Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

50x overené tipy na výlety, čo vidieť na Slovensku s DEŤMI

výlety po Slovensku s deťmi
Toto leto sa u väčšiny z nás nesie v znamení cestovania po Slovensku. Ak ste na svojej dovolenke alebo výlete ešte neboli, máme pre vás zopár nami overených miestečiek, ktoré sme si na Slovensku obľúbili. A budeme sa zameriavať na baby friendly tipy, keďže pri našom „výletovaní“ máme túto požiadavku ako číslo jeden už pár rokov. Hoci je cestovanie s malými deťmi úplne o inom, nevyberáme si dlhé turistiky a večerné akcie, užívame si ho neskutočne! Slovensko je nádherné, tak ho ukážme i našim drobcom. Veríme, že inšpirujeme i vás a vydáte sa skúmať krásy našej krajiny.

LIPTOV a okolie:

 

# 1. Kvačianska dolina

Nenáročná turistika po lese vás dovedie k vodným mlynom, kde bude pre vaše detičky doslova raj. Zvieratká, krásna príroda a ukážka, ako život vyzeral v minulosti. Blízko sa nachádza i Ráztocký vodopád. Trasu sme začínali na konci dediny Kvačany.
tipy na výlety

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 2. Vrbické pleso

Je najväčším plesom v Nízkych Tatrách a počas príjemnej prechádzky sa dostanete až k drevenému ihrisku, kde sa detičky parádne vyšantia. V okolí plesa je les, takže hotový balzam na dušu a stíšenie pre rodičov.
kam na vylet slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 3. Bobová dráha Pavčina Lehota

Pre malých dobrodruhov a odvážnych rodičov. Spustiť sa môžete i s menším dieťatkom. Hneď vedľa je nafukovací hrad a trampolína, takže sa tu viete zdržať. Pár minút od nej je aj vyhliadková veža, ktorá poskytuje nádherné výhľady na Nízke Tatry.
tip na vylet

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 4. Jánska dolina

Oplatí sa zastaviť v Liptovskom Jáne a prejsť dolinu, dokonca časť zvládnete i s kočíkom po asfaltovom chodníku v peknom prostredí. Ak chcete nenáročnú turistiku, môžete skočiť ku kadi alebo na vyhliadkovú vežu.
kam na výlet s deťmi stredné slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 5. Mini Slovensko

V Jánskej doline sa nachádza aj 20 modelov slovenských hradov a kostolíkov a hlavne nádherná železničná trať s vláčikmi, ktorá fascinuje nielen deti, ale i rodičov. Modely sú v mierke 1 : 25 a ozaj nádherne prepracované.
kam na výlet s detmi

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 6. Liptovská Mara

Skvelým zážitkom je plavba loďou z obce Liptovský Trnovec alebo si môžete užiť aj kúpanie, keďže k moru sa tento rok veľa z nás nechystá. Pri jazere je i kemping, takže ak plánujete dovolenku karavanom, tu sa viete zastaviť.
 

# 7. Žiarska dolina a Salaš Žiar

Je krásnym miestečkom či už na turistiku, alebo len na kochanie sa prírodou. A áno, sú tu tiež zvieratká a dajú sa požičať i kolobežky.
 

# 8. Farma Východná

Na prehliadke farmou sa detičky dozvedia veľa zaujímavostí o živote kravičiek, pozriete sa, ako sa o ne starajú, a kúpiť si môžete i lokálne produkty. Blízko je amfiteáter s pekným ihriskom.
jednodňové výlety na slovensku

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 9. Archeoskanzen Havránok

Je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk na Slovensku a je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku. A tie výhľady musíte vidieť!
kam na vylety
 

# 10. Múzeum Liptovskej dediny

V Pribyline sa môžete pozrieť, ako vyzeral život našich predkov, a objaviť staré liptovské zvyky. Dá sa tu jazdiť aj na koni.
 

VYSOKÉ TATRY a okolie:

 

# 11. Pozemnou lanovkou na Hrebienok

Zo Starého Smokovca si to môžete vyšliapať (cca za hodinku) pešo alebo sa previezť pozemnou lanovkou. Na Hrebienku nájdete okrem krásnych výhľadov, drevených medveďov i možnosť spustiť sa na gumených kolesách na dráhe dlhej 250 m. Ak máte dieťa, ktoré miluje adrenalín, vezmite ho sem.
tip na výlet stredné slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 12. Studenovodské vodopády

Z Hrebienka to máte na skok k vodopádom a väčšie detičky možno dostanete i ďalej, napríklad na Zamkovského chatu alebo až na Skalnaté pleso. No s tými menšími si naplánujte aspoň Rainerovu chatu a vodopády.
 

# 13. Prechádzka okolo Štrbského plesa

Odporúčame pridať i plavbu na člne (pre 3 osoby stojí 40 minút 18 eur), detičkám požičajú záchrannú vestu a o nezabudnuteľný zážitok máte postarané. Okrem toho pri hoteli Solisko nájdete aj ihrisko a kolotoč, takže detičky si po prechádzke prídu na svoje :-).
kam na výlet stredné slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 14. Dobrá hračka

Ak vám nebude priať počasie, v Tatranskej Lomnici nájdete parádnu edukatívnu herničku, kde sa zabavia nielen deti, ale i vy. A môžete nám veriť, my tie klasické detské zábavné centrá s guľôčkovými bazénmi ozaj nemusíme. Ale toto je perfektné miesto :-).
výlety po slovensku

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 15. Bobová dráha Tatrabob

Adrenalín pre staršie detičky a rodičov nájdete v Tatranskej Lomnici. Nachádza sa na Slnečnej lúke pod Grandhotelom Praha.
 

# 16. Relax Park Jazierko v Tatranskej Lomnici

Jazierko, kde sa môžete člnkovať, požičať si kolobežky, zaskákať si na nafukovacom hrade alebo skúsiť prejsť cez lanový park.
 

# 17. Veveričí lanový park

Nachádza sa na Štrbskom plese asi 5 minút od železničnej stanice. Skvelé je, že je pripravená trať pre väčšie veverice i malé veveričky. A vy si môžete chvíľku oddýchnuť pri dobrej káve :-).
kam na výlet na slovensku

Zdroj fotky: FB Veveričí lanový park Štrbské pleso

 

# 18. Svištia krajina na Skalnatom plese

Asi ťažko by ste hľadali ihrisko v krajšom prostredí. Hneď pod Lomnickým štítom sa nachádzajú drevené preliezačky. Dostať sa sem môžete lanovkou z Tatranskej Lomnice a pokračovať viete i na Lomnický štít alebo Lomnické sedlo.
čo vidieť na slovensku

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 19. Turistika zo Štrbského plesa na Popradské

Je vhodná skôr pre staršie detičky. Cesta by mala trvať asi 1,5 hod., ale počítajte, že s deťmi to bude na dlhšie. No je to skvelá trasa na oboznámenie sa s Tatrami. Popradské pleso proste treba zažiť.
výlety s detmi

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 20. Spišská Sobota

Veľmi odporúčame aj prechádzku po tejto časti Popradu. Na námestíčku si môžete posedieť v niektorej z kaviarní a užiť si i vy rodičia dovolenkovú atmosféru.
tipy na výlet na slovensku

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

ORAVA a okolie:

 

# 21. Oravská lesná železnica

Jazda vláčikom je vždy zážitok a na konci cesty je možnosť vyšliapať si to i na vyhliadkovú vežu alebo si len tak posedieť v lone panenskej prírody. Stanica je blízko Oravskej Lesnej.
kam na výlet na orave
 

# 22. Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej

Je prechodným domovom zvierat, ktoré nájdu ľudia zranené v lese alebo na ulici, prípadne mláďat, ktoré by neprežili bez matky. Každú nedeľu o 9.00 sa môžete prísť pozrieť, ako to tu vyzerá. Lepšie ako akákoľvek zoo.
 

# 23. Oravská priehrada

Ďalší krásny kus prírody sa nachádza v okolí priehrady. Plavba loďou na Slanický ostrov umenia je parádny zážitok. Dostanete sa tam zo Slanickej osady.
 

# 24. Rio de Klin

Socha Ježiša v Kline neďaleko Námestova. Pekná prechádzka s výhľadom na Oravskú priehradu a okolie. Unikátom je, že podobné sochy sú na svete iba tri. Zvyšné sú v Riu de Janeiro a Lisabone.
 

# 25. Rozhľadňa Borová nad Tvrdošínom

Krásny výhľad na Oravskú priehradu, Babiu horu aj panorámu Západných Tatier.
 

# 26. Roháčsky vodopád

Je najväčší vodopád v oblasti Roháčov v Zuberci. Trasu hravo zvládnete aj s detičkami a môžete sa kochať krásnou prírodou.
 

# 27. Tarzánia Kubínska hoľa

Tip pre malých dobrodruhov, ktorí nemajú strach z výšok. Lebo „Kubínka“ má čo ponúknuť nielen v zime :-).
kam na vylet orava

Zdroj fotky: www.tarzania.sk/kubinska

 

# 28. Oravský hrad

Je jeden z najkrajších hradov na Slovensku, ktorý by ste rozhodne nemali prehliadnuť. Viete si vybrať kratší aj dlhší okruh podľa toho, ako to vaše dieťatko bude zvládať.
kam na vylet s detmi orava

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 29. Zuberec a Múzeum oravskej dediny

Ukazuje, ako vyzeral život na Orave pred rokmi, a oplatí sa ukázať našu históriu i drobcom. Aj táto časť Slovenska je kúzelná.
 

# 30. Hviezdoslavova hájovňa

Pekná prechádzka pod Babou horou až k miestu, ktoré inšpirovalo jedného z našich popredných spisovateľov. Pozrite si však otváracie hodiny pre verejnosť, aktuálne fungujú v obmedzenom režime.
 

TERCHOVÁ a okolie:

 

# 31. Lanovkou na Chleb a Veľký Kriváň

Z Vrátnej premáva kabínková lanovka, vďaka ktorej si užijete prenádherné výhľady na fatranské vrchy. P. S.: Nezabudnite si pribaliť bundu, bude tam chladnejšie :-).
terchova kam na vylet

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 32. Salaš Syrex

Skvelé jedlo, nádherné ihrisko, možnosť pozrieť si výrobu nití, vidieť farmičku so zvieratkami a prejsť sa krásnou prírodou. Určite sa zastavte!
kam na vylet s detmi terchova

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 33. Drevený terchovský betlehem

Nájdete v Kostole sv. Cyrila a Metoda počas celého roka. Patrí k najväčším a určite by ste ho nemali na ceste do Terchovej vynechať.
 

# 34. Jánošíkové diery

Klasika, ktorá nikdy nesklame. S malými deťmi sa dá ísť aspoň na začiatok dier, nadýchať sa čerstvého vzduchu a hádzať kamienky do potoka :-). Ideálne je začať trasu od Hotela Diery, kde môžete vychutnať obed či večeru.
kam na vylet terchova a okolie

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 35. Lanový park – Dino park

Je skvelá atrakcia pre väčšie deti. Nájdete ho neďaleko Penziónu Vŕšky. Môžete sa tu dobre najesť a deti si užijú aj pekné ihrisko.
 

# 36. Terchovský vláčik

Ak už ste z prechádzok unavení, môžete si časť tejto nádhernej prírody pozrieť aj z vláčika. Trasa vedie z Vrátnej doliny až do Štefanovej a jazda bude určite zážitkom pre všetkých členov výpravy.
 

# 37. Chata na Grúni

Pekné miesto v Malej Fatre s ihriskom. Ideálne na piknik alebo spoznávanie prírody.
jednodňový výlet na slovensku

Zdroj fotky: súkromný archív našej Tinky

 

# 38. Tiesňavy v Malej Fatre

Ak máte trošku staršie deti, určite sa vydajte do Tiesňav. Nádherné panoramatické výhľady, rozličné skalné útesy a čerstvý vzduch. Po ceste budú aj schodíky a reťaze, takže niečo pre dobrodruhov. Šesťročný Davidko našej manažérky šťastia Tinky ju hravo zvláda :-).
 

# 39. Socha Jánošíka

Jeden z najobľúbenejších bodov Terchovej sa nachádza na Vŕškoch pri ceste do Vrátnej doliny. Určite ju neprehliadnete. Oplatí sa vyjsť k nej a urobiť si spomienkovú fotku.
 

# 40. Rozhľadňa Terchovské srdce

Vedie k nej náučný chodník, vďaka ktorému spoznáte zvieratá a rastliny Malej Fatry, a poskytuje krásne výhľady na okolité kopce.
terchova vylety s detmi

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

POVAŽIE a okolie:

 

# 41. Minifarma Lubina

Pre všetkých milovníkov zvieratiek je tu táto minifarma. Môžete ich pohladkať, nakŕmiť, viete si kúpiť skvelú kávu a detičky si užijú ihrisko v nádhernom prostredí. A keď tam už budete, skočte rovno na Veľkú Javorinu. Výhľady stoja za to a oddýchnuť si môžete v lese po ceste na rozhľadňu Jelenec.

kam na vylet povazie

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 42. Gazdovstvo Uhliská

Farma, ihrisko a skvelá reštaurácia s možnosťou kúpiť si vlastné mäsové a mliečne výrobky. Dá sa zajazdiť si aj na koníkovi a poprechádzať sa po hospodárstve.
kam na výlet s deťmi západné slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 43. Eko Park Piešťany − Rybársky dvor

Je ďalší tip pre malých milovníkov zvierat. Nájdete tu i dravce, rybník a reštauráciu s domácimi špecialitami. Ak si vezmete bicykel či korčule, hneď vedľa je cyklotrasa, ktorá vedie až do Piešťan na Lodenicu, takže si viete spraviť i športový výlet.
 

# 44. Piešťany

Ďalším tipom na celodenný výlet je toto kúpeľné mestečko. Okrem kúpeľného parku, kde nájdete i pávy, jazierka s korytnačkami a veľkú plochu na vyjašenie ratolestí, skočte i na námestie. Viete si urobiť výlet loďou alebo spoznať Piešťany jazdou na vláčiku.
vylety zapadne slovensko

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 45. Trenčín

Špeciálne miesto si zaslúži aj krajské mesto, ktoré ponúka romantické prechádzky, prehliadku hradu, výlet do lesoparku Brezina, kde nájdete i lanovú dráhu Tarzánia a super ihrisko. Centrum Trenčína nie je veľké a za jeden deň stihnete preskúmať tie naj zákutia.
vylety

Zdroj fotky: súkromný archív autorky článku, Romanky

 

# 46. Trenčianske Teplice

Majú jeden z najkrajších parkov s priestranným ihriskom, deti sa budú tešiť z kačičiek na jazierku alebo si môžete spraviť peknú prechádzku po lese, ktorý je hneď vedľa. Pravá atmosféra kúpeľného mesta vám učaruje.
 

# 47. Hrad Beckov

Medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom nájdete Beckovský hrad. Ak chcete detičkám ukázať kus histórie, bude sa vám tu páčiť. A ak budete mať šťastie, možno natrafíte i na sokoliarov.
 

# 48. Čachtický hrad

O pár kilometrov ďalej nájdete ďalší hrad. Cestu k nemu si môžete vyšliapať cez lesík z dediny Višňové alebo sa môžete z Čachtíc vyviezť hore k hradu priamo špeciálnym vláčikom. Určite si pri ňom nájdete i miesto na piknik s úžasným výhľadom.
 

# 49. Haluzická tiesňava a kostolík

Je naša srdcovka a nájdete ju v obci Haluzice, ktorá sa nachádza pri Trenčianskych Bohuslaviciach. Keď vojdete do tiesňavy, budete sa cítiť ako v rozprávke. Hneď vedľa nájdete kostolík a viete sa prejsť aj k neďalekej vyhliadke.
 

# 50. Park miniatúr Podolie

Ponúka opäť prepracované modely 80 hradov, zámkov a kostolíkov. Zaujímavosťou je, že hrady sú zostrojené tak, ako asi vyzerali v čase najväčšej slávy, takže možno dnešné zrúcaniny ani nespoznáte a prehliadka bude zaujímavá i pre vás.
slovensko vylet

Zdroj fotky: www.parkminiatur.sk

 
Keď sa nám podarí objaviť ďalšie pekné miestečká, budeme článok dopĺňať. Ak máte nejaké tipy na lokality, ktoré by sme mali s deťmi vidieť, podeľte sa s nami o ne do komentára. Inšpirujme sa navzájom :-). Šťastnú cestu pri objavovaní Slovenska!
 
Množstvo tipov pre maminky nájdeš aj na instagrame Fitmaminka:
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Čím je špeciálna Montessori výchova + 10 tipov na jednoduché aktivity pre deti
Čo navariť škôlkarom? 15 receptov na zdravé obedy do 30 minút pre celú rodinu.
17x overené tipy na knihy pre deti od 2-4 rokov, ktoré sa oplatí poznať!
Toto je mojich 20 overených tipov na aktivity pre deti na doma
 
! Všetky fotky podliehajú autorským právam a nesmú byť použité bez súhlasu autoriek na ďalšie používanie.
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.