Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako nevyjesť celú chladničku po tom, čo skončíš cvičenie?

Kto sa venuje zdravému životnému štýlu, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj pohyb, určite aspoň raz zažil extrémny hlad, respektíve neudržateľnú chuť po tréningu. Ako tomu predísť a nevyjesť celú chladničku, pokiaľ chceme udržať naše chute na uzde a nevybočovať tak často z cesty, ktorá nás vedie tým správnym smerom?

3 najčastejšie príčiny zodpovedné za extrémny hlad a chute po tréningu:

 

# 1: Príliš vysoká intenzita tréningu

Intenzitu tréningu by sme mali navyšovať rozumne a hlavne postupne.
Často vidím, že sa ľudia precenia a nastavia si príliš vysoko latku. Rozhodia svoj organizmus, ktorý si po extrémnom výkone extrémne žiada potravu. Telo logicky kompenzuje danú záťaž, čiže energiu, ktorú naše telo stratilo pri výkone chce potom prijať stravou.
Preto naše prvé kroky po tréningu vedú rovno do chladničky a nevieme ovládať svoje chute a nemáme „mieru“.
Riešením je maximálne vnímať signály nášho tela a v tréningu pridávať záťaž postupne, nie naraz a prudko. Uvedomovať si, kedy mám skutočne dosť, kedy treba pridať a kedy zase naopak ubrať je kľúčom k úspechu. Chce to prax a čas, ale uvedomovaním si týchto faktov sa človek dopracuje ku kvalitnejším výsledkom.
cvicenie
 

# 2: Nedostatok jedla pred tréningom

Ďalším dôvodom kvôli, ktorému nemáme po tréningu zábrany v jedení je fakt, že konzumujeme pred tréningom alebo aj celkovo málo potravy.
Poviem vám krátky príbeh. Mal som klientku, ktorá sa sťažovala na neovládateľné chute práve po tréningu. Opýtal som sa jej kvôli čomu si myslí, že sa to deje. Ona na to reagovala slovami: „Je to určite kvôli strave“. Chcel som od nej konkrétnejšiu odpoveď, ale viac mi nevedela povedať, preto som sa jej opýtal, ako vyzerá jej strava počas dňa.
Po dlhšom skúmaní som prišiel na to, že nekonzumuje zdroje sacharidov pred tréningom (ryža, celozrnné pečivo, ovsené vločky, cestoviny atď...).
Akonáhle sme to zistili, dohodli sme sa na tom, že ich okamžite zaradíme a uvidíme, aký to bude mať efekt. Ihneď na ďalší deň mi prišla od nej úžasná správa o tom, aká je šťastná, pretože sme vyriešili dlhoročný problém. Hneď ako pridala do svojej stravy sacharidy, nemala absolútne chute na sladké po tréningu.
Riešením tohto problému je vyvážená strava, ktorá obsahuje všetky zložky potravy. Sacharidy, bielkoviny, tuky. Sacharidy však netreba mať v každom jedle, ale vo väčšine áno, aby v ňom nič nechýbalo.
Niekedy si ženy príliš redukujú príjem svojej stravy, pretože sa boja priberania, ale môže to mať opačný efekt, kedy je organizmus ako na hojdačke a čas striktného diétovania sa strieda s extrémnymi pocitmi hladu a rôznych chutí.
Telo je múdrejšie ako my. Naučme sa ho maximálne vnímať a neblokovať.

co jest pred treningom
 

# 3: Nedostatok tekutín

Posledným takým „skrytým“ dôvodom môže byť aj nedostatočný pitný režim. Ak sme dehydrovaní, respektíve nevenujeme pozornosť pitnému režimu a pijeme celkovo málo, tak môžeme mať automaticky pocit hladu.
Riešením je dodržiavať pitný režim, tzn. piť denne 3-4 dl čistej vody na 10 kg telesnej hmotnosti. Pre 60 kg ženu t.j. 1,8-2,4 l čistej vody denne.
zdravá výživa
Verím, že ti moje rady pomohli a po aplikovaní zistíš, že ťa had po tréningu neprepadá. ;-)
 
Kopec výživných receptov, ktoré si môžeš dopriať bez výčitiek o svoju postavu a sú určené na každú príležitosť nájdeš napr. aj v našej knihe Z fitka do kuchyne špeciál 2:
zdrave stravovanie
 
Mohlo by ťa ešte zaujímať:
Si závislá na sladkom? Objav spúšťače a zbav sa ich
K zdravému životnému štýlu patria plnohodnotné raňajky. Takto by vyzerať nemali!
Si neustále hladná? Toto môžu byť príčiny, prečo je tomu tak
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.