Obľubuješ kávu, alebo ju skôr vychutnáš pri chvíľach oddychu?
Niekto ju pije na povzbudenie, niekto vychutnáva jej chuť a arómu a niekto si ju dáva zo zvyku.
Ak patríš do ktorejkoľvek skupiny, možno ťa bude zaujímať aj pár informácií o nej a o jej náhradách. Hneď v úvode ťa poprosím: Vyber si z článku, čo potrebuješ a čo vyhovuje tebe a tvojmu zdravotnému stavu. Všetky informácie sú z odbornej literatúry a ja nemám v úmysle meniť tvoj pohľad na pitie kávy či jej náhrady. Ponúkam ti len jej spoznanie úplne do detailu. Rozhodnutie a preferovanie určitého druhu je len na tvojom rozhodnutí.
Ako prvé napíšem o výživovej hodnote kávy, následne základné informácie o nej, porovnáme si jej podoby a v závere napíšem o jej náhradách.
Jej senzorické vlastnosti a povzbudivé účinky kofeínu na nervovú sústavu patria medzi hlavné dôvody jej konzumácie a obľúbenosti. Kofeín pôsobí na centrálny nervový systém, stimuluje činnosť mozgu, ale aj dýchací a obehový systém.
Ak patríš medzi jej milovníkov a konzumuješ ju v primeranom množstve, z výživového hľadiska je to bez námietok.
Položila si si otázku, čo je rozumné množstvo kávy?
Ako odpoveď pomôže fakt, že u športovcov sa považuje za doping množstvo hodnoty kofeínu v moči viac ako 12 mg.dm-3, čo predstavuje cca 6 až 8 šálok kávy. Osemgramová zomletá káva obsahuje 80 – 100 mg kofeínu (pomer kávy pri príprave sa líši, ale zvyčajne sa pohybuje od 7 g do 20 g na 100 ml vody).
Účinok kofeínu na organizmus je individuálny, predpokladá sa, že pitie príliš veľkého množstva (4-5 šálok denne) zvyšuje odbúranie zásobných tukov a glykogénu (dôležitá zásobná forma energie pre bunky), vedie k vzniku stresového stavu a niekedy k bolestiam hlavy.
Veľakrát však bol aj zdôrazňovaný význam kofeínu a jeho vplyv proti vzniku mŕtvice, infarktu aj krvných zrazenín či spomaľovanie starnutia. Káva má antibakteriálne účinky a niektoré publikácie argumentujú, že pomáha s odstraňovaním nepríjemného zápachu z úst.
Odkiaľ sa získava káva?
Káva sa získava spracovaním plodov kávovníka, najmä druhov kávovníka arabského, kávovníka robusta a liberského.
Kávovník arabský – arabica – je najdôležitejší botanický druh hlavne pre vysokú kvalitu produkovaných plodov. Pochádza z neho asi 70 % svetovej produkcie zelenej kávy.
Kávovník laurentský – robusta – je druhý najvýznamnejší druh kávovníka, jeho podiel je necelých 30 %, ale neustále rastie, pretože sa vie prispôsobiť zmene podmienok prostredia.
Ďalším dôvodom jeho napredovania je rastúci dopyt po instantnej káve, na ktorú sa spracováva práve odroda robusta.
Plody kávovníka sú kôstkovité, podobné čerešniam, majú kratšiu stopku, zelenú farbu, ktorá žltne, červenie a postupne počas zrenia prechádza do jemne fialovej farby.
Praženie je jednou z najdôležitejších operácií ovplyvňujúcich kvalitu kávy. Počas praženia pri teplote 200-300 ˚C sa odparuje voda a dochádza k mnohým chemickým reakciám neenzýmového hnednutia a iným. Tieto reakcie podmieňujú vôňu, chuť a farbu praženej kávy.
Takáto káva je bohatým zdrojom minerálnych látok, dominantné sú horčík a vápnik.
Pred pražením alebo po ňom môže byť pripravovaná tzv. kávová zmes, ktorá je zmesou praženej kávy rôznych odrôd.
Kávový extrakt je výrobok získaný z extrakcie praženej kávy s pridaním vody, môže obsahovať rozpustné a aromatické látky, ale aj látky a oleje z technického hľadiska neodstrániteľné.
Či má význam piť instantnú zelenú kávu „na chudnutie“, ktorej prospešnosť a názov je ovplyvnená hlavne dobrým marketingom, nechám na tvojom zvážení. Dôležité je pozrieť zloženie, pôvod surovín a zohľadniť dôvod jej pitia a svoj zdravotný stav.
Zhrnieme si to...
Pražená káva je výrobok z plodu kávovníka, ktorý slúži na prípravu nápoja kávy a používa sa na výrobu rôznych výrobkov vo forme prášku, granúl, vločiek, pasty...
Hlavnou zložkou kávy je kofeín.
Množstvo účinných látok závisí od technológie výroby, ale aj prípravy kávy, preto je potrebné zvážiť, komu aký typ vyhovuje a je zdraviu prospešný.
Porovnajme si rôzne formy kávy a jej náhrad.
Porovnanie káv
Káva | Instantná káva | Čakanková káva | Obilná káva |
---|---|---|---|
Pražená káva z jedného druhu kávovníka. Je zdrojom kofeínu, minerálov, antioxidantov. Veľmi vhodný variant na vychutnanie kvalitnej kávy. | Spracovaná spôsobom, keď sa účinné látky z kávy strácajú, pôvod kávových zŕn nie je uvedený. Pozor na ochucované instantné kávy, kde sa pridávajú sladidlá a prídavné látky. | Káva z čakanky obsahuje polysacharid inulín, ktorý sa v črevách správa ako prebiotikum, skvelá náhrada kávy pre diabetikov (inulín nedvíha hladinu cukru v krvi) aj celiatikov, pretože neobsahuje lepok. | Náhrada kávy z obilnín, pri ktorej je naozaj potrebné čítať zloženie, pretože môže obsahovať prídavné látky a sladidlá. Ak je kvalitná, je dobrou náhradou kávy. |
Porovnanie prekvapilo, či ani nie?
Verím, že si pozrela do skrinky v kuchyni, akú podobu kávy či jej varianty tam máš 🙂. A ak máš kávu v obľube, siahneš možno po kvalitnejšom alebo pre teba viac vyhovujúcom variante.
Kávoviny alebo náhrady kávy
Sú to výrobky vyrobené z kvalitnej, očistenej, usušenej a upraženej suroviny bohatej na polysacharidy, najmä koreňov čakanky obyčajnej, raže, jačmeňa, cukrovej repy alebo fíg. Vyrábajú sa ako:
- Kávové prísady, ktoré sú určené na prípravu bielej kávy, na lepšiu chuť, väčšiu hustotu a tmavšiu farbu. Vyrábajú sa z rastlinných častí s dostatkom cukrov, škrobov, trieslovín, bielkovín, oleja. Najviac z koreňa čakanky, cukrovej repy a figových plodov.
- Obilné kávoviny sú náhradou za pravú kávu. Môžu byť ako pravé kávoviny v podobe sladovej kávy z obilia. Naklíčené obilie alebo slad sa upraží, rozomelie a extrakciou upraví na rozpustný instantný prášok. Ako druhý variant sa používa aj náhrada – pražené obilie vyrobené pražením z nenaklíčeného obilia. Takýto výrobok nemá fyziologickú ani výživovú hodnotu a nesmie sa označovať ako obilná káva, ale iba názvom pražený jačmeň alebo pražená raž. Treba rozlišovať pražený jačmeň od sladovej kávy.
Si fanúšikom instantnej kávy?
Tento typ kávy sa vyrába semikontinuálnou extrakciou kávy (špeciálny proces spracovania – filtrovanie, extrakcia) vodou pri teplote 100 ˚C, keď sa z celkového množstva kávy vyextrahuje 35 až 55 %. Instantná káva sa označuje ako sušený extrakt alebo rozpustná káva.
Pri jej procese spracovania sa mnoho prirodzených vlastností kávy stratí.
Ďalšou nevýhodou je, že na zistenie geografického a botanického pôvodu nie sú žiadne analytické metódy, pri výrobe sa používajú iné spôsoby ako pri praženej mletej káve.
Na čo dať pozor pri výbere?
- V prípade obilných kávovín treba byť ostražitý, ak trpíte intoleranciou alebo alergiou na lepok (niekedy na to zabúdame).
- Kávoviny môžu obsahovať sladiace zložky ako cukor, náhradné sladidlá, melasu.
- Kávoviny na rozdiel od kávy neobsahujú kofeín.
- Majú vyššiu energetickú hodnotu ovplyvnenú sacharidmi a dochucovadlami.
A čo falšovanie kávy?
Za najčastejšie v tejto kategórii patrí nahradzovanie kvalitnej pôvodnej suroviny kávy za kávové náhrady ako pražené cereálie, karamel, kávové šupky odstránené pred spracovaním plodu, sója, cukrová repa, odtučnené arašidy, cícer, slivky, šupy semien duba, špargľové plody a veľa iných...
V závere ti poprajem len príjemné a pohodové chvíle s vychutnaním kvalitnej kávy v rozumnom množstve 😊.
Ku kávičke si mnoho z nás zvykne dopriať aj niečo sladké. Pozri aj naša knihy, kde nájdeš kopec inšpirácie nielen na zdravé pečenie:
V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...