Ženské hormóny ovplyvňujú mnohé aspekty nášho života či fungovania organizmu a ani zďaleka nejde iba o najznámejšie z nich – estrogén a progesterón.
Na ženské telo vplývajú aj testosterón, oxytocín či hormóny ovplyvňujúce cykly, tehotenstvo či dojčenie, ako FSH (folikulostimulačný hormón), LH (luteinizačný hormón) či prolaktín.
Hormóny sú hotová veda, pretože vplývajú skutočne na všetko. Tie ženské sú zodpovedné hlavne za fyziologický priebeh cyklu, ale ak sa práve nesnažíš o počatie, budú určite zaujímať aj teba!
Okrem zabezpečovania reprodukcie sú totiž zodpovedné aj za náladu, energiu a vitalitu, rozloženie tuku, hladiny cholesterolu a za omnoho viac!
Ktoré sú teda najdôležitejšie ženské hormóny?
- Estrogén
- Progesterón
- Testosterón
- FSH
- LH
- Oxytocín
- Prolaktín
Zdravie cyklu
Určite vieš, že ženské telo funguje cyklicky – základom je ovulačný a menštruačný cyklus. Tie sa prekrývajú a sú predpokladom na otehotnenie.
Na cyklus vplývajú estrogény a progesterón, ale aj LH a FSH. Ich meniace sa hladiny zabezpečujú ovuláciu a menštruáciu, pričom zmeny v hormonálnom profile vedúce k poruchám ovulácie sú jednými z najčastejších príčin ženskej neplodnosti!
Určite si každá z nás všimla, ako sa v priebehu cyklu mení nielen nálada, ale aj naše telo. Je prirodzené, že hladiny ženských hormónov v priebehu mesiaca kolíšu, ak však dochádza k výraznej hormonálnej nerovnováhe, môže sa to prejaviť nepravidelným cyklom, akné, priberaním, stratou vlasov či zmenami nálad, znížením sexuálnej túžby alebo únavou.
Ženské hormóny vo vývine
Kľúčovú rolu hrajú ženské hormóny aj v pohlavnom dozrievaní, ovplyvňujú menarché (prvú menštruáciu) a s ich vymiznutím prichádza menopauza.
Vplyvom týchto hormónov sa vyvíjajú sekundárne pohlavné znaky – rastú prsia, rozširujú sa boky a tuk sa rozkladá do typicky „ženskej postavy“, podporujú tiež rast intímneho ochlpenia, ale sú zodpovedné aj za zvýšenú tvorbu mazu, a tak v puberte mnohé z nás trápila problematická pokožka.
Libido
Sexuálnu túžbu podporujú nielen estrogén a progesterón, ale aj testosterón. Všeobecne panuje mýtus, že testosterón je mužská záležitosť. Libido a intenzívnejšie sexuálne prežívanie podporujú estrogén a testosterón, naopak, pri progesteróne jeho zvýšené hladiny libido znižujú.
Dnes sú hitom pri podpore libida rôzne adaptogény, na potvrdenie ich účinnosti pri zvyšovaní sexuálnej túžby sú však potrebné ďalšie štúdie.
Vlasy, pleť a nechty
Aj to, ako vyzeráme, z veľkej časti ovplyvňujú hladiny ženských pohlavných hormónov, kvalitu i rast vlasov z veľkej miery ovplyvňuje množstvo testosterónu, ten však podporuje aj zvýšený rast ochlpenia všade na tele, takže asi rozumiete, že nemá zmysel suplementovať testosterón kvôli vlasom, keď si tým môžete privodiť aj mužské ochlpenie.
Rovnako aj v prípade mastnej či aknóznej pleti sú najčastejšími „páchateľmi“ ženské hormóny.
Zlatý stred
Aj pri hormónoch platí, že zlatá stredná cesta je najlepšia. Niekedy vplývajú na naše telo lepšie vyššie, inokedy nižšie hladiny hormónov. Ich nerovnováha je väčšinou spojená s patologickým stavom, akým sú napríklad PCOS (syndróm polycystických vaječníkov).
Preto ak má váš lekár podozrenie na takéto ochorenie, existujú testy, ktoré zisťujú hladiny konkrétnych hormónov.
Hormonálnu rovnováhu však môžeme podporovať aj my samy prostredníctvom životného štýlu. Základom sú, ako inak, vyvážená, pestrá strava, pitný režim, udržiavanie optimálnej hmotnosti, redukcia stresu a v neposlednom rade aj aktívny pohyb, či už v prírode, alebo doma.
Ak ťa téma ženských hormónov zaujíma hlbšie, napíš nám do komentára, čo by si chcela ešte vedieť, a my sa na to radi pozrieme.
Pravidelný pohyb môžeš do svojich dní zakomponovať už dnes 😊. Okrem toho pre teba pripravujeme výzvu Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť. Už sa na teba tešíme 4. septembra ❤️!
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.