Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Julka (- 22 kg): „Viem, že keď naozaj chcem, ide to.“

plan na cvicenie doma

Na začiatok by sme chceli vedieť, prečo a kedy ste sa rozhodli, že sa vydáte na cestu za svojím zdravším ja 😊.

Na úvod musím povedať, že už ako dieťa, v podstate od základnej školy, som patrila medzi dievčatá, ktoré mali ako prvé väčšie prsia a vzhľadovo vyzerali ženskejšie.

Bola som ten „plnší typ“, ale mala som peknú postavu aj napriek tomu, že som sa veľmi nehýbala, bola som dosť lenivá a cvičenie mi nič nehovorilo, telesnej výchove som sa vyhýbala, ako sa dalo.

Všetko sa začalo asi na strednej škole, nebudem sa vyhovárať, ale popri učení (chodila som na gymnázium) sa moje stravovanie začalo kaziť, jedla som nepravidelne, čoraz viac som siahala po pochutinách a sladkých vodách, fast foode a neskôr aj po alkohole, a takto to pokračovalo v podstate až po vysokú školu. Kilečká pribúdali, ale že je to horšie, ako som si myslela, som si uvedomila až vtedy, keď ma niekto v meste označil ako tlstú kravu.

A tak sa začal kolotoč môjho chudnutia a priberania, ktorý trval niekoľko rokov, držala som niekoľko diét. Do kritickej fázy som sa dostala v podstate pred 3 rokmi, odvtedy som mala vždy tak max. 94 kg, z ktorých som chudla pod 90 kg, a tak stále dokola.

Pred 2 rokmi sa mi podarilo pred svadbou schudnúť na 84 kg cvičením. Cvičila som so Zuzkou (cvičte so Zuzanou), mala som zakúpené rôzne programy, avšak ako som to mala slušne rozbehnuté, stal sa mi úraz kolena, ktorý ma limitoval asi na 3 mesiace, a keďže som nijako nedodržiavala stravu (moje heslo bolo – cvičím, aby som mohla jesť), kilečká sa vrátili naspäť a ja som sa presne 20. 12. 2022 postavila na váhu, kde ma doslova omráčilo číslo 97 kg.

To bol ten moment, keď som si povedala, že takýmto tempom sa budú o chvíľu starať ľudia o mňa, nie ja o nich (som sestra). Hneď som začala znova cvičiť. Koncom decembra sa mi na FB ukázala reklama na Fitshaker a povedala som si – idem do toho, som poistená v Unione, mám zľavu 20 % na členstvo, zaplatím si to a uvidím.

A tak som začala novoročnou výzvou s váhou 93 kg (avšak o Fitshakeri som vedela už od minulého roka a mala som zakúpený aj diár).

silovy trening pre zeny

Ako vyzerali vaše prvé tréningy? Bolo to náročné? Po akom čase ste začali pociťovať lepšiu kondíciu a videli zmeny napríklad v ohybnosti alebo vo výdrži 😊?

Začiatky bývajú ťažké, po naozaj krátkom čase som zistila, že cviky s vlastnou váhou mi dávajú oveľa viac zabrať ako skákačky, ktoré som cvičila predtým.

Snažila som sa cvičiť naozaj skoro každý deň, tréningy som vynechávala, iba keď som mala v práci dennú službu. Intenzívne som cvičila – viac som sa hýbala.

Manžel mal úraz kolena, takže som začala chodiť so psom na hodinové až dvojhodinové prechádzky do lesa (teraz už chodíme spolu všetci traja, dovtedy chodil manžel so psom sám, ja iba okolo domu).

Od začiatku mi najviac vyhovovali tréningy s Maťom Olejárom a Jánom Kempom.

Myslím, že hneď po prvom mesiaci som mala viac energie, z práce som začala chodiť menej unavená, cítila som sa oveľa lepšie a kilá išli dole. Najprv pomaly, ale cítila som sa naozaj dobre.

V novoročnej výzve sa mi podarilo schudnúť asi 4 kg, ale cvičila som ďalej (myslím, že plavkovú výzvu z roka 2022) a v máji som sa prihlásila do plavkovej výzvy 2023 s váhou 85,5 kg. Keď som mala ťažký deň, pustila som si video od Zuzky a cvičila s ňou. Po plavkovej výzve som mala 79 kg a začala som cvičiť program Maťa Olejára, ktorý cvičím dodnes, a podarilo sa mi schudnúť do váhy 75 kg.

Som prihlásená do výzvy Reštart po lete, na ktorú sa veľmi teším. Teraz je tá kondícia úplne neporovnateľná, cvičenie sa mi stalo dennou rutinou.

Áno, stále sú dni, keď sa musím premôcť, ale dostala som sa do fázy, že keby som neodcvičila ten tréning, som na seba nahnevaná.

kardio trening

Ako na vašu premenu reagovalo okolie a najbližší 😊?

Samozrejme, okolie sa tešilo so mnou, dostávať komplimenty je pre ženu ako pohladenie, ide to z každej strany a ja sa z toho naozaj úprimne teším. Prvé si to začali všímať asi moje kolegyne. Keď som ohľadom toho oslovila manžela, že mi k tomu ešte vlastne nič nepovedal, odvetil len, že som sa mu páčila aj predtým a budem sa mu páčiť stále, ale vidím, že sa na mňa viac pozerá 😊.

funkčný tréning

Strava je alfa a omega 😊. Ako ste ju upravili vy a čo ste z jedálnička vyhodili a čo, naopak, zaradili 😊?

Keďže moje stravovanie bolo naozaj roky katastrofálne, doteraz mi stačili naozaj minimálne zmeny a väčšinu som schudla len cvičením.

Samozrejme, teraz to už ide pomalšie a viem, že budem musieť spraviť väčšie zásahy, aby váha išla ešte nižšie. Doteraz som spravila len malé obmedzenia – prestala som pojedať pred telkou, vyhýbam sa pochutinám (čipsom, krekrom), v robote nevyjedám bombošky, ako veľká pivkárka som obmedzila aj tento nápoj, tvrdý alkohol nepijem vôbec. Celkovo alkohol som dosť obmedzila až vylúčila, pijem menej sladké vody a s manželom sme sa dali na zdravšiu stravu – málo vyprážame, jeme viac zeleniny, ovocia, obmedzujeme fast food (ktorý bol pred tým u mňa denne) a dávam si aj menšie porcie, nejem do prasknutia ako predtým.

trening

Ako často ste cvičili? Mali ste nejaký rozvrh, napríklad 3- až 5-krát do týždňa 🙂?

Nie, nemala som žiadny rozvrh, cvičila som vždy, keď to išlo, takmer každý deň, okrem dní, keď som mala v robote dennú službu.

Cvičila som po nočnej, pred nočnou aj v deň voľna, okrem cvičenia som pridala prechádzky so psom. S manželom sme aktívnejší, vymýšľame si rôzne športové aktivity.

tréning

Prezradíte nám, koľko kíl a cm sa vám podarilo schudnúť od začiatku vášho cvičenia a premeny 😊?

Zatiaľ je to presne 22 kg, ale ešte nekončím, prvé meranie bolo v januári 2023, posledné v septembri 2023.

STEHNO 70 cm —> 60 cm (-10 cm)

BOKY 117 cm —> 102 cm (-15 cm)

PÁS 110 cm —> 87 cm (-23 cm)

PRSIA 114 cm —> 100 cm (-14 cm)

chudnutie z brucha

Aké sú vaše ďalšie FIT ciele do budúcna 😊? Akú máte vysnívanú váhu a ako to robíte, že ste stále taká namotivovaná?

Môj cieľ je 65 kg. Tento rok som si stanovila cieľ 70 kg a budúci rok by som chcela popracovať na tých 5 kg a viac zasiahnuť do stravovania.

Motivácia? Predsa to, čo vidím teraz v zrkadle. To, že viem, že keď naozaj chcem, ide to. Že vidím tie výsledky, to je pre mňa najväčšia motivácia. A, samozrejme, je pre mňa dôležité zdravie, pretože obezita je vstupná brána pre všetky ochorenia.

Ak ťa Julkina premena inšpirovala a chcela by si začať na sebe makať aj ty, neváhaj a pridaj sa k nám 😊.

Teraz máš skvelú príležitosť, pretože 4. 9. sme odštartovali 40-dňovú výzvu Reštart po lete. Bude to skvelá spoločná jazda za zdravšou postavou a pozitívnym mindsetom!

Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.