Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Danielka (-19,4 kg): „Nie je to len o vzhľade, chcem si život predĺžiť.“

cvicenie doma

Nie je to len o vzhľade, chcem si život predĺžiť v rámci toho, čo je v mojich rukách, čo viem ovplyvniť. Chcem tu byť pre svoje deti, neskôr, verím, pre vnúčatá. Byť pri sile, byť nápomocná a odovzdať aj im zdravý spôsob života.“ Tieto slová z rozhovoru s Danielkou nás chytili za srdce 😊.

Prečo cvičíš ty? Určite nám to napíš pod tento rozhovor do komentára 😊.

Danielka, ty s nami cvičíš od januára, však 😊? Aký bol tvoj dôvod pridať sa k nám a cvičiť s Fitshakerom?

Áno 😊. Fitshaker poznám už pár rokov, asi pred dvoma rokmi som si kúpila aj mesačné členstvo, že skúsim, čo to dá. A asi hneď po prvom odcvičenom dni som aj skončila. Jednoducho to nebol čas pre mňa, v mojej životnej situácii s malou dcérkou a druhým bábätkom.

Dala som si teda čas a nejako to prestala riešiť. Až som došla do bodu, keď som bola zo seba úplne frustrovaná, kam som sa to až dostala. S tým, že som nemala pocit, žeby som veľa jedla. A stále sa to na mňa nabaľovalo, až som si povedala, že halooo, toto je už veľmi zlé, BMI mi vyhodilo obezitu, nie že „len“ akúsi nadváhu. Vôbec som sa za tie roky nevážila, váha bola a, priznám sa, že stále aj je môj strašiak. Ešte aj teraz sa staviam na váhu s obavami a vnútorným stresom 🙈.

cvičenie doma s činkami

A ten zlom u mňa nastal v decembri 2022, keď som si to už začínala v hlave celé upratovať, že – žena, robíš niečo zle! Videla som pohľady okolia, dokonca aj nevyžiadané pripomienky na môj výzor. Veľmi ma to zabolelo a myslím, že aj vďaka tomu som sa posunula ďalej a som tam, kde som teraz – na tej krásnej ceste, ktorá, dúfam, bude pokračovať naďalej 😊.

Moje prvé myšlienky boli také, že potrebujem trénera, ktorý nado mnou bude stáť a hnať ma, lebo ja to inak sama nedám, nebudem sa vedieť prinútiť doma len tak cvičiť. Pozerala som si kade koho, začala som sa viac zaujímať o stravu, ako má vyzerať tá vyvážená, pestrá a zdravá. A tak som narazila aj na vás – môj milovaný Fitshaker, vďakabohu ❤️.

Povedala som si, že pri dvoch malých deťoch nestíham cestovať každý deň mimo domu, zaberie mi to viac času, čo som od rodiny. Tak som stopla hlúpe výhovorky, že sa nedonútim cvičiť. Nikto ma nemá nútiť, musím to chcieť sama pre seba! Tak som sa naplno oddala tej premene, že ja to jednoducho musím dať. Desila ma aj predstava, že sa čoskoro vraciam takmer po 6 rokoch do práce a ukážem sa tam takto, že mi ani moje pracovné oblečenie nebude sedieť. A tak prišlo v jeden večer doma to moje zrútenie, zaklikla som si trojmesačné členstvo (teraz už ročné 🥰) s Fitshakerom a šla som za manželom. Vravím mu, idem makať, chcem schudnúť, idem do novoročnej výzvy s Fitshakerom. Jeho prvotná reakcia bola, že veď dobre, ako ty chceš, fajn, a videla som taký mini úškrn typu, čo vymýšľam. A ja som sa tak rozrevala ako malé decko 😆.

Povedala som, že ja to myslím úplne vážne, že takto vyzerať, takto sa cítiť už nechcem a potrebujem jeho podporu, nie aby sa mi nejako vysmieval, ale bral to ozaj vážne.

Že potrebujem aj jeho pomoc v domácnosti, s deťmi, celkovo, lebo som si povedala, že teraz sa musím sústrediť na seba, aj keď to vyznie sebecky, ale inak to nedám! A on sa okamžite prepol do maximálne podporujúceho módu, pochopil, ako to vnímam a že som fakt odhodlaná, a za to mu aj cez vás takto verejne zo ❤️ ďakujem 😊.

Pretože podpora blízkeho okolia je neskutočne dôležitá a pre tie ženy, ktoré, bohužiaľ, nenájdu oporu doma, ste tu práve vy a skupinka na Facebooku, ktorá je neuveriteľne podporujúca, pozitívna. Máte to nádherne premyslené. Celý váš koncept, jednoducho myslíte na všetko a robíte to perfektne 🫶 .

cvicenie doma na chudnutie

Od začiatku roka sa ti podarilo dosiahnuť krásnu premenu 😊! Prezradíš nám váhový rozdiel od januára po dnešok? Môžeš aj centimetre, ak si si to niekde zapísala 😊.

Ďakujem veľmi pekne 😊. Vážim sa raz za mesiac a od Novoročnej výzvy 2023 som o 19,4 kg ľahšia. Verím, že po Reštarte po lete prekročím aj tú 20 kg hranicu 😊. Samozrejme, zapisujem si aj centimetre do Fitness diára od vás 😊. Meriam si paže, obvod cez prsia, pás, boky, stehná, lýtka a podbrušie, dokopy je to neuveriteľných 109 cm 🙈. Moja najproblematickejšia partia je vrch tela.

Postupne som sa nabaľovala a nabaľovala do oblasti brucha, chrbta, pliec, ramien. Spredu by človek ani nepovedal, že som mala toľko kíl, no bočný pohľad „stál za to“ 🙈.

cvičenie doma
kardio cvičenie doma

Máš za sebou zopár výziev a kopec odcvičených dní. Čo okrem váhy sa ešte zmenilo? Kondícia, nálada, šatník 😊?

Samozrejme, kondícia, to sa ozaj nedá porovnať, keď idete s 20-kilovým bremenom a bez 😁. Celkovo ohybnosť tela, určite aj držanie tela, keďže mám miernu skoliózu, cvičenie mi veľmi pomáha aj na chrbát, nevnímam bolesti tak, ako som to cítila kedysi.

Boli sme na výlete v Prahe, každý jeden deň sme pochodili centrum mesta aj mimo s dvoma malými deťmi, ktoré po 5 metroch stonajú, ako už nevládzu, takže jedno na chrbát, druhé v kočíku a na striedačku. Vtedy sme s manželom zhodnotili, že toto by sme pred pol rokom nezvládli. Neužili by sme si takto mesto, lebo by sme v tej horúčave jednoducho nevládali toľko, čo teraz.

O mojich náladách by vedel lepšie rozprávať manžel 😅, ja som taký menší uzlík nervov. Aj keď som sa rozhodla ísť na tú cestu zmeny životného štýlu, bola som zo začiatku v takom permanentnom strese, mala som od seba očakávania, bála som sa urobiť nejakú chybu, bála som sa zlyhania, keď som neodcvičila ráno, do večera som bola nevrlá, lebo som to nemala „hotové“ 🙈. Až neskôr, keď som si v novoročnej výzve prešla pár motivačnými videami s Markom, pocítila som taký väčší pokoj, uvedomenie si, že toto nemá byť stres ani strach, ale na to, aby som to dokázala udržať dlhodobo, celoživotne, musí ma táto cesta baviť!

A takto sa to postupne pretváralo v mojej hlave, vytvárala som si postupne návyk na cvičenie a išlo to ľahšie.

Čo sa týka môjho šatníka, pribudlo mi poväčšine len nové športové oblečenie 😄, keďže som svoje staré nevyhadzovala, nepredávala, chcela som sa vždy vrátiť do svojho pôvodného tela. Skôr ma len tešilo, že si to už konečne môžem znova obliecť 💪.

cvicenie doma pre zaciatocnikov

Po koľkých týždňoch si začala cítiť, že sa tvoje telo mení, a začala si pozorovať napríklad zlepšenie kondície 😊?

U mňa to išlo dosť rýchlo. Na začiatku som nespravila ani obyčajný sed-ľah bez toho, aby som si niekde nezaprela nohy. Inak som sa proste nedokázala dvihnúť zo zeme, brušné svalstvo akoby ani neexistovalo 🙈.

Po pár týždňoch, cca dvoch–troch, som ten brušák spravila, a to bolo, akoby som mala narodeniny, oslavovala som. V novoročnej výzve som zhodila 9,8 kg, čo bolo 50 dní, potom to už išlo pomalšie, čo je bežné a žiaduce, aby to bolo zdravé a dlhodobo udržateľné chudnutie. Moja sestra stále hovorí, že keď sa hýbem, som veľmi rýchlo formovateľná 😅, tak niečo na tom bude, lebo postava sa mi ozaj rýchlo formovala a hnalo ma to stále ďalej 😊.

plan na cvicenie doma

Upravila si aj svoj jedálniček 😊? Čo si z neho vylúčila a čo, naopak, pridala?

Môj jedálniček sa rapídne zmenil. Nikdy som neriešila zdravé stravovanie, vyvážené, bola to taká klasická slovenská kuchyňa, na čo som mala chuť, to som si dala a podobne. Pri deťoch som svoju stravu, celkovo seba, dosť zanedbávala, bolo to náročné obdobie a ja som sa nestíhala poriadne ani najesť. Tak to postupne upadalo, do toho rýchlo niečo zahryznúť, nebola to hodnotná výživa, akú som potrebovala, ale donášky, fast foody a podobne. Bola som v tejto oblasti úplne neznalá, nevedela som čo a ako.

Vaše videá s Ivkou Maheľovou boli pre mňa úvodný vstup do toho zdravého stravovania, čerpám z toho stále, podobne aj baby z Nehladu. Začala som si uvedomovať, čo moje telo ozaj potrebuje, a naučili ma vyskladať si ten tanier zdravo, vyvážene, pestro.

Všimla som si, že si už na tých nezdravších jedlách ani nepochutnám, v strave sa teda v tomto smere neobmedzujem. Nekupujem skoro vôbec spracované potraviny, uprednostním kvalitu pred kvantitou, obmedzila som údeniny, zaradila som, naopak, viac strukovín, listovej zeleniny. Svoj jedálniček som ozaj otočila o 180 stupňov. Nevynechávam žiadne potraviny na štýl – pečivo, sacharidy a podobne. Ja si to bez pečiva neviem predstaviť 😊.

Vyberám si kvalitné kváskové celozrnné pečivo z pekárne, ale aj v supermarketoch sa dá stále zvoliť lepší variant pečiva. Nekupujem pre seba žiadne sladkosti. Radšej si doma pripravím vlastné, viem, čo som do toho dala, a prístup k zdravým receptom je v dnešnej dobe fakt obrovský. Nesladím si kávu, pijem čistú vodu. Ale, samozrejme, sú dni, keď si dám aj limonádu, doprajem si zákusok z cukrárne a nevyčítam si to.

Treba to vychutnať a strážiť si celodenné stravovanie 😊.
ranne cvicenie doma

Momentálne prebieha výzva Reštart po lete, na ktorej sa zúčastňuješ aj troška inak – ako naša ambasádorka 😊. Ako si to užívaš a aké je deliť sa každý deň so svojimi myšlienkami a pocitmi so skupinkou 😊?

Tak za túto ponuku som nesmierne vďačná 🫶 .

Mala som obavy, či ju prijať, bola som v období, keď moje odhodlanie, premáhanie sa cvičiť bolo dosť mizerné. Prišli aj takéto obdobia, choroby, stres, málo spánku, málo energie. Stravu som sa snažila dodržiavať stále, ale z cvičenia som upúšťala. A vy ste prišli s návrhom doslova v dvanástej hodine 😅.

Povedala som si, že presne toto je to, čo potrebujem, aby ma to znovu nakoplo. Dali ste mi nový rozmer do tejto výzvy, nehľadať výhovorky, že sa mi zas nechce, ale premôcť sa a ísť. Táto jazda je tak krásne jednoduchá, už nerozmýšľam nad tým, či idem alebo nie, tam jednoducho iná možnosť ako áno nie je.

Celkovo zverejnenie mojej premeny, vyjsť zo svojej komfortnej zóny, anonymity bola pre mňa ako uzavretejšieho, hanblivého človeka dosť veľká výzva vo výzve 😄. Skupina na Facebooku je, ako som už spomínala, nesmierne podporujúca, sú tam ženy, ktoré majú podobné pocity, príbehy, vedia, čím prechádzate, a bez váhania vás podporia, poradia. Neprekonávam sa len na tej fyzickej úrovni, v stravovaní, ale aj celkovo vo svojej podstate. Posúvate jednoducho ľudí vpred, pomáhate a za to vám z celého srdca patrí moja vďaka, aj nás všetkých žien. Je nás teda fakt mnoho, ktorým meníte životy k lepšiemu, hodnotnejšiemu a zdravšiemu 🫶 .

cvicenie doma brucho

Bola a stále je naša skupina na fb pre teba motiváciou a podporou 😊?

Tak to som zodpovedala už predtým 😊. Bola, určite, a stále je. Začínala som svoju premenu spolu s Kyrou (pozdravujem 😆), ktorá ide ako píla. Neskutočné, čo dokázala, stále som si vravela, prečo by som to nedala takto na 100 % aj ja. Ťahali sme sa tam viaceré, či už sme si o tom aj dali vedieť, alebo to bolo v našich myšlienkach, v podvedomí. Je tam kopec inšpiratívnych žien v každom veku, ktoré makajú na svojej postave, a ja len zízam, že tak takto chcem vyzerať aj ja v ich veku, takto chcem žiť, hýbať sa, byť vitálna a zdravá 😊.

Denne si tam posúvame recepty, inšpirácie, dávame von svoje pocity, keď sú tie dni super, ale prídu aj horšie, ťažké dni. Je to ozaj miesto pre každého 😊.

Čo by si odkázala žienkam, ktoré stále začínajú odznova, ale po týždni prestanú cvičiť? Ako podľa teba vytrvať 😊?

Ja si myslím, že ten impulz na zmenu životného štýlu musí byť dosť silný, aby bol dlhodobý. Musí prejsť to uvedomenie v hlave. Položiť si otázky typu – chcem takto vyzerať? Takto žiť? Chcem byť so sebou spokojná, so svojím telom?

Nie je to však len o vzhľade, chcem si život predĺžiť v rámci toho, čo je v mojich rukách, čo viem ovplyvniť. Chcem tu byť pre svoje deti, neskôr, verím, pre vnúčatá. Byť pri sile, byť nápomocná a odovzdať aj im zdravý spôsob života.

Tiež mne osobne veľmi pomáhala vizualizácia, to, ako chcem vyzerať, ale hlavne moje staré fotky, že takto už nikdy vyzerať nechcem. Z videa s Marošom o wellbeingu mi utkvelo v mysli hlavne to, ako sme prirodzene lenivé bytosti, ktoré si energiu šetria. Ale tiež rozumné bytosti, že aj keď sa mi nechce, viem, že mi to prospeje. Náš život ovplyvňujú naše rozhodnutia. Tie malé „nie“ v strave nás posúvajú veľkými krokmi vpred, takisto 30-minútové cvičenie. A z tých 24 hodín denne je to ozaj minimum, čo pre seba môžeme urobiť.

A všetkým ženám chcem odkázať, že sme naozaj silné bytosti, ktoré zvládnu všetko, čo si zaumienia, a nie je to len klišé ❤️.
efektivne cvicenie doma

Pridaj sa aj ty k nám a poď pracovať na svojom cieli, tak ako to robí Danielka.

U nás si môžeš vybrať aj motivačné športové oblečenie, ktoré dokonale naštartuje tvoju motiváciu 💪. Nakukni do nášho e-shopu a vyber si ten správny kúsok pre seba:

kolekcia
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.