Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Fenikel - vhodný na detox, pri nafúknutom brušku a ešte omnoho viac

Čo vlastne vieš o tejto zelenine? To, že má zvláštny tvar a výraznú vôňu si si už určite všimla. Aj to, že je hlavnou zložkou v detských čajíkoch. No hlbšie si túto podivnú zeleninu asi neskúmala. Vieš ty čo? Poďme sa do toho pustiť spolu. Ak si ešte neochutnala fenikel, ver tomu, že tento článok ťa určite presvedčí, aby si mu dala šancu. ;-)

Čo je vlastne fenikel?

Fenikel sa radí do čeľade zelerovitej a pochádza z južnej Európy. Dorastá do výšky 1,5-2 m a má silnú aromatickú vôňu. Ak by si si ho chcela vypestovať doma, potrebovala by si teplo a svetlo ideálne zo slnka. Fenikel nemá rád vietor ani mráz. Dá sa použiť do varenia, pečenia, šalátov a mnohí ľudia ho jedia aj surový. Vo Francúzku ho dokonca pridávajú aj do alkoholu.
fenikel
 

Čo sa skrýva vo fenikli?

Fenikel tvorí až z 90 % voda a iba 0,2 % tuk. Je to úžasná zelenina, ktorá obsahuje len minimum kalórií.
Jeden stredne veľký fenikel ti poskytne 14 % dennej dávky vitamínu C. Ďalej v ňom nájdeš vitamín E, A, B5 a B3 a minerály ako zinok, meď, horčík, fosfor, vápnik, sodík, selén a kyselinu listovú.
detox
 

Načo je fenikel vôbec dobrý?

Kde začať, fenikel má veľmi veľa priaznivých účinkov pre tvoje telo. Či už si mamička, tehuľka alebo máš bábätko, fenikel sa u teba doma nestratí.

 • Ak čakáš bábätko nemusíš sa báť papať aj fenikel. Len si dávaj pozor, aby si to nepreháňala a hlavne v prvej polovici tehotenstva by si ho nemala užívať vôbec. Neskôr ti však pomôže pri tvorbe mlieka a pri očistení tela vďaka jeho močopudným účinkom. Môžeš si ho dopriať varený, dusený alebo pečený, surovému sa vyhýbaj.

 • Pomáha pri trávení a problémami s nafukovaním a plynatosťou. Preto sa pridáva aj do čaju malým deťom aby ich nebolelo bruško. Zlepšuje vyprázdňovanie a eliminuje bolesti brucha.


nafuknute brucho

 • Pomáha pri prekyslení žalúdka a má detoxikačné účinky.

 • Zmierňuje zápalové procesy prebiehajúce v organizme.

 • Pôsobí proti strate chuti do jedla.

 • Môžeš ho využiť, keď ťa trápi choroba, pretože pozitívne vplýva na dýchacie cesty, podporuje vykašliavanie a zmierňuje kašeľ.

 • Pri vonkajšom použití sa používa na hubenie vší a hníd.

 • Znižuje vysoký krvný tlak.

 • Je považovaný za afrodiziakum a podporuje sexuálny apetít.

 • Z feniklu si môžeš urobiť aj odvar, ktorý slúži na výplachy očí, ak ťa trápi ich začervenanie, máš ich zapálené alebo unavené.

 • Fenikel môžeš užívať vo forme čaju, feniklových semienok alebo celej zeleniny.

 • Je vhodný pri liečbe rakoviny. Surová hľuza fenikla napomáha spomaliť rast malígnych nádorov. Pomáha aj pri nepriaznivých účinkoch chemoterapie.

 • Podľa ajurvédy je vhodné jesť koreň fenikla hlavne v lete, kedy má na telo ochladzujúce účinky.


zdrava strava
Ak si ešte túto dobrotu nevyskúšala, už viac neváhaj. Priprav si fenikel ako prílohu k mäsku, alebo si z neho priprav chutný šalát. Fantázií sa medze nekladú a my vo Fitshakeri budeme radi ak sa s nami podelíš o svoje recepty a inšpiruješ nás. ;-)
Na jarnú očistu je výborné aj cvičenie jogy. Vyskúšaj ho aj z pohodlia svojej obývačky, u nás nájdeš viac ako 108 tréningov s 5 profi trénermi, môžeš si vybrať, čo ti vyhovuje najviac:
joga online
 
Naše inšpirácie na využitie fenikla:
Pečený fenikel ako príloha k rybe
Zapečený fenikel v rúre ako príloha k divine či inému mäsu
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.