Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako hormóny vplývajú na náš hlad?

hormóny

Hormóny v našom tele ovplyvňujú úplne všetko, čo platí aj pre hlad a sýtosť.

Dva hlavné hormóny, ktoré pracujú na tom, či by sme si do niečoho zahryzli alebo či pociťujeme hlad, majú menej známe názvy – volajú sa grelín a leptín. Tieto hormóny však nevplývajú iba na pocit hladu, ale spájajú sa aj s obezitou alebo, naopak, s anorexiou. Ako fungujú, kde sa tvoria a akým spôsobom ovplyvňujú jedenie, si spolu vysvetlíme dnes.

hormon leptin

Leptín

Leptín je hormón, ktorý potláča chuť do jedla, ale nie je to úplne také jednoduché.

Tento hormón vytvárajú bunky tukového tkaniva, z čoho vyplýva, že čím viac tuku máme, tým viac leptínu sa tvorí. Úlohou tohto zaujímavého hormónu je potláčať pocit hladu a znížiť príjem potravy, a teda by sa mohlo zdať, že by mal pomôcť obéznym ľuďom schudnúť tým, že budú mať pocit plnosti.

Opak je však pravdou, keďže u obéznych ľudí vzniká rezistencia na leptín. To znamená, že cieľové tkanivá, na ktoré by mal leptín pôsobiť, naň stratili citlivosť, a teda nefunguje.

Citlivosť receptorov funguje podobne, ako keď máme obľúbené jedlo, napríklad čokoládu. Keď ju vidíme v obchode raz za čas, spustí v nás chuť kúpiť si ju a zjesť. Ak by sme však doma mali kilo čokolády, z ktorého by sme polovicu zjedli, naše chute a pocity sa otupia a my už po tejto pochúťke nebudeme túžiť.

Rovnako to je aj s leptínom – keď ho tukové bunky vytvoria, odovzdá v našom mozgu signál, aby sme už viac nejedli, a vzniká pocit plnosti a nasýtenia. Ak však jeme veľa a leptín sa tvorí stále, mozog na takýto podnet prestane odpovedať – preto obézny človek stále je a nepociťuje sýtosť, čo v konečnom dôsledku vedie k prejedaniu sa.

grelin hormon

Grelín

Grelín, naopak, chuť do jedla stimuluje. Poznáš ten pocit, keď by si sa najradšej schuti najedla? Tak presne za ten môže náš druhý „hormón hladu“ grelín.

Tvorí sa v žalúdku – konkrétne v prázdnom žalúdku – a krvou sa dostáva do mozgu, kde v oblasti hypotalamu vplýva na centrum hladu a sýtosti. V mozgu sprostredkuje pocit hladu a chuti na jedlo. Cieľom je prijať viac kalórií a vytvoriť nejaký ten zásobný tuk.

Funguje to teda celkom logicky – čím je vyššia koncentrácia grelínu, tým väčší hlad pociťujeme. Čím je grelínu menej, tým sýtejší sme.
grelin

Optimálne hladiny

Ako vidíš, hormonálny vplyv na náš hlad a sýtosť je obrovský. Ako sa teda postarať o to, aby naše hladové hormóny mali normálne hladiny a my sme boli schopní udržať si zdravú váhu?

Sekrécia hormónov hladu a sýtosti je, ako ukázali mnohé štúdie, úzko spojená so spánkom. Prekvapivé? Ani nie. Je známe, že kvalitný spánok je podmienkou normálneho fungovania nášho organizmu na všetkých úrovniach nevynímajúc hormonálnu sústavu.

Dokázalo sa, že nedostatočný spánok je spojený s vysokými hladinami grelínu, a teda s vyšším pocitom hladu.

To, čo ešte ovplyvňuje normálne hladiny leptínu a grelínu, je rovnako neprekvapivo pohyb. Fyzická aktivita, stabilná hmotnosť a vyšší podiel svalovej hmoty sú na udržanie optimálnych hladín hormónov hladu rozhodujúce.

hlad

Diétovanie a hormóny hladu

Radikálne diéty pre naše telo nie sú ani dobré, ani zdravé. To potvrdili aj štúdie, v ktorých sa ukázalo, že nízkokalorické diéty viedli k vzostupu hladín grelínu, čo mohlo u respondentov viesť k „vlčiemu hladu“, ktorý je snáď najčastejším dôvodom, prečo radikálne diéty skôr či neskôr stroskotajú.

Ďalším z dôvodov, prečo diéty stroskotajú a končia sa jo-jo efektom, je leptínová rezistencia. Ak je tvoje telo na hormón sýtosti rezistentné, dokážeš tento neželaný jav zvrátiť. Ako?

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť leptínovej rezistencie, je okrem spánku a pohybu aj strava.

Vyhýbaj sa polotovarom a spracovaným potravinám, dbaj na dostatočný príjem kvalitných bielkovína pridaj aj s vlákninou vo forme ovocia a zeleniny alebo napríklad psyllia – ukázalo sa, že zvýšený príjem rozpustnej vlákniny je užitočný v boji proti leptínovej rezistencii!

Pravidelným pohybom nielen ozdravíš svoje trávenie, ale takisto rozprúdiš energiu, zlepšíš si celkové zdravie a náladu a dokonca sa ti zdvihne sebavedomie 😊. Pridaj sa k nám a cvič kdekoľvek a kedykoľvek!

cvičenie pre ženy
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.