Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

6 tipov, ako nakupovať zdravé potraviny, aby to nezruinovalo moju peňaženku

Hovorí sa, že zdravý životný štýl je drahý a môžem napísať, že toto je 100% pravda, ale len vtedy, ak si sa ešte nestretla s tipmi, ktoré vysvetlím a ktoré ti vedia ušetriť peniaze. ;-)
Pravda je taká, že vždy existuje cesta a vždy existuje spôsob ako môžeme niečo urobiť inak, lepšie, výhodnejšie, lacnejšie. Presne to isté sa dá aplikovať aj na finančnú oblasť zdravého životného štýlu - konkrétne mám na mysli kúpu zdravých potravín. Dosť bolo filozofie, poďme rovno do praxe.

# 1: Začiatok nového životného štýlu znamená koniec starého

Presne tak, tým že chceš žiť zdravo, si sa rozhodla automaticky nakupovať aj zdravé potraviny. Vieš, kedy je to drahé? Hlavne vtedy, keď si ešte stále neopustila svoj starý životný štýl a stále si s ním vo vzťahu takým spôsobom, že okrem „nových potravín“- mám na mysli tých zdravých, nakupuješ aj tie „staré“, tie, ktoré sa spájajú so starým a nezdravým životným štýlom.
Zbav sa starého životného štýlu raz a navždy a nedoplácaj naňho. Tým, že nakupuješ zdravé potraviny a popri tom hádžeš do nákupného košíka aj polotovary alebo sladkosti, zbytočne navyšuješ celkovú cenu nákupu.
Zameraj sa už len na tie nové potraviny, ktoré ti pomôžu vybudovať nový životný štýl.
potraviny
 

# 2: Nakupuj od lokálnych pestovateľov, farmárov

BIO znamená drahšie... To ale vôbec nemusí byť pravda! Viem to veľmi dobre z vlastnej skúsenosti. Keďže pochádzam z dedinky (momentálne pôsobím v meste), stále mám k dedine blízko a často si od lokálnych farmárov alebo pestovateľov zabezpečím domáce BIO potraviny.
Predstav si, že tieto potraviny od nich častokrát kupujem lacnejšie ako sú bežne predávané potraviny v obchodoch a pritom kvalita je neporovnateľná. Tie, ktoré nakupujem od ľudí sú veľmi chutné a oveľa viac výživné a čo je na tom najlepšie za oveľa lepšiu kvalitu zaplatím aj menej. Navyše, mám možnosť dozvedieť sa priamo od zdroja, čím hnojili alebo kŕmili zvieratká a aj v akých podmienkach tie zvieratká chovajú. No nie je to úžasné?
zdravé potraviny
 

# 3: Stanov si rozpočet

Ak chceš ušetriť, stanov si rozpočet. Presne si urči, respektíve vytýč, koľko mesačne chceš minúť na potraviny. Je lepšie mať určené hranice a nimi sa potom riadiť, ako nemať daný „strop“ a potom to s investíciou do potravín prepísknuť.
Kvôli tomu sú potom ľudia sklamaní, koľko peňazí na potraviny míňajú. Problém môže byť práve v tom, že nemajú určené, koľko sú ochotní za potraviny mesačne utratiť.
peniaze
 

# 4: Správne porcie

Nejedz veľa. Jedz toľko, koľko máš jesť. Čím viac toho skonzumuješ, tým viac budeš nakupovať a buduješ si nielen návyk nakupovať viac, ale aj objem tvojho žalúdka sa zväčšuje, a tým pádom si telo bude pýtať viac. V konečnom dôsledku to znamená viac utratených peňazí za potraviny.
Koľko by sme mali jesť? Presné porcie som popísal vo svojej knihe, ktorá je dostupná ZDARMA.
zdravá strava
 

# 5: Dá sa to všade (aj v bežných obchodoch)

Kde nakupovať potraviny, ktoré sú zdravé a zároveň nie príliš drahé? V podstate v každom bežnom obchode. Všade nájdeš potraviny, ktoré sú nespracované, alebo menej spracované, a to by mala byť tvoja priorita. Potraviny, ktoré majú minimálne zloženie - čím menej na zadnej strane obalu v sekcii zloženie, tým lepšie.
Keď si vezmeš napríklad biely jogurt, tak v zložení nájdeš: mlieko a mliečnu bielkovinu.
Keď si však vezmeš ochutený, tak tam nájdeš: tvaroh (48 %), pitná voda, cukor, smotana (6,5 %), modifikovaný kukur. škrob, kakaový prášok 1,4 %, jedlá želatína, čokoládová a vanilková aróma.
Čo je čistejšie?
Jednoznačne biely, ktorý sa môže dochutiť napríklad ovocím alebo niečím iným, aby to malo nejakú chuť.
To isté platí pre všetky ostatné potraviny.
A ako je to s cenami? Takmer každú potravinu nájdeš v obchode od rôznych výrobcov a za rôzne ceny. To isté platí aj pre zdravé potraviny. Tiež ich vieš nakúpiť veľmi draho, ale takisto aj lacnejšie, ako by si si mohla myslieť.
Nakupovať môžeš aj väčšie balenia (niektoré potraviny majú dlhšiu trvanlivosť, nie sú rýchlo kaziace - napr. obilniny, vločky, strukoviny a pod.). Tým, že si ich nakúpiš a uskladníš, tak to určite aj zješ. Ak niečo nekúpiš, tak to nezješ. Jednoduchá logika. :-)
Oplatí sa sledovať aj akciové ponuky, aj vtedy vieš niektoré inak drahšie potraviny nakúpiť za zvýhodnené ceny.
zdrave ranajky
 

# 6: Lieky

V konečnom dôsledku sa môžeme baviť o návratnosti. Niekedy mi ľudia povedia, že zdravé potraviny sú drahé. OK, niektoré sú možno drahšie, ale pozrime sa na to z iného uhla pohľadu. Ak človek neinvestuje do kvalitných potravín, väčšinou je to tak, že časom potom investuje do liekov, ktoré sú omnoho drahšie. V konečnom dôsledku to človeka tak či tak dobehne.
Je to fakt, a preto je výhodnejšie investovať do seba teraz, ako sa potom trápiť s nejakým zdravotným problémom a platiť nielen za lieky, ale aj celkovo za liečbu oveľa viac.
Viem o čom sú obe strany, lebo som ich zažil. Mal som obdobie, kedy som pribral 25 kg a stravoval sa bežnou stravou. Bolo to síce o niečo lacnejšie, ale cítil som sa veľmi zle a mal som zdravotné problémy. Poviem to na rovinu, už nikdy sa tam nechcem vrátiť. Stačilo mi raz. Preto prajem každému, aby mal dostatočnú motiváciu na to, aby žil zdravo, pravidelne sa hýbal a inak myslel. Toto je cesta, ktorá ťa zachráni.
A nezabudni: Vždy existuje spôsob, vždy existuje cesta ako čokoľvek urobiť inak, lepšie, výhodnejšie, dokonca aj lacnejšie. :-) 
 
Nakoľko aj my vieme, že dnes sú niektoré služby drahé (napríklad pravidelné chodenie do fitka tvoja peňaženka pocíti), ponúkame všetkým možnosť prihlásiť sa do nášho online fitka. Stojí len 7,90 € mesačne, cvičiť môžeš hocikedy, hocikde, stačí ti pripojenie na internet. Na výber máš z viac ako 700 tréningov pod virtuálnym vedením profesionálnych tréneriek a trénerov (ako napr.  Jany Landl, Zora Czoborová, Zuzka Light a iní). Zároveň získavaš prístup k našim výzvam, napríklad práve prebiehajúcej Novoročnej výzve 2021:
ako cvicit doma
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Chceš začať s chudnutím a zdravou stravou? Toto si v reštaurácii neobjednávaj!
Chcela by si zaradiť do svojho jedálnička ryby? Zisti, ako ich vedieť nakúpiť!
Ako sa orientovať pri nákupe pečiva a pekárenských výrobkov? Ktorým sa oblúkom vyhýbať?
Ako je to vlastne s mliekom a mliečnymi výrobkami? Ktoré môžem?
Ktoré oleje a tuky sú vhodné na ktorý typ kuchyne a ktoré radšej z jedálnička odstrániť?
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.