chcela ešte vedieť, a my sa na to radi pozrieme.

Pravidelný pohyb môžeš do svojich dní zakomponovať už dnes 😊. Okrem toho pre teba pripravujeme výzvu Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť. Už sa na teba tešíme 4. septembra ❤️!

cvičenie pre ženy
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.