Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7 TOP argumentov, ako presvedčiť muža, aby cvičil jogu

Napriek svojej popularite je stále istá časť populácie, ktorá do veľkej miery váha robiť jogu. Správne, sú to muži. Ak sa ti toho svojho ešte nepodarilo na ňu prehovoriť, tu je 7 presvedčivých argumentov, ako dostať svojho muža na podložku!

Už niet žiadnych pochýb: joga je rozkvitajúci biznis na celom svete, s viac ako 200 miliónmi aktívnych praktizujúcich a stále viac ich počet rastie. Avšak, napriek popularite je tu jeden segment populácie, ktorý stále váha, či na túto vlnu naskočiť.
Zatiaľ, čo ženy tvoria práve tú väčšinu ľudí praktizujúcich jogu, muži stále nepoznajú obrovské ​​zdravotné výhody jogy. Benefity, ktoré joga prináša, sa dajú len veľmi ťažko ignorovať, bez ohľadu na pohlavie. Muži však potrebujú počuť argumenty, inak nereagujú. Tak tu ich majú. ;-)

Akými argumentami presvedčiť muža, aby vyskúšal jogu?

 

1. Zlepšuje sexuálny život

Chceli sme uviesť túto výhodu nakoniec, ale prečo vlastne čakať na dobré veci? Áno, joga môže zvýšiť sexuálnu energiu. Štúdia z roku 2010 v časopise Journal of Sexual Medicine uvádza, že joga zlepšuje všetky sexuálne funkcie u mužov, vrátane túžby, výkonu, erekcie a kontroly ejakulácie.
Joga zvyšuje vedomie tela, čo pomáha znižovať úzkosť a zvyšuje tok krvi do genitálnej oblasti. To tiež pomáha zbaviť telo toxínov, ktoré ovplyvňujú sexuálnu výkonnosť.
Muži môžu posilniť svoje sexuálne skúsenosti prostredníctvom jogy aj tým, že sa zapájajú do akcie aj svaly podbruška. Zlepšená kontrola panvového dna môže mať za následok dlhšie orgazmy a orgazmy bez ejakulácie.
sex
 

2. Zabraňuje zraneniam

Muži často prežívajú rôzne bolesti, zranenia, či už sú to atléti alebo strávia hodiny pri počítači. Joga môže pomôcť predchádzať zraneniam mnohými spôsobmi.
Napríklad aj tým, že zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu, ktorý pomáha natiahnuť svaly a eliminovať napätie. Taktiež zlepšuje a posilňuje spojivové svalové tkanivo. Tiež dáva telu spoľahlivejšie signály, aby dokázalo rozpoznať problémy, ako napríklad zlé držanie tela a rýchlo ich opraviť.

Vedela si, že...?

Americký futbal je naozaj drsný šport, no napríklad takí Newyorskí Obri cvičia jogu pravidelne už od r.2009. Spozorovali jej blahodárne účinky, a preto ju majú zaradenú do pravidelného tréningového plánu.
americký futbal

Zdroj: http://www.relaxandrelease.co.uk/american-football-nfl-new-york-giants-yoga/

 

3. Buduje svaly

Mnoho mužov si myslí, že fitness je jediný spôsob, ako vybudovať svaly. Omyl!
Joga používa prirodzenú telesnú hmotnosť, a tým aj naturálnu svalovú hmotu. Predlžuje svaly a šľachy, čím zlepšuje aj prietok krvi. Lepší tok krvi znamená viac kyslíka do svalov, čo im pomáha rýchlejšie sa zotaviť, aby mohli opäť rásť.
muži a joga
 

4. Zvyšuje produktivitu

Joga pomáha mužom nielen v spálni a telocvični, ale zvyšuje aj produktivitu práce.
Výskumy potvrdili, že po 20-minútovej jogovej praxi majú ľudia lepšiu pamäť a inhibičnú kontrolu, čo im umožňuje udržiavať pozornosť, uchovávať informácie, získať sebadôveru pri rozhodovaní o dôležitej práci a mať viac energie.
Aj aspekt meditácie v joge pomáha zlepšiť svoje schopnosti. Meditácia nie je nič iné ako koncentrácia. A keď je človek koncentrovaný, môže byť aj výkonnejší.
meditácia
 

5. Posilňuje imunitný systém

Či už je to chrípka alebo iný vírus, joga môže byť najlepším liekom.
Podľa relevantných výskumov časopisu PLOS ONE pravidelná jogová prax pomáha posilňovať imunitu na bunkovej úrovni. Výskumníci zistili, že joga spôsobuje rýchle zmeny génov, ktoré zlepšujú obranný mechanizmus tela.
jógove pozície pre mužov
 

6. Znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť

Mnohí muži nenávidia chodiť lekárovi alebo absolvovať akékoľvek zdravotné procedúry. Pravidelná joga môže zabrániť potrebe ďalších zbytočných lekárskych návštev.
Štúdie PLOS ONE potvrdili, že vykonávanie pravidelných aktivít na zníženie stresu, ako je meditácia a joga, by mohli znížiť aj potrebu služieb zdravotnej starostlivosti až o 43%. Ľudia, ktorí robia jogu, chodia k lekárovi zriedkavejšie. A to by mohol byť pádny argument pre pánov tvorstva, čo ty nato? Joga nielenže znižuje stres, ale aj pomáha zlepšovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a spotrebu kyslíka.
cvicenie jogy
 

7. Skutočná výzva

Či už je to horolezectvo, maratónsky beh, alebo učenie sa nových vecí, ide o chlapské výzvy a túžbu po adrenalíne. Môže ísť o snahu naučiť sa novú pozíciu alebo sa pokúsiť zamerať svoju myseľ v hektickom dni. Joga poskytuje obrovské výzvy - fyzické aj psychické. A tie majú muži predsa veľmi radi. ;-)
výzva
Joga nie je uzavretý VIP klub len pre ženy. Existuje veľmi veľa dôvodov, ktoré apelujú na mužov. Takže je možné, že ak mu dáš prečítať tento článok, môže sa stať, že pobeží do najbližšieho obchodu kúpiť si (tú najlepšiu) jogamatku! :-)
 
Vyskúšaj jogu online na Fitshakeri. V našom programe YOGA na Fitshaker.sk nájdeš cvičenia s trénerkami Nikol Chovancová, Vanda Gallo aj Fredy Ayisi.
joga
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.