Poznáš elektrolyty a ich význam?
Vedci začali skúmať a analyzovať rôzne minerály v potravinách a ich vplyv na zdravie už v 17. storočí. Zistili, že minerály majú vplyv na správnu funkciu tela a ich nerovnováha vedie k rôznym ochoreniam. Ako sa nerovnováha elektrolytov prejavuje v našom tele, je naozaj potrebné ich suplementovať a aké sú ich prirodzené zdroje?
Odpovede (aj) na tieto otázky sa dozvieš nižšie 👇
Čo sú elektrolyty
Elektrolyty sú minerálne látky, ktoré sa po rozpustení vo vode alebo iných telesných tekutinách rozkladajú na ióny. V ľudskom tele sa nachádzajú v krvi, moči a pote a zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii rôznych funkcií a metabolických procesoch - udržiavanie rovnováhy tekutín, funkcia svalových kontrakcií, prenos nervových signálov, zrážanie krvi, tvorba energie, reguláciu vnútorného pH a celkovej rovnováhy v tele.
Najdôležitejšie elektrolyty v ľudskom tele sú sodík, draslík, magnézium, vápnik, chlorid, fosfát a bikarbonát.
Prirodzené zdroje elektrolytov
Prirodzeným zdrojom elektrolytov sú potraviny, predovšetkým zelenina a ovocie, mäso, voda, rôzne nápoje.
Konkrétnejšie:
- draslík: banány, zemiaky (klasické aj sladké), špenát, avokádo, listová zelenina, kokosová voda
- sodík: soľ, kyslá kapusta a fermentované potraviny, syr
- magnézium: špenát, orechy, semienka, horká čokoláda, celozrnné pečivo
- vápnik: mlieko, cmar, jogurt, brokolica, ryby
- chlorid: kuchynská soľ, riasy, zelené olivy
Či už pijeme minerálnu vodu alebo vodu z vodovodu, s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje stopové množstvá elektrolytov. Ich koncentrácia sa však môže značne líšiť v závislosti od regiónu a kvality vody.Niektoré značky pridávajú spolu so sacharidmi určité množstvo minerálov a predávajú produkt ako športový nápoj, zatiaľ čo iné pridávajú len zanedbateľné množstvo pre chuť.
Nerovnováha elektrolytov škodí zdraviu
Telo získava elektrolyty prirodzene, z príjmu potravy a vody. Ich hladina musí byť však dôkladne regulovaná, pretože nadbytok alebo nedostatok elektrolytov spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie a vnútornú nerovnováhu.
Nadbytok draslíka (hyperkalémia) môže spôsobiť vážne problémy so srdcom, nadbytok vápnika (hyperkalcémia) môže viesť k obličkovým kameňom a v niektorých prípadoch k oslabeniu kostí.
Poruchy elektrolytov môžu mať škodlivý vplyv na celkové zdravie a v zriedkavých prípadoch môžu byť dokonca smrteľné.
K nerovnováhe elektrolytov často dochádza v dôsledku dehydratácie spôsobenej nadmerným teplom, cvičením, vracaním alebo hnačkou, porúch príjmu potravy, ťažkých popálenín, ochorení obličiek, vysokého príjmu alkoholu a iných. Pri miernom deficite elektrolytov pravdepodobne nezaznamenáme žiadne príznaky.
Závažnejšia nerovnováha môže spôsobiť:
- únavu
- rýchly alebo nepravidelný srdcový tep
- necitlivosť končatín a mravčenie
- zmätok
- svalovú slabosť a kŕče
- bolesti hlavy
Je možné odmerať konkrétne hladiny elektrolytov v tele?
Hladiny elektrolytov je možné zistiť viacerými spôsobmi. Močový test sa využíva prevažne pri ochorení obličiek, dokáže odhaliť či obličky vylučujú alebo zadržiavajú elektrolyty.
Krvný test je najbežnejší spôsob, ako zistiť predmetné údaje. Výhodou je rýchlosť a dostupnosť.
Ionogram je podrobnejší test na meranie jednotlivých iónov (elektrolytov) v krvi alebo v moči. Výsledky sa vyznačujú vysokou presnosťou.
Močový test sa využíva prevažne pri ochorení obličiek, dokáže odhaliť či obličky vylučujú alebo zadržiavajú elektrolyty.
Potrebujem viac elektrolytov, ak sa veľa potím?
Dostatočná hydratácia je nevyhnutná pre celkové zdravie.
Voda je základom pre všetky telesné funkcie, vrátane transportu živín, regulácie telesnej teploty a odplavovania odpadových látok a toxínov. Strata vody potením len 1-2 % našej telesnej hmotnosti znižuje silu, rýchlosť aj sústredenie.
Potením strácame okrem vody aj elektrolyty, najmä sodík a chloridy. Odhaduje sa, že potom stratíme približne 1 gram sodíka na každý liter potu. Reálne množstvo elektrolytov stratených potením sa mení od človeka k človeku. Na Slovensku je odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelého človeka max. 2 300 mg sodíka denne, čo zodpovedá približne 5 g soli (cca 1 čajová lyžička kuchynskej soli). V dnešnej dobe ultra-spracovaných potravín je tento príjem častokrát vyšší. Príjem elektrolytov vo forme športových nápojov a rôznych doplnkov vo forme práškov či tabletiek by mali zvážiť vytrvalostní športovci, fyzicky aktívnejší ľudia, počas extrémnych horúčav alebo v priebehu ochorenia (hnačka, vracanie).
Pre všetkých ostatných postačí bežné množstvo elektrolytov získať z vyváženej stravy a pitného režimu.
Základné funkcie elektrolytov
- Sodík – pomáha regulovať hladinu tekutín a je kľúčový pre správnu funkciu nervov a svalov.
- Draslík – podieľa sa na správnej funkcii svalov, najmä srdcového svalu a na udržiavaní rovnováhy elektrolytov. V extrémnych prípadoch môže nepravidelný srdcový rytmus viesť k zástave srdca.
- Chlorid – spolu so sodíkom pomáha udržiavať rovnováhu tekutín a acidobázickú rovnováhu v organizme. Správna rovnováha elektrolytov je základom pre udržanie hladiny pH krvi.
- Vápnik – je dôležitý pre svalové kontrakcie, prenos nervových signálov a zrážanie krvi.
- Horčík/magnézium – podieľa sa na stovkách biochemických reakcií v tele vrátane tvorby energie a optimálne fungovania svalov a nervov.
Jednoduchá citrónovo-limetková voda s obsahom elektrolytov
Výroba elektrolytického nápoja je nákladovo efektívny, rýchly a jednoduchý spôsob ako doplniť stratené tekutiny a minerály v prípade potreby, v domácom prostredí.
Na rozdiel od verzií zakúpených v obchode ti tento nápoj poskytne osvieženie bez pridaného cukru, sladidiel alebo akýchkoľvek umelých farbív a aróm.
Postup je veľmi jednoduchý, všetko spolu premiešame a môžeme vychutnávať. Presvedč sa sama a vyskúšaj mega osviežujúci nápoj s obsahom elektrolytov 😊
Potrebujeme (870ml) :
- 1g keltskej soli (prípadne himalájskej alebo morskej)
- 60 ml citrónovej šťavy
- 60 ml limetkovej šťavy
- 350 ml nesladenej kokosovej vody
- 400 ml vody
TIP: Citrónovú a limetkovú šťavu môžeš nahradiť pomarančovou.
Fitness diár 2025 od Fitshakera je tu!
Začni nový rok plný energie, zdravia a pohody!
Tento diár nie je len obyčajný zápisník – je to tvoj osobný sprievodca, ktorý ťa podporí na ceste za zdravším životným štýlom.
Sleduj svoje návyky a motivuj sa každý deň!
Nech je rok 2025 rokom, kedy sa budeš cítiť fit a sebavedomo!
💪Objednaj si ho už dnes a vykroč do nového roka pripravená! 🌟
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.