Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako hormóny vplývajú na ženskú krásu? – 2. časť

hormóny

O tom, že ženské hormóny ovplyvňujú oveľa viac ako len naše reprodukčné zdravie, ale aj o tom, že ani zďaleka nejde iba o estrogén a progesterón, sme si čo-to povedali už v prvej časti tohto článku.

Ich ostatné účinky, resp. prejavy ich nedostatku a nadbytku či ich výkyvov sú oveľa rozsiahlejšie, a preto sa každej z nás oplatí vedieť, ako ich rozpoznať a dokonca aj ovplyvniť!

Prvú časť si môžeš prečítať priamo tu:

Za hormónmi je celá veda

To, ako hormóny vznikajú, ako sa po tele presúvajú a ako pôsobia na tkanivá, je celá veda.

Tam sa však užitočné informácie ohľadom hormónov vôbec nekončia. Rôzne hormóny pôsobia na najrôznejšie receptory najrôznejších tkanív a všemožne sa navzájom ovplyvňujú. Ich hladiny kolíšu nielen počas cyklu, ale aj počas dňa a noci či počas rôznych období nášho života.

Najmä na ženské telo hormóny pôsobia skutočne pestro. Jednak ide o to, že telo ženy je cyklické, a tak je riadené kolísanie hladín estrogénu a progesterónu nevyhnutné pre normálne cykly, otehotnenie a donosenie dieťaťa.

Okrem toho sa však ženské hormóny podpisujú napríklad aj na priberaní, stave našej pokožky, vlasov, nechtov, ale aj na našej nálade. Ako to vyzerá a ako si často s nepríjemnými prejavmi poradiť, si povieme dnes.

Priberám kvôli hormónom?

Priberanie pre väčšinu žien predstavuje strašiaka. Všetky vieme, že keď začneme veľa a nezdravo jesť a prepadneme lenivému, neaktívnemu štýlu, skoro určite priberieme.

Jedlo a pohyb sú v priberaní a chudnutí u zdravého človeka najdôležitejšími elementmi, ukladanie tuku a priberanie však ovplyvňuje aj estrogén. Estrogén u žien v plodnom veku – od prvej menštruácie do menopauzy – podporuje ukladanie tuku, pretože je potrebné na vynosenie plodu, čo v konečnom dôsledku vyústi do priberania.

Ak je hladina estrogénu vo fyziologických hladinách, pri optimálnom kalorickom príjme a výdaji dokáže zabezpečiť reprodukčné zdravie aj bez priberania. No znížené, ale aj zvýšené hladiny estrogénu často vyústia do priberania. Čo s tým môžeme urobiť?
zenske hormony

Zdravé hladiny estrogénu a progesterónu

Na začiatok je najdôležitejšie poznamenať, že u zdravej ženy v plodnom veku NEMAJÚ byť prečo patologické hladiny ženských hormónov. Zvýšené alebo znížené hladiny sa vo väčšine prípadov spájajú s ochoreniami, s ktorými sa treba obrátiť na lekára.

Znížené hladiny sú typické pre menopauzu – ako si s nimi poradiť v tomto období, sa dozviete v článku o menopauze. Hormonálnu rovnováhu však čiastočne vieme ovplyvniť. Ako?

Podporuje ju zdravá a vyvážená strava s vysokým obsahom vlákniny, ktorá má potenciál znižovať zvýšený estrogén, a zelenina – najvhodnejšími sú listová zelenina, brokolica, karfiol či ružičkový kel.

Štúdie (ne)prekvapivo ukazujú aj to, že pravidelná fyzická aktivita takisto podporuje normálnu hladinu hormónov. Štúdia z roku 2012 dokonca potvrdila, že cvičenie znižuje hladiny estrogénu u obéznych žien.

Vlasy a hormóny

Hormóny sa podieľajú aj na tom, ako vyzeráme.

Optimálne hladiny estrogénu podporujú rast pevných a odolných vlasov, jeho znížená hladina počas menopauzy je preto logicky spojená s vypadávaním vlasov či ich zvýšenou lámavosťou. Rovnaký problém zvyčajne potrápi aj ženy po pôrode, pre ktoré sa však po istom čase stav vlasov vracia do normy.

Naopak, mastné vlasy často poukazujú na hormonálnu nerovnováhu napríklad pri PCOS (syndróme polycystických vaječníkov), ale mnohé z nás trápi nadmerné mastenie aj pri menštruácii. Treba však poznamenať, že hormóny sú len jedným z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na stav našich vlasov.

Oveľa viac na vypadávanie, ale aj mastenie vplývajú strava a zvyky.

Preto ak ťa trápia rýchlo sa mastiace vlasy, zameraj sa skôr na stravu. Okrem dostatku bielkovín, ovocia, zeleniny a vlákniny si musíme dávať pozor aj na to, aby sme sa vyhýbali mastným, vyprážaným jedlám a celkovo nadmernému príjmu živočíšnych tukov. Skúsme sa však zamerať aj na to, či si náhodou vlasy často nechytáme rukami alebo či pravidelne prezliekame návliečky na vankúš.

Moc časté umývanie vlasov a nevhodná kozmetika takisto prispievajú k nadmernému masteniu vlasov.

hormony v tele

Pleť a nechty

Hladiny hormónov – najmä estrogénov – ovplyvňujú aj pleť a nechty.

Estrogén podporuje udržiavanie vody v tkanivách a jeho normálne hladiny sa tak ukážu aj na nechtoch, ktoré budú pevné a hydratované. Zaujímavé je i to, že vysoké hladiny estrogénu, ktoré sú typické v tehotenstve, spôsobujú, že nechty rastú rýchlejšie, čo potvrdí väčšina tehotných žien.

Naopak, znížené hladiny estrogénov sa okrem iného prejavia aj lámavými a zažltnutými nechtami.

Pre zdravie nechtov je však kľúčový dostatočný príjem bielkovín. Z vitamínov a stopových prvkov nám pomôžu hlavne selén a zinok.

Čo sa týka pleti, nerovnováha ženských hormónov sa veľmi často manifestuje ako akné a problematická mastná pleť.

Estrogén (v normálnych hodnotách) sa viaže na receptory buniek kože a podporuje tvorbu kolagénu, hydratáciu, ale aj pevnosť a elasticitu pokožky. Stále však prízvukujeme, že ide o NORMÁLNE hodnoty.

Tak ako sa zvýšené hladiny môžu podpísať na našej tvári mastením a akné, jeho nízke hladiny (počas menštruácie) sa zas môžu prejaviť suchšou a citlivejšou pokožkou.

hormonalna rovnovaha

Ako podporíme zdravé hladiny hormónov?

Ako sme si povedali hneď v úvode, hormóny sú komplexná záležitosť, a tak na ne vplýva aj naše celkové zdravie. V zdravom tele sú väčšinou aj zdravé hladiny hormónov.

Ak si však predsa len chceme pomôcť a uľaviť od nepríjemných príznakov hormonálnych výkyvov, zamerajme sa najmä na stravovanie – uprednostnime rastlinnú stravu, ale aj kvalitné bielkoviny, dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny, rastlinných tukov a komplexných sacharidov. Dopĺňajme minerály a stopové prvky a vyhýbajme sa vyprážaným, spracovávaným jedlám a sladkostiam.

Pravidelný pohyb, pobyt na čerstvom vzduchu, ale aj kvalitná kozmetika, ktorá vyhovuje našim vlasom či pleti, a v neposlednom rade kvalitný spánok a dobrá nálada sa tiež postarajú o to, aby hormonálna sústava pracovala presne tak, ako má!

hormonálna nerovnováha

Jesenné obdobie je ideálne na spomalenie a načerpanie nových síl a preto je tu pre teba Harmonická výzva, vďaka ktorej nájdeš svoju psychickú pohodu a obnovíš hormonálnu rovnováhu.

Počas 35 dní si nielen zacvičíš príjemné tréningy pilatesu a jogy, ale takisto sa dozvieš mnoho inšpiratívneho od našich 5 hostí. Pridaj sa 💚:

pilates
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.