Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ceremoniálne kakao – prírodný zázrak, ktorý vyživí telo aj dušu

zdravie

Ceremoniálne kakao sa vďaka vysokému obsahu cenných látok právom označuje ako „superfood“. Tento tradičný nápoj plný intenzívnej chute, blahodarných účinkov a cenných látok sa v minulosti označoval za liek a doteraz sa považuje za „pokrm bohov“. Odhaľ spolu s nami tajomstvá, ktoré má v sebe ukryté.

História ceremoniálneho kakaa

Prvý dôkaz o pestovaní kakaových bôbov pochádza z oblasti dnešného Mexika. Aztékovia a Mayovia uskutočňovali rôzne „kakaové obrady“ v juhoamerickej kultúre a mytológii už tisícky rokov. Pitie kakaa hralo dôležitú úlohu v rituáloch narodenia, smrti a znovuzrodenia na Zemi. Tiež bolo zdrojom obživy. Mýtus z týchto oblastí hovorí, že kakao prinavracia rovnováhu a harmóniu medzi ľuďmi a prírodou.

Kakao sa doteraz považuje za „pokrm bohov“.

Znalosť celého procesu výroby kakaa bola pôvodne zverená ženám, aj duch rastliny sa často považoval za ženský a spájal sa s bohyňou Ixcacao.

nápoj bohov

Prečo uprednostniť ceremoniálne kakao pred bežným kakaom?

Bežné kakao (prášok) prechádza dlhým procesom spracovania kakaových bôbov – pražením pri vysokej teplote, čo výrazne znižuje jeho výživovú hodnotu.

Ceremoniálne kakao (pasta) sa vyrába fermentovaním, sušením a drvením kakaového bôbu. Vzniknutá pasta je čistý prírodný produkt v najvyššej možnej kvalite a bez pridaných látok. Vďaka vysokému obsahu cenných látok sa právom označuje ako „super food“. Túto tradičnú pastu využívali staroveké civilizácie na výrobu blahodarného nápoja intenzívnej chute pri rôznych oslavách a obradoch.

kakaová pasta

Aké benefity môže mať pre naše telo a dušu?

 • vysoký obsah zdravých tukov
 • vysoký obsah antioxidantov (dokonca viac ako zelený čaj)
 • priaznivo pôsobí na krvný tlak
 • zlepšuje metabolizmus
 • pomáha telu dopĺňať cenné látky (zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov, kostí)
 • zmierňuje menštruačné bolesti a predmenštruačný syndróm
 • posilňuje imunitný systém
 • pôsobí priaznivo na trávenie
 • považuje sa za silné afrodiziakum (v minulosti aj liek na plodnosť)
 • považuje sa za antidepresívum
 • uvoľňuje svalové napätie
 • rozvíja tvorivosť a zvyšuje produktivitu
 • otvára srdce

Kakao je nabité prospešnými antioxidantmi, vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami. Dokonca by sa dal nazývať nie potravinou, ale liekom. RAW kakao má najvyššiu možnú koncentráciu antioxidantov, až 40-krát vyššiu než čučoriedky. Kakao tiež zvyšuje účinky iných superpotravín, ako sú liečivé huby a spirulina.

Obsahuje horčík, chróm, mangán, vápnik (viac ako kravské mlieko), zinok, meď, železo (najviac, čo sa týka rastlinných zdrojov) a draslík. Ďalej vitamíny B1, B2, B3, B5, B9, C, E a omega-6 mastné kyseliny (sú dôležité, no telo ich nevie vyrábať samo) a ďalšie.

Určite ste dávno počuli, že kakao má pozitívny vplyv na našu náladu, prichádza pocit šťastia. Je to naozaj tak. Tento pocit spôsobujú chemické zlúčeniny obsiahnuté v kakau ako napr. sérotonín, teobromín a iné. Nedostatok sérotonínu sa najčastejšie prejavuje depresiami a úzkostnými stavmi.

Vedeli ste, že práve kakao je jedným z najlepších zdrojov horčíka? Tento dôležitý minerál podporuje srdce, udržiava pevnosť kostí, správnu funkciu nervovej sústavy, uvoľňuje menštruačné bolesti. Športovcom pomáha pri správnej funkcii svalov.

magnézium zdroje

Kedy je najlepší čas dopriať si takéto kakao?

Ak si kávičkár, prípadne obľubuješ iný nápoj obsahujúci kofeín, odporúčame nekombinovať s kakaom. Ceremoniálne kakao nie je s kofeínom veľký kamarát. Odporúča sa počkať minimálne 2 až 4 hodiny.

Ak preferujeme silnejší nápoj (30 – 40 g pasty), najlepší kakaový účinok dosiahnete pri jeho pití „nalačno“ hneď ráno. Pri nižších dávkach kakaa (10 – 20 g pasty) by aj pitie nápoja tesne po jedle nemal byť problém. Ale ideálne je zvoliť časový rozostup približne 3 až 4 hodiny po jedle.

Ďalším bodom je kategória spánok. Ľudia citlivejší na povzbudzujúce látky by sa kakau mali vo večerných hodinách vyhýbať.

Tento nápoj je výborným spestrením rôznych osláv, obradov, ceremónií, meditácií, relaxačných cvičení, masáží a iných.

ceremoniálne kakao

Komu ceremoniálne kakao neodporúčame?

Vyhýbať by sa mu mali ľudia užívajúci antidepresíva, prípadne odporúčame poradiť sa s lekárom.

Zaujímavosti na záver

Kakao môže byť smrteľné pre psy, kone a papagáje.

Bolo také vzácne, že sa používalo ako platidlo.

nepražené kakaové boby

Skúsiš účinky zázračnej kakaovej pasty na sebe?

Ako sme spomínali, pitie ceremoniálneho kakaa vie byť príjemným spestrením napr. aj meditácií či relaxačných cvičení. A práve to nájdeš aj v našich 3 harmonických výzvach:

joga na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.