Adventný kalendár dolu hlavou!

Počas predvianočného obdobia akoby bol dolu hlavou celý svet. Náhlime sa oveľa viac, aby sme potom mohli oveľa viac spomaliť. Nakupujeme oveľa viac, pretože vianočné reklamy hrajú na tú správnu emočnú strunu v našich hlavách dovtedy, kým nás nepresvedčia, že ak svojim blízkym nedarujeme veľa veľkých a drahých darov, tak nám na nich vlastne ani nezáleží. Všetky tie svetielka, vône, hudba v mnohých neevokujú pohodu a blízkosť, ale stres a preteky. Toto obdobie sa zvyčajne začína niekedy začiatkom novembra (aj vy máte pocit, že každý rok je to skôr a skôr?) a končí sa po Novom roku.

V niektorých krajinách sa ľudia utrhli z reťaze do takej miery, že sa ich spotrebiteľské správanie počas týchto dní začalo prejavovať aj na zdraví našej planéty. Napríklad v USA vznikol špeciálny výraz označujúci odpad, ktorý Američania vyprodukujú počas Vianoc: Holiday Waste. Ich sviatočný odpad je až o 25 % vyšší oproti celoročnému priemeru. S prihliadnutím na fakt, že v USA začínajú sviatkovať už od Dňa vďakyvzdania, je to približne 6 miliónov ton odpadu NAVYŠE! To je toľko, ako 40 lietadiel Boeing 747. Navyše! Priemerný Američan je tak počas sviatkov schopný vyprodukovať až tonu odpadu. Nie div, že ak by sme všetci na svete mali rovnaké návyky a spotrebiteľské správanie ako v Amerike, potrebovali by sme takmer 5 planét ročne.

Späť však k adventu

Nedávna štúdia prišla s výsledkom, že obaly vianočných čokoládok a iných sladkostí tvoria okolo 35 % hmotnosti produktu. Za najhoršie zabalenú čokoládu (nie z estetického hľadiska) bolo označené Ferrero Rocher, ktorého obal tvorí až 42 % hmotnosti celého produktu. Takže sa niet čo diviť, že aj u nás sú po sviatkoch koše plné vianočného odpadu.

Poďme si preto advent spoločne spraviť trochu krajším, kreatívnejším, udržateľnejším.

adventný kalendár

 

Urobme si ho hore nohami aj my!

Namiesto každodennej adventnej sladkosti (ktorú zjeme už pred raňajkami 😊) nebudeme brať, ale dávať. Vezmime krabicu a každý deň do nej vložme jednu vec. Takú, ktorú máme doma, nepoužívame ju alebo ju nechceme. 24. 12. tak budeme mať krabicu plnú vecí, ktoré môžeme posunúť ďalej. A čo je na Štedrý deň krajšie, ako zobrať ju a posunúť do detského domova, domova dôchodcov, nemocnice, útulku či nocľahárne? Na tejto aktivite je úžasné to, že dobrý pocit funguje bez ohľadu na vek. Ak máte deti, môžete ich aj takto viesť k tomu, aby sa naučili nielen brať, ale aj dávať. Ak deti nemáte, verte mi, že efekt a dobrý pocit bude úplne rovnaký.

Ak nechcete čakať 24 dní, pokojne krabicu naplňte naraz a odneste/pošlite už teraz. Krásna aktivita je napríklad „Koľko lásky sa zmestí do škatule od topánok“.

zdravy adventny kalendar

 

 

Môj tip:

Ak žijete minimalisticky alebo nemáte doma nič, čo by ste mohli posunúť ďalej, vyberte si inštitúciu, ktorú chcete takto obdarovať, zavolajte a na rovinu sa opýtajte, čo potrebujú. My sme tak s kamarátmi každú zimu volávali do detského domova v Bratislave, aby sme zistili, čo potrebujú najviac.

A že to bez sladkého jednoducho nejde? Vyrobte si vlastný adventný kalendár napríklad z roliek od toaletného papiera. Na každú napíšete číslo od 1 do 24 a vložíte do nej ideálne to, čo ste sami v kuchyni vyčarovali 😊.

výroba adventného kalendára

Prajem ti nádherné prežitie predvianočných chvíľ :-)!

 

Inšpirácie, čo piecť nielen na Vianoce môžeš načerpať aj v našich knihách:

 

A aké drobné vianočné pečivo môžeš pripraviť do adventného kalendára?

Kokosové RAW guľky: zdravý snack aj fit dezert do 15 minút

Banánovo-kokosové guľky z ovsených vločiek: tip na zdravý snack

MEGA dobré linecké koláčiky s minimom cukru: vianočné pečivo aj pre deti od 2 rokov

2x vianočné guľky: tip na rýchly recept na Vianoce aj pre deti od 2 rokov

Bezlepkové vianočné pečivo: kokosky s čokoládou aj pre deti od 2 rokov

Tip na vianočné pečivo: Makové linecké koláčiky

Vianočné pečivo: MEGA dobré jablkové tyčinky s vôňou škorice a klinčekov

2x vianočné pečivo aj pre deti: zdravé a rýchle orechové a kakaové sušienky

Martina Novotová

Článok bol pridaný dňa 21/11/2020 a zaradený do kategórie: Myslíme ekologicky!Pre fitmaminky   |   Autor: Martina Novotová

Komentáre